Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beylikdüzü'ndeki yatırımların açılışını gerçekleştirdi 27.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beylikdüzü’nde yaptığı ulaşım, altyapı ve spor yatırımlarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetim sistemiyle 2023 hedeflerine ulaşacaklarını söyledi.

Beylikdüzü Etkinlik Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve bazı milletvekilleri ile İBB bürokratları katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasına eserlerin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek başladı. Beylikdüzü’nün İstanbul’un şanlı ilçelerinden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1999 depreminden sonra yıldızı parlayan ilçenin, çarpık yapılaşma sıkıntısı yaşamadan bugünlere geldiğini anlattı. Başkan Kadir Topbaş’ın metrobüsü Beylikdüzü’ne kadar getirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az önce Büyükşehir Belediye Başkanımız yeni müjdeleri de verdi. İnşallah bunlarla Beylikdüzü çok daha farklı bir konuma ulaşacak.” diye konuştu.

 

“Dünyanın bir numaralı havalimanı İstanbul’da…”
Pek çok özelliği bakımından dünyanın bir numaralı havalimanını İstanbul’da yaptıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, 1991 yılından beri kesintisiz istikrarla yönetilmiş olsaydı, bugün bulunduğu yerin 2 kat ilerisinde olacaktı.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yani şu anda kişi başına düşen milli gelir nedir, biliyor musunuz? 11 bin dolar. Ne olacaktı? 22 bin dolar. Böyle olsa daha iyi olmaz mıydı? 16 Nisan'dan sonrasıyla ilgili söylediğimiz de şudur; yeni yönetim sistemimizle 2023 hedeflerimize ulaşacak ve işte bu eksiği ekonomi olarak fazlasıyla telafi edeceğiz.”

“Sayın Cumhurbaşkanımız bir milat, bir tarih yazdı…”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da, müjdelenmiş ve emanet edilmiş İstanbul için 1994 yılının bir milat olduğunu belirterek, “Bundan 23 yıl önce bugün, 27 Mart 1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul Belediye Başkanı olarak göreve başladı. Sayın Cumhurbaşkanımız bir milat, bir tarih yazdı. Onun başlattığı süreçte vizyonu ve çalışkanlığıyla, Türkiye’deki yerel yönetimlerde bir farklılık ortaya çıktı.” dedi.

 

“Hizmette sınır tanımıyoruz…”
“Çanakkale Destanı’nı yazan ve 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı bir duruş sergileyen milletimize hizmet etme aşkını Rabbim bize sürdürmektedir.” ifadesini kullanan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’un genelinde bugüne kadar 98 milyar TL, Beylikdüzü’ne ise 1 milyar 236 milyon TL yatırım yaptık. Şu anda Avcılar’dan Beylikdüzü’ne gelen metrobüsün açılışını dahi yapmadık. Bırakın temel atmayı, açılışa bile fırsat bulamıyoruz. Buraya inşallah metro da getireceğiz. Çünkü ‘her yerde metro, her yere metro’ dedik. Bahçelievler’den itibaren birinci etap Sefaköy - Avcılar Metro Hattı olmak üzere, Beylikdüzü - Büyükçekmece Metro Hattı’nın ardından Silivri’ye kadar metro hattı götüreceğiz. Hizmette sınır tanımıyoruz. Metrobüsler her tarafa hizmet verirken, artık metroya dönüşme zamanı geldi. Bir başka metro hattımız da Esenyurt - Beylikdüzü - Avcılar arasında olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak onun planlarını da yapıyoruz.”

 

“16 Nisan çok daha farklı bir gelişmenin başlangıcı olacak…”
1994 öncesi İstanbul’da çevre ve hava kirliliğinin had safhada olduğunu ve susuz bir şehirde yaşandığını hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün artık bunlar geride kaldı. Bir kadermiş gibi anlatılan bu olumsuzluklar bir bir tükeniyor. 16 Nisan bir milat olacak. Milletin hassas terazisini biliyor ve güveniyoruz. İnanıyorum ki, 16 Nisan çok daha farklı bir gelişmenin başlangıcı olacak.”