YİBO’lu çocuklar İstanbul’da 18.6.2008

Geleceğe Biradım Derneği’nin faaliyet gösterdiği YİBO’ larda (Yatılı Bölge İlköğretim Okulları) eğitim gören ve kitap okuma kampanyasında başarı gösteren öğrenciler İstanbul’da misafir edildi.

Yoğun bir eğitim dönemi sonunda; en çok kitap okuyan, dürüstlük, saygı, adalet gibi erdemlere sahip ve bu erdemleri sosyal yaşamlarına yansıtan 250 öğrenci, güzel bir İstanbul gezisiyle ödüllendirildi.Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Erzurum’dan İstanbul gezisine katılan öğrenciler, Kabataş Erkek Lisesi’nde ağırlandı. Geldikleri ilk günü Ortaköy’de gezerek değerlendiren öğrenciler için 5 günlük yoğun bir program tertip edildi. Kabataş Lisesi'nin Müdürü Recep Memiş ve Müdür Yardımcısı Şemsettin Dânâ tarafından İstanbul'un en güzel mekânlarından birinde misafir edilen çocuklar İstanbul Boğazı’nın tadını çıkardı.

 

Kabataş Lisesi’nde verilen hoş geldiniz kokteylinde, Geleceğe Bir Adım Derneği’nin faaliyet gösterdiği YİBO yöneticilerinin ve öğrencilerin yaptıkları konuşmalar, projenin amacına ulaştığının güzel bir göstergesiydi. Gecede konuşma yapan İstanbul Milletvekilimiz Sayın Halide İncekara; artık YİBO’larda okuyan, çevreye ve topluma saygılı ve duyarlı öğrenciler yetiştiğini ve bu öğrencilerin ileride topluma faydalı birer birey olacağını vurguladı.

 

Geceye katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş,  aynı gece oynanan Türkiye-İsviçre maçını çocuklarla beraber izledi ve maçın heyecanını çocuklarla birlikte yaşadı. Ayrıca İstanbul Okulu Projesi’nin Ortaköy’deki hizmet binasını da ziyaret eden koordinatörler ve öğrenciler İstanbul’un güzel mekânlarında ağırlanmanın mutluluğunu yaşadı.

 

İstanbul’un bu küçük misafirleri, İstanbul’da geçirdikleri kısa ama eğlenceli beş günün sonunda, başarının ve erdemin hayatlarına ne gibi ayrıcalıklar kazandıracağının bilincinde memleketlerinin yolunu tuttu.