Başkan Topbaş Ataşehir’de 30.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Ataşehir’de vatandaşlarla biraraya geldi. Ataşehir’e 2,2 milyar liralık yatırım yapıldığını dile getiren Başkan Topbaş, Ataşehir’deki plan problemlerini yıl içinde çözeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ataşehir programı kapsamında İçerenköylü vatandaşlarla buluştu. Birlik ve beraberliğin sürmesini temenni eden Başkan Topbaş, “İstanbul, üç imparatorluğa başkentlik yapmış ve müjdelenmiş bir şehir. Böyle bir şehirde yaşamak bir ayrıcalık, yöneticilik yapmak ise büyük bir gurur. Ülkemizi geleceğe taşımak adına hepimize ayrı ayrı sorumluluklar düşüyor. Yeter ki birlik olalım, el ele verelim. Bizler Çanakkale’de destan yazmış bir milletin evlatlarıyız. 15 Temmuz hain darbe girişiminde yüreğini, canını ortaya koyarak tank ve silahlar önünde göğsümüzü siper etmiş bir milletiz. Bizler birlik olduğumuz sürece bu birlikteliğimizi hiçbir güç bozamaz.” dedi.

 

Başkan Topbaş göreve geldiği 2004 yılından bu yana İstanbul’a yaptıkları yatırımlar toplamının 98 milyar lira olduğunu hatırlatarak, “İstanbul’un her yerine hizmet götürüyoruz ve yatırım yapıyoruz. Ataşehir’e yaptığımız yatırımlar toplamı da 2,2 milyar lira. Yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Çünkü biz insanımıza sevdalıyız, bu şehre sevdalıyız. Kaynaklarımızı doğru kullanıyoruz, sizin emanetiniz olan bu şehre hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

“Dünya İstanbul’dan bahsediyor…”

IMF’ye borçlu olan bir ülkeden, İMF’ye borç verebilecek istikrarlı bir ülkeye dönüştüğümüzü vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Sizler hep bizim arkamızda oldunuz. Bize her zaman ‘Evet’ dediniz. 30 yaş altı olanlar hatırlamaz ama işçisinin maaşını ödeyemeyen, sokaklarında çöplerden geçilemeyen, hava kirliliği olan, susuzluk bir kadermiş gibi gösterilen bir belediye vardı. Şimdi Allah’a şükür devlete ve finans kuruluşlarına günü gelmiş 1 lira borcumuz yok. Kasamızda paramız var. Sizin paranız var. İstanbul’un duvarlarında çiçekler açtırıyoruz. Dünya İstanbul’dan bahsediyor. Sizler bizim arkamızda olduğunuz sürece bu hizmetler, bu yatırımlar devam edecek.”

 

“Yaya yürüyüş yolu yapacağız…”

Ataşehir’deki plan problemlerinin 2017 yılı içerisinde çözüleceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Ataşehir’e metro gelmesi hayal dahi edilmezdi. Ama şimdi Ataşehir’den metro hatları geçiyor. Dudullu Metro Hattı’nın bir kolunda, top sahasının olduğu yerden veya hastaneni olduğu yerden yaya yürüyüş yolu çalışmalarını da başlatacağız.” dedi.

 

“Yazılımlarımızı da kendimiz üreteceğiz…”

Dünyanın en modern metrolarının İstanbul’da olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Bizim metrolarımız New York, Londra, Paris metrolarından daha ileri teknolojide ve daha temiz. Şimdi de Aselsan’la anlaşmaya vardık ve metrolarımızdaki yazılımları da artık kendimiz üreteceğiz. Bu ülke için bu şehir için gece gündüz demeden çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

“Çöpten elektrik üretiyoruz…”

İstanbul’da bir dönem vahşi depolama yöntemiyle çöplerin depolandığını ve sonrasında yaşanan çöplükteki patlama sonucunda insanların hayatlarını kaybettiğini hatırlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler toplanan çöplerin sularını ayrıştırarak tekrar ekonomiye kazandırmanın yolunu bulduk. Çöpleri ayrıştırıyoruz ve metan gazından elektrik üretiyoruz. Şu anda Eyüp’te 200 bin hanenin elektriğini üretiyoruz.”

 

“Suni çim sahalarda yeni düzenlemeler yapacağız…”

Suni çim sahalarda yaşanan problemleri bertaraf etmek için talimat verdiğini belirten Başkan Topbaş, yeni yapılacak çalışmaya dair şu bilgileri paylaştı: “Biz halka hizmetkar olmak için burada varız. Bunun karşılığının da ne olduğunu biliyoruz. Suni çim sahalarda statik elektrikten dolayı gençlerimiz burdan etkileniyor. Bu çim sahalarda elektriklenme olmasın diye yeni bir düzenleme yaptırıyoruz. Çünkü suni çim sahalarda tendon kopmaları ve kalp krizleri yaşanmakta.”