Yatırım ve hizmetin kenti İstanbul 27.3.2017

Büyükçekmece ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirildi. Göreve geldikleri günden bu yana İstanbul’a değer katan pek çok yatırım ve hizmeti hayata geçirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Durmak yok, yola devam’ dedi.

Büyükçekmece ilçesindeki hizmet ve yatırımların açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mimar Sinan Kavşağı ve TOBB'la yürütülen iş birliği ile birlikte inşa edilen Halkalı Gümrük Müdürlüğü Tesisleri’nin de aralarında bulunduğu yatırımların hizmete açıldığını söyledi. Büyükçekmece’yi geleceğe hazırlayan yatırımların kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

“Biz bu milletin aşığıyız…”

Büyükçekmece’deki açılış töreninde coşkulu bir kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’da göreve geldiğimizde suyumuz yoktu, çöp dağlarından geçilmiyordu. Çatalca’dan dağları deldik, o gün bugündür susuzluk yok, çöp dağlarını kaldırdık. 10 sene önce birileri kalkıp dese ki İstanbul’un merkezinden Büyükçekmece’ye metro gelecek; inanır mıydınız? Biz işte buyuz. Biz bu yola kefenimizle çıktık, kefenimizle yürüyoruz. Rabbimin verdiği ömür devam ettikçe görev aşkımız devam edecek. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.” dedi.

 

Büyükçekmece’deki açılış töreninde eğitim, sağlık, ulaşım, gıda-tarım, hepsinde zirvede olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu milletin aşığıyız; bunun gereğini yapıyoruz. İnşallah bu hizmetlerin engellenmesini ortadan kaldıracak bir yönetim sistemine geçeceğiz.” diye konuştu. 

 

“Yalancının mumu 16 Nisan’a kadar yanar…”

“Pazarlıklar dönemi sona eriyor, tek pazarlık yeri sandık. Biz rahatız, çünkü sandığa inanıyoruz, milletimiz sandıkta gereğini yapacaktır.” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “90’larda o kadar çok kavga gördük ki, hele ki 2000’lerin başındaki sorunları biz 2007 yılına kadar yaşadık. Türkiye, bir daha Cumhurbaşkanı, Başbakan kavgaları yaşamasın istiyoruz. Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri koalisyon, tek bir partinin hükümeti kuramadığı dönemlerde öylesine yüz kızartıcı hadiseler yaşandı ki, insanın söylemeye yüzü varmıyor. Yazık değil mi bu ülkeye? Böylesine sorunlu bir sistemi sürdürmenin kime, neye faydası var? Hükümeti kim kuruyor? Millet kuruyor. Milletin yüzde 50 artı 1 oyunu alan Cumhurbaşkanı olacak, bundan önce yüzde 15 oy alan hükümeti kurmakla görevlendirildi. Neler döndü neler?”

 

16 Nisan'da bu devranı değiştirmeye var mıyız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devranın değişeceğini ifade ederek, alanda bulunanlara: "İnşallah 16 Nisan'da bu devranı değiştirmeye var mıyız? İşin hakkını vermeye var mıyız? Batılı zihniyete gereken dersi vermeye var mıyız?" diye sordu ve "Evet" karşılığını aldı. 

 

2004’ten bugüne 98 milyar TL yatırım

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, emanet olarak gördükleri İstanbul’a hizmet etmenin kendileri için büyük bir şeref olduğunu belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, 2004’ten bugüne kadar 98 milyar TL’lik yatırım yaptık. Büyükçekmece’ye de 13 yılda 1 milyar 185 milyon lira yatırım yapmış durumdayız. Sayın Cumhurbaşkanımız bize ‘Başarıya erişmenin yolu ancak para, zaman ve insan yönetiminden geçer’ diye öğütledi. Biz kendimize bunu ilke edindik ve ekibimizle çalışmalarımızı buna göre sürdürmeye devam etmekteyiz.” dedi.

 

Metrobüsü Beylikdüzü’ne kadar getirdiklerini ve buradan Büyükçekmece ve Silivri’ye kadar uzatmak için proje çalışması yaptıklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Hizmet için daha neler yapabiliriz diye arayış içerisindeyiz.” diye konuştu.

 

Göldeki buharlaşmaya karşı güneş panelleri

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan önemli göllerden biri olan Büyükçekmece Gölü’nde yaz aylarında oluşan buharlaşmayı önlemek için yüzen güneş panelleri kullanmaya başladıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, bu sistemle hem buharlaşmayı azalttıklarını hem de enerji elde ettiklerini söyledi.

 

Büyükçekmece’den TÜYAP’a teleferik müjdesi

“Yine sizin için bir müjdem var. Büyükçekmece’den TÜYAP’a bir teleferik yapıyoruz.” ifadesini kullanan Topbaş, “Metrobüsle veya metro ile geldiğinizde rahatlıkla sahile inebileceksiniz, evinize geçebileceksiniz. Daha birçok yatırımımız var. Ama bunun karşılığını da biliyoruz ki sizler her daim bizim yanımızda olacaksınız, yalnız bırakmayacaksınız. 16 Nisan bir milat. Aleme ibret, dünyaya karşı duruşumuz evet olacak. Size güveniyoruz. İnşallah yarınlarımız çok daha farklı olacak.” şeklinde konuştu.