Gaziosmanpaşa’da 550 milyonluk toplu açılış 26.3.2017

İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Gaziosmanpaşa’daki 550 milyonluk yatırımların toplu açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa’daki 550 milyonluk yatırımların toplu açılışını yaptı. Toplu açılış töreni için sabahın erken saatlerinden itibaren Gaziosmanpaşa Meydanı’nı dolduran on binlerce vatandaşın coşkusu dikkat çekti.  

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi açılışları gerçekleştirilen 725 konutluk Sarıgöl ve 785 konutluk Essenora projeleriyle ilçenin daha da güzelleştiğini; yapılan olimpik yüzme havuzu, okullar, parklar ve sosyal tesislerin de Gaziosmanpaşa’yı geleceğe hazırlayan önemli yatırımlar olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

“Bu milleti, vatanı bölmek isteyenler, bedelini ödeyecekler”

İlçeye ismi verilen Gaziosmanpaşa’nın, Osmanlı’ya ‘hasta adam’ muamelesi yapıldığı dönemde, savaş meydanlarında başarı gösteren bir kahraman olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cennet mekan Abdülhamit Han’ın en güvendiği, en itibar ettiği komutanlardan biri olarak Girit ve Sırp isyanlarında, Osmanlı - Rus, Osmanlı - Yunan savaşında büyük hizmetlerde bulunmuştur. Düşmanlarının dahi saygısını kazanacak kadar güçlü bir askeri kabiliyete ve kişiliğe sahip Gaziosmanpaşa’yı buradan bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Hamdolsun, Türkiye her dönemde Gaziosmanpaşa gibi dirayetli ve cesaretli komutanlara, askerlere sahip olmuştur. Bugün de terör örgütlerine dağları ve şehirleri dar eden, sınırlarımız dışında destan yazan bir orduya sahibiz. Bu milleti bölemeyecekler. Bu milleti, bu vatanı bölmek isteyenler bunun bedelini ödeyecekler.” diye konuştu.

 

“Her ülkeyle ilişkiler kurmak, geliştirmek istiyoruz…”

“Komşularımıza ateş düşmüşse kapılarımızı penceremizi kapatıp ‘Bana ne’ diyemeyiz. Çünkü o ateş mutlaka gelir bize de sıçrar. O ateşin dumanı elbette bizi de boğar.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Açıkça söylüyorum; her kim, ‘Türkiye’nin Suriye’de ne işi var?’ diyorsa ülkemizin kötülüğünü istiyordur. Her kim ‘Irak’la niye bu kadar ilgileniyoruz?’ diye soruyorsa Türkiye’nin fenalığını düşünüyordur. Her kim ‘Avrupa’daki gelişmelere niçin müdahil oluyorsunuz?’ diyorsa kesinlikle milletimize husumeti vardır. Biz kimsenin düşmanı değiliz. Tam tersine her ülkeyle, her toplumla mümkün olan en iyi, en ileri, en samimi, siyasi, ekonomik, sosyal ilişkiler kurmak ve geliştirmek istiyoruz.”

 

“Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin ayak sesleri gümbür gümbür geliyor…”

Türkiye’nin G20’de dünyanın en gelişmiş 20 ülkesi içerisinde olduğunu, bu ülkelerden 7’sinin başkanlık veya yarı başkanlık sistemiyle yönetildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 Nisan’da değişim kaçınılmazdır. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçişin ayak sesleri gümbür gümbür geliyor. Ben bunu görüyorum. Milletimiz kararını vermiş durumda. Coşkunuz, sevginiz, vefanız için bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“Bizlere hep ‘Evet’ dediniz...”

Gaziosmanpaşa’nın birden çok metro hattına kavuştuğunu söyleyen Başkan Kadir Topbaş da, “Sizler her seçimde bizleri desteklediniz ve gücümüze güç kattınız. Bizlere hep ‘Evet’ dediniz.  İstanbul emanet ve müjdelenmiş bir şehir. Bu şehre hizmet etmek bir ayrıcalıktır. Bundan dolayı gurur duymaktayız. Sizlerle evlatlarımızın yarınlarını hazırlıyor ve Türkiye’yi de hak ettiği yere birlikte taşıyoruz.” dedi.

 

“Bunlar vizyon eserleri”

Daha önceleri kimsenin hayal bile edemeyeceği projeleri İstanbulluların hizmetine bir bir sunduklarını belirten Başkan Topbaş, ilçeye yapılan yatırımlarla ilgili şu detayları paylaştı: “Yakın tarihte Gaziosmanpaşa’da yeni bir meydanın temelini attık. İlçemize bu güne kadar yaptığımız yatırımların toplamı 1 milyar 700 milyon TL’ye ulaştı. Ayrıca Gaziosmanpaşa’dan geçecek Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nı da 2018’de hizmete alacağız. Yani siz buradan metroya bindiğinde Kabataş’a gidebileceksiniz ve oradan da denizin altından Üsküdar’a yürüyerek geçebileceksiniz. İşte bunlar vizyon eserleri.”