İstanbul’un cenneti Şile 29.3.2017

Şile İlçesine Yapılan Yatırımların Toplu Açılışı ve Temel Atma Töreni Başkan Topbaş tarafından yapıldı. 13 yılda Şile’ye 1 milyar 628 milyon 243 bin lira yatırım yapıldığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Şile’nin İstanbul’un ve Türkiye’nin cenneti olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’de yapımı biten eserlerin açılışını ve ilçeye kazandırılacak eserlerin temel atmasını gerçekleştirdi. Belediye binası önünde düzenlenen programa Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve çok sayıda Şileli vatandaş katıldı. Programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Şile’nin Türkiye’nin ve İstanbul’un cenneti olduğunu söyledi. Şile’yi doğalgazla buluşturduklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “Şile’nin sahilleri de atıksularla kirletiyordu. Sözüm ona, derin deşarj diye, 100-200 metrelik borularla atıkları bertaraf ediyorlardı. Ama poyraz estiğinde bu atıklar tekrar sahile vuruyordu. İnsanlarımız da gelip burada denize giriyordu. Biz bunları ileri arıtma tesisleri ile sıkıntı vermeyecek boyuta getirdik. Köylerimize biyolojik arıtma tesissileri kurduk. Altyapıdan üstyapıya kadar bu bölgede hizmetlerimiz var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 13 yıldır görev yapıyorum. 13 yılda Şileye 1 milyar 628 milyon 243 bin lira yatırım yapıldı.” dedi.

 

“Ekmeğimizi bölüyoruz…”

İstanbul’a yaptıkları yatırımların yanında dünya ülkelerine de yardım yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bazı ülkeler bizim gelişmememizi istemiyorlar. Onlar istiyor ki Türkiye gelişmesin ve birilerine muhtaç olsun. Afrika’ya İBB olarak 217 otobüs veriyoruz. Gana’ya 50, Saraybosna’ya 45, Gürcistan Tiflis’e 10 otobüs verdik. Ekmeğimizi bölüyoruz, bereketi artıyor. Moğalistan’ın başkenti Ulan Batur’da halkın yüzde 60’ı çadırda yaşıyor. Sefalet var. Türkiye Belediyeler Birliği olarak 10 tane kadın aile diyaliz ve sağlık merkezi kuruyoruz.” diye konuştu.

 

16 Nisan’ın Türkiye için bir milat olacağını aktaran Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Parlamentoya 2-3 genç girerse sanki ülkenin geleceği kararacak. Yüzbinlerce seçilecek aday var. Gençler de var. İhtiyaç var. Bu yönde bizim gençliğimizdeki şartlar değişti, bugünün şartlarını gençler bilirler. Onlar da kendi arkadaşlarıyla bu işi gözden geçirsinler.”

 

“Yürek lazım…”

Türkiye’nin iç ve dış mihraklar tarafından saldırılara maruz kaldığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “15 Temmuz’u iç ve dış mihrakların tahrikleriyle yaşadık. Bunlar bu ülkeyi bölmek, parçalamak ve kardeş kavgasına düşürmek istediler. Ama millet olarak bayrağı elinize aldınız, tankların, uçakların karşısında durdunuz. Bu nasıl olur dediler, olamaz dünyada böyle bir örnek yok dediler. Çünkü insanlar gördüler tank, top, uçak fark etmiyor. Yürek lazım, bu millet imanıyla ve yüreğiyle bunu başardı.”

 

Şile’ye yapılacak olan meydan ve zeminaltı otoparkının şantiyesini gezen Başkan Topbaş, Şile merkezinde kurulan ‘Evet’ standını ziyaret etti. Başkan Topbaş ve beraberindeki heyet daha sonra esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.