Kağıthane’ye yeni yatırımlar geliyor 25.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane’de esnaf ve vatandaşlarla biraraya geldi. Yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Başkan Topbaş, Kağıthane’ye yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Seyrantepe 700.Yıl Parkı’nda Kağıthaneli esnaf ve vatandaşlarla buluştu. Programa AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan ve Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da katıldı. Ayrım gözetmeksizin İstanbul’un her köşesine yatırım yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu ülkenin kaynakları doğru ellerde kullanıldığında nasıl büyük yatırımların yapıldığını insanımız gördü. Bu başarılarımızın arkasında bize olan desteğiniz var. Türkiye’de istikrarlı bir yönetim var.” dedi.

 

“7 tepeye, 7 tünel…”

‘Her yerde metro, her yere metro’ sloganıyla İstanbul’da metro yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Kağıthane’ye bir tane değil, birkaç tane metro geliyor. Bu şehre 360 tane kavşak 420 km de ham yol yaptık. ‘Yedi tepeye, yedi tünel’ diyerek ilk tüneli Kağıthane’ye getirdik. Dolmabahçe’den gelen tüneli ardışık sistemle bu şehre kazandırdık. Büyükçekmece’den Sarıyer’e 140 kilometrelik yeni bir tünel sistemi daha programladık. Bu da Kağıthane’den geçiyor. Harem’den girip Anadolu Hisarı’ndan çıkabileceğiniz 18 km’lik başka bir tünel daha yapıyoruz.”

 

“Cendere, betondan bir dere olmayacak…”

İki yıl öncesine kadar Cendere’nin taşmasıyla çevredeki vatandaşların büyük sıkıntılar yaşadığını ve artık bu sıkıntıların geride kaldığını dile getiren Başkan Topbaş, “Valilikten burayı devraldık ve bitirdik. Ne yağışlar yaşandı ama bir kere olsun su baskınları olmadı. Cendere betondan bir dere olmasın dedik. Burayı daha nasıl güzel hale getirebiliriz düşüncesi ile Seul’da çevre ödülü alan bir derenin mimarını İstanbul’a getirttik. Müthiş bir proje hazırlıyoruz. Tüm İstanbul buraya Sadabat’a geldiği gibi gelecek ve Cendere boyunca yürümek isteyecek. Aynı şekilde Ayamama ve Çırpıcı Deresi ile Kurbağalı Dere birer hayat unsuru haline gelecek. Bu işler sadece dereleri ıslah etmekle bitmiyor çünkü. Bu yatırımlar kent estetiği ve yaşayan insanların mutlu olması adına önemli.” diye konuştu.

 

“Haliç’e yeni bir proje…”

Haliç’in bir dönem iflah olmaz denilerek kendi kaderine bırakıldığını hatta buranın tamamen doldurularak kurutulmasının bile gündeme geldiğini hatırlatan Başkan Topbaş, Haliçle ilgili projelerini şu şekilde açıkladı: “Sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanlığı döneminde Haliç’i temizledi ama ciddi zorluklar da yaşadı. Haliç temizlenmişti ama canlı hayatı yoktu. Cendere, Çağlayan ve Alibeyköy Dereleri çalışmıyordu. Boğazın oksijenli taze suyunu Çayırbaşı’ndan Büyükdere’den tünel açarak, günde 265 bin m3 temiz su getirerek buraya pompaladık ve Haliç’te hayat başladı. Haliç’in bir havza olması için bir proje daha başlatıyoruz. Karaköy’den itibaren 10 metre genişliğinde 2 metresi bisiklet yolu olacak şekilde Karaköy’den Koç Müzesi’ne, Koç Müzesi’nden karşıya ekolojik köprü, ekolojik köprüden devam ederek ve Feshane’nin önünden geçerek iki ada arasında da Leonardo Köprüsü ve Sünnet Köprüsü’ne kadar gidilecek bir yürüme yolu yapacağız. Gelen turistler yürüyerek gezsinler, fotoğraflarını çeksinler. Azerbaycanlı heykeltıraşın çalışması ile Fatih Sultan Mehmet Han’ın denizdeki atı da uygun bir yere konumlandırılacak.”

 

Eminönün’den gelip Fatih sahilini takip ederek Eyüp ve Kağıthane’den geçen bir tramvay yaptıklarını aktaran Başkan Topbaş, bu hattın saatte 15 - 20 bin yolcu kapasiteli olacağını söyledi. Yapılan yatırımlarla İstanbul’da artık su sıkıntısı yaşanmadığını belirten Başkan Topbaş, Bulgaristan sınırından su getirmeyi planladıklarını da açıkladı.