Esenler’e 18 dev eser 26.3.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un hızla gelişen ilçelerinden biri olan Esenler’i, 18 dev yatırımla daha buluşturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin tökezlemesini bekleyenlere karşı bize düşen, ülkemize dört elle sarılmak ve ülkemizi daha da güçlendirmektir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açılışını gerçekleştirdiği törenle 570 milyon liralık 18 dev eser daha İstanbulluların hizmetine sunuldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ve on binlerce vatandaşın hazır bulunduğu törende aralarında Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi, Esenler Spor Kompleksi ve Stadyumu, Esenler Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Binası’nın da bulunduğu 18 eserin açılışı ile 15 Temmuz Şehitler Parkı’nın temel atması gerçekleştirildi.

 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün, terör örgütleri ve arkalarındaki güçler bir olmuşlar, Türkiye’nin tökezlemesini bekliyorlar. Bize düşen, ülkemize dört elle sarılmak ve ülkemizi daha da güçlendirmektir.” dedi. 16 Nisan’ın kırılma noktası olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ağlamamız da gülmemiz de vatanımız içindir. Onun için de ülkemiz ve milletimiz için en iyisi, en güzeli, en hayırlısı neyse onu yapmanın gayreti içinde olduk. Bedelini cezaevine düşerek ödemiş olsam da İstanbul’u sevmekten, İstanbul’a hizmet etmekten asla pişman olmadım, olmayacağım. Her türlü tehdide, tacize, bildiriye, açık ve gizli saldırıya, hatta darbe teşebbüslerine maruz kalmamıza rağmen yürüdüğümüz yoldan dönmeyi bir an bile düşünmedik. Cumhuriyet tarihimizin tamamında yapılanların katbekat üzerinde hizmetler kazandırdık. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, tarımda, enerjide, toplu konutta, demiryollarında, havayollarında, tünellerde, barajlarda ve sosyal yardımlarda Türkiye’ye yaptığımız hizmetleri en iyi halkımız biliyor.”

 

“Dünyanın bir numarası…”

Üçüncü havalimanının yılda 90 milyon yolcu kapasiteye sahip ilk etabının gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete açılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023’te ikinci etabını da açacağız, kapasite 150 milyon kişi olacak. Dünyanın bir numarası... Batı bundan dolayı çıldırıyor. Ecdadımız, ‘Bizim atlarımızın nallarının uzandığı yere, bunların rüyaları, hayalleri bile ulaşamaz’ ifadelerini kullandı. ‘Hayır’ diyenlere bakalım. Bunlar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne, Osmangazi Köprüsü’ne, Marmaray’a, Avrasya Tüneli’ne, Körfez Köprüsü’ne de ‘Hayır’ dediklerine göre demek ki biz isabetli bir yoldayız.” diye konuştu.

 

“Ekmeden biçme dönemi 16 Nisan’dan sonra bitiyor...”

Türkiye’yi istismar siyaseti yaparak değil, hizmet hassasiyetiyle ve aşkıyla geliştirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Milletimizin çoğunluğunun desteğini almak, kolay değildir. Bunun için çıkacaksınız halkın karşısına; ülke için, millet için ne hayaliniz varsa, ne projeniz, ne programınız varsa anlatacaksınız. Eğer milletimiz size itibar ederse, teveccüh gösterirse, sandıkta oyunu verirse, sizi de ortaya çıkartır. Ekmeden biçme dönemi 16 Nisan’dan sonra bitiyor. ‘Söz de, karar da milletindir.’ demiştik. Dikkat ederseniz bu mücadelelerin hepsinde hem kararlılık hem tevekkül vardır.”

 

Millet olarak el ele verildiğinde dünyanın hayranlık duyacağı başarılara imza atıldığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş da, “El ele verdik, Çanakkale Destanı’nı yazdık. El ele verdik, iç ve dış düşmanların birlikte hareket edip, ortaya koyduğu 15 Temmuz’da darbe girişimine karşı kahramanlık hikayeleri yazdık.” dedi.

 

“Otuz yaş altı bilmez…”

Otuz yaşın altında olan vatandaşların İstanbul’un eski sorunlarını bilemeyeceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Susuzluğun, hava kirliliğinin bir kader olarak gösterildiği dönemleri yaşadık. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın feraseti, iradesi ve çalışkanlığıyla bizler de bunu devam ettirerek, İstanbul’u dünyanın en temiz şehirlerinde biri yaptık.” diye konuştu.

 

“Esenler, İstanbul’un gelişen yüzü oldu…”

Toplu açılış töreni için toplanılan meydanın eskiden trafiğe açık bir alan olduğunu ve trafik yoğunluğundan dolayı bölgede ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan Başkan Topbaş, trafiği yer altına alarak güzel bir meydan kazandırdıklarının altını çizdi. İstanbulluların desteğiyle hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Esenler, bizler için ayrı bir anlam ifade ediyor. Sizler bize çok ciddi destekler verdiniz. Bizler de göreve geldiğimizden bugüne Esenler’e 2 milyar TL’yi bulan yatırımlar yaptık. “Her yerde metro, her yere metro’ diyerek Esenler’i İstanbul’un her yerine ulaşılır kılmak adına metrolarla donatıyoruz. Kiptaş ile yaptığımız çalışmalarla da Esenler, artık İstanbul’un gelişen bir yüzü oldu. Esenler’e çok daha fazla yatırım için ve metro için ‘Evet’ demeniz bizi yarınlara taşıyacaktır.”