Gaziosmanpaşa yeni meydana ve metrolara kavuşuyor 23.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gaziosmanpaşa’daki 4 meydanı dev projeyle birleştiriyor. Meydanın temel atma töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, 2018 yılında açılacak Kabataş - Mahmutbey ve proje aşamasındaki Vezneciler - 3. Havalimanı Metro Hatlarını Gaziosmanpaşalılarla buluşturacaklarını söyledi.

Gaziosmanpaşa’da Atatürk Büstü Meydanı, Hükümet Konağı Meydanı, Kültür Merkezi Belediye Meydanı ve Cami Meydanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği projeyle birbirine bağlanıyor. 4 meydanın birleştirilmesiyle oluşturulacak 45 bin 500 m2’lik dev meydanın temel atması gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın katılımıyla gerçekleştirilen Gaziosmanpaşa Meydanı Temel Atma Töreni’nde İstanbul Milletvekili Recep Koral, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Oktay Çağatay, İBB bürokratları, İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanı Temel Başalan, İBB Meclisi üyeleri, AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Şahin Pirdal, Gaziosmanpaşa sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar da yer aldı. Törenin ardından Başkan Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği Keşkek Festivali kapsamında vatandaşlara keşkek dağıttı.

 

“Gaziosmanpaşa’ya metro geliyor…”

Gaziosmanpaşa’ya bugüne kadar 1 milyar 700 milyon lira yatırım yapıldığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Yatırımlarımızın arkası gelecek. İstanbul’un altını metro ağlarıyla örmekteyiz. En fazla yarım saat yürüyerek her yere hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabileceksiniz. İnşallah 2018 yılında Kabataş - Mahmutbey Metro Hattı açılınca buradan Kabataş’a, Üsküdar’a Sarıyer’e, istediğiniz noktaya metroyla gidebileceksiniz. İnşallah Vezneciler’den 3. Havalimanı’na uzanacak ve Gaziosmanpaşa’dan da geçecek yeni bir metro hattının da projesini yapıyoruz. Projenin ilk etabının temelini İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönemde atacağız. 3. Havalimanı’na uzanan ikinci kısmını da Ulaştırma Bakanlığımız yapacak.” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kullanmadığı eski otobüsleri yenileyerek, malzemeleriyle birlikte Bosna’dan Afrika’ya ve Gürcistan’a kadar birçok ülkeye hediye ettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Sizin desteğiniz ve duruşunuz İstanbul’daki, Türkiye’deki ve mazlum coğrafyalardaki hizmetlerin ardının kesilmeden devam etmesini sağlıyor. Büyük bir milletiz ve dünyaya medeniyet ne demek öğretmişiz. Bu kadim ve müjdelenmiş şehirde birlikte yaşıyoruz. Amacımız İstanbul’u dünyanın gıptayla baktığı yaşanabilir medeni bir şehir haline getirmek.” diye konuştu.

 

“Sazlıdere’ye moloz dökenler bedelini ağır ödeyecek…”

Sazlıdere Barajı’nın çevresine kaçak moloz döküldüğünü öğrendiklerinde hemen ekip gönderdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Tonunda 4 liradan kaçtığı için çok daha ağır bedel ödemek zorunda kalıyoruz. Mümkün olsa da oradaki suları onların evlerine göndersek. Nasıl kıyılır tabiata, ormana ve suya. 3 kuruştan kaçarak nasıl çevreyi kirletmeyi göze alıyorlar. Bunun öüne geçmek için bir yazılım geliştirdik ve bütün hafriyat kamyonlarında mecburi hale getireceğiz. Kamyonlar damperlerini kaldırdıklarında göreceğiz ve cezaları çok ağır olacak. Geleceğimizi tüketiyorlar. Bu yanlışlar asla affedilemez.”

 

Vatandaşların 15 Temmuz’da çok önemli bir duruş sergilediğini ve dünyaya millet nedir gösterdiklerini kaydeden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “Hiçbir toplumun yapamayacağını yaptınız. Ben de bir şehit torunuyum. Bu toprak şehitlerimizden bize emanet ve bu ülkeye daha ne yaparsak az. Hiçbir yerde medeniyetin izlerine dokunmayan bir ecdada sahibiz. Daha yapacak çok işimiz var, yeter ki siz bizim yanımızda olun.”

 

1994’ten itibaren Gaziosmanpaşa ve İstanbul’da çok büyük yatırım ve hizmetlerin yapıldığına dikkat çeken İstanbul Milletvekili Recep Koral da, “Siz bize evet dediniz. Biz de ne istiyorsanız gerçekleştirdik. İstanbul’da ve Türkiye’de yapılacak ne hizmet varsa yapıyoruz. Bu meydanın altındaki altgeçidi Sayın Cumhurbaşkanımız yapmıştı. ‘Her yere metro, her yerde metro’ diyen Kadir Topbaş abimiz de üstünü çok daha güzel bir hale getirecek.” diye konuştu. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise yapılacak meydanın ilçenin tek meydanı olması nedeniyle çok önemli olduğunu belirterek, İBB Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür etti. İBB’nin, yüzme havuzu, otopark ve spor kompleksi gibi çok önemli yeni projeler de gerçekleştireceğine değinen Hasan Tahsin Usta, “İstanbul ve Gaziosmanpaşa için önemli bir proje olan 24 kilometrelik Kabataş - Mahmutbey Metro Hattı’nın 4 istasyonu ilçemizden geçiyor. Bu Gaziosmanpaşa’nın metro hatlarına ve İstanbul’un her noktasına entegrasyonu adına çok çok önemli.” dedi.