Bahçelievler’e yeni altyapı ve spor yatırımları 22.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bahçelievler’e yaptığı yatırımların toplu açılışı ve temel atması gerçekleştirildi. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’u daha erişilebilir ve daha yaşanabilir kılmayı hedefleri doğrultusunda yatırım ve hizmetlerine devam edeceklerini söyledi.

Bahçelievler İlçesine Yapılan Yatırımların Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, İBB bürokratları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar da yer aldı.

 

“İstanbul’da sürekli yeni projelerle karşılaşıyorum…”

Kendisinin de İstanbul aşığı ve fahri Bahçelievlerli olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Başkan Kadir Topbaş döneminde İstanbul’da yeni üstgeçitler, altgeçitler, tüneller, metrolar, önemli altyapı ve çevre projeleriyle karşılaştığını sözlerine ekledi. Vatandaşlara geçmişteki Tavukçu ve Ayamama Derelerini ve İSKİ yolsuzluklarını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Kaynak, “İstanbul’un Kadir abisini ve Bahçelievler Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. İstanbul ve Bahçelievler’deki yeni hizmetleri adım adım takip ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından beri İstanbul için hayal ettiği ne varsa bugün bir bir hayata geçiyor. 16 Nisan’da ülkemiz için yepyeni ufukların bizimle olmasını diliyorum. Millete hesap vermek önemli. Getirdiğimiz sistem tam da budur.” dedi.

 

“Her haklı talebi yerine getiriyoruz…”

Nüfus olarak dünyanın 124, ekonomi olarak da 117 ülkesinden büyük İstanbul’a hizmet etmenin bir ayrıcalık ve onur olduğunu dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “İstanbul’da ve Türkiye’de hizmetin ardı arkası kesilmiyor. 17 milyona dayanan şehirde su ve atıksu problemi yok. Geçmişte plansız gelişen İstanbul’da ulaşımdan altyapıya ihtiyaçları karşılamak için büyük gayret gösterdik. Bize gelen her türlü haklı talebi yerinde çözmeye çalıştık.” diye konuştu.

 

13 yılda 98 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yıl da 16,5 milyar lira daha yatırım yapacaklarını aktaran Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Kendimize, İstanbul’u daha erişilebilir ve daha yaşanabilir kılmayı hedef koyduk. Görev süremiz boyunca Bahçelievler’e de tam 1 milyar 285 milyon lira yatırım yaptık. Belediye başkanı olarak ekibimizi kendimiz seçiyoruz. Bir arkadaşımızın performansı düştüğü zaman teşekkür ediyor bir başkasına yetki veriyoruz. Yarın sandığa geldiğimiz zaman yetkiyi nasıl kullandığımızı, kimlerle çalıştığımızı ve bütçeyi nasıl oluşturduğumuzu bile sormazsınız. Neler yaptığımıza bakarsızınız ve güvendiğiniz insanlara yetki verirsiniz. Önümüzde sizlerin geleceği ile ilgili karar vereceği 16 Nisan Referandumu var. Göreve getireceğiniz cumhurbaşkanına aynen belediye başkanlarında olduğu gibi yetki vererek, ‘Kabineni kur, devam et’ diyeceksiniz.”

 

“Bu ne ilk ne de son…”

Bugünkü parlamenter rejimde vatandaşın hiç istemediği bir siyasi partinin bile koalisyon ortaklığı ile iktidar olabildiğine değinen Başkan Topbaş, vatandaşların yetki verirken çok dikkat etmek gerektiğini söyledi. Ülkemizdeki kaynakların yatırım yapmak için yeterli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Bahçelievler Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nu açıyoruz ve tüneller açarak atıksu kanalları yapmak için temel atıyoruz. Geçmişte dere taşkınlarında ne hayatlar kaybettik. Bu yatırımlar Bahçelievler’e hayırlı olsun. Bu ne ilk ne de son… Siz bize destek verdiğiniz müddetçe bu yatırım ve hizmetlerin ardı arkası kesilmeyecek. Bunlar sizin vereceğiniz yetkiyle gerçekleşiyor.”

 

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, çocuklarla birlikte önce temeli atılacak olan Mehmet Akif Mahallesi’ndeki 121 metrelik atıksu hattının inşaatına bağlanarak temel atma törenini gerçekleştirdi. Daha sonra da Bahçelievler Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ile diğer atıksu yatırımlarının açılışı yapıldı. Yüzme havuzunu gezen Başbakan Yardımcısı Kaynak ve Başkan Topbaş yüzme gösterisi yapan çocuklardan müsabakalarda ve olimpiyatlarda madalya istedi.

 

Açılışı Yapılan Yatırımlar:

·         Bahçelievler Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

·         Bahçelievler Yenibosna Atıksu Aktarım Tüneli (1.250 metre)

·         Bahçelievler Yenibosna Mahallesi’nde Atıksu ve Yağmursuyu Kanalı (5 kilometre)

 

Temeli Atılan Yatırımlar:

·         Bahçelievler Şirinevler, Yenibosna, Cumhuriyet, Soğanlı ve Kocasinan Mahallelerinde Atıksu ve Yağmursuyu Kanalı (12 kilometre)

·         Bahçelievler Mehmet Akif Mahallesi’ne Atıksu Hattı (121 metre)