Başkan Topbaş engellilerle buluştu 28.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, engelliler ve aileleriyle biraraya geldi. Başkan Topbaş, her alanda olduğu gibi engellilerle ilgili hizmetlerde de Türkiye’ye örnek olduklarını söyledi.

Sancaktepe Engelliler Derneği’nin genel kurulunda engelli vatandaşlar ve aileleriyle buluşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem eşlik etti. Toplumdaki herkesin birer engelli adayı olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, engellilerin geçmişte görülmeyen, ötelenen ve el uzatılmayan kişiler olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Engelliler Müdürlüğü’nü ve Fiziksel Engelliler Vakfı’nı kurduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Engellilere ve ailelerine hizmet edilsin, ailelerin yükü alınsın diye bu hizmetler başlatıldı.” dedi.

 

“Şile’de engelliler kampı yapıyoruz…”

İstanbul’un değişik yerlerinde engellilerle ilgili hizmet birimlerinin olduğunu, İBB Sağlık Daire Başkanlığı’nın da engellilere güzel hizmetler yaptığını vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Florya’da kurduğu Engelli Kampı’nı geliştirdik, devam ediyoruz. Bir tane de Şile’de Engelliler Kampı yapıyoruz. İnşallah Temmuz ayında hizmete açılacak. Engelli kardeşlerimizden ve ailelerinden özellikle dualarını bizden esirgememelerini istirham ediyorum. İstanbul’un her iki yakasında büyükçe İşitme Engelliler Merkezi inşa yapıyoruz. Bunlardan biri Sancaktepe’de yapılıyor. Çok önemli ve örnek olacak bir merkez olacak. 0-4 yaş arası çocuklar eğitilirse duyabiliyor ve konuşabiliyor.”

 

2004 yılından itibaren tramvay, otobüs ve metroları engellilerin kullanımına uygun yapmaya özen gösterdiklerini, kurdukları engelliler komisyonunun da yapılan bütün yatırımların engellilere ve yaşlılar gibi dezavantajlı guruplara uygunluğunu denetlediğini anlatan Başkan Topbaş, “Engeller insanın beyninde, yoksa engel yok.” diye konuştu.

 

“Engelliler ve yaşlılar daha çok mutlu olsun…”

Belediye başkanlığının ilk yıllarında bir engelli gençle tanıştığını ve hukuk okumasına yardımcı olduğunu aktaran Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Hukuk okuyup avukat olan bir başka engelli kardeşimiz Özlem Hanım, İstanbul Büyükşehir Belediyemizin meclis üyesi ve aramızda. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde engellilerle ilgili çok ciddi yasal düzenlemeler yapıldı. İstanbul olarak biz de engelliler konusunda çok başarılı çalışmalar yaptık. İBB olarak, her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’ye örnek oluyoruz. Diyoruz ki; Herkes mutlu olsun. Engelliler ve yaşlılar daha çok mutlu olsun. Engelli olmak büyük bir imtihan. Rabbimin size bunun karşılığında dünyada ve ahrette çok daha büyük fırsatlar verdiğine inanıyorum.”