Başkan Topbaş, sanayicilerle buluştu 22.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Merter Sanayici ve İşadamları Derneği’nin yöneticileriyle biraraya geldi. Türkiye’nin sürekli geliştiğine değinen Başkan Topbaş, “Merter’i de bir moda merkezi haline getirelim, sokakları ağaçlandıralım ve sokak mobilyaları koyalım. Görenler şaşırsın.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Merter Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MESİAD) Merter’deki merkezinde gerçekleşen toplantıya katıldı. Toplantıda İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü ve derneğin yönetim kurulu üyeleri ile işadamları da yer aldı.

 

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un geçmişteki plansız sanayileşmenin sıkıntılarını yaşadığını ve şehri planlı hale getirmek için ciddi yatırım ve hizmetler ürettiklerini belirtti. Bir CEO gibi düşünüp hızlı reflekslerle nerede ne lazım hemen onu yerine getirdiklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmalarına söyle devam etti: “Metrobüs buraya önemli bir kazanım sağladı. Altından metro yapılınca erişim ve ulaşım çok daha rahat olacak. Tramvay Kabataş ve Bağcılar’a kadar uzadı. Kabataş raylı sistemlerle buluşan bir transfer merkezi oluyor, bu da Güngören için bir imkan. Ayrıca Bakırköy İDO’dan Kirazlı’ya gidecek metro hattı da inşaat aşamasında. Öte yandan, Sarıyer’den Büyükçekmece’ye kadar yapacağımız 140 kilometrelik ardaşık tüneller ile buranın trafiğine de hizmet vereceğiz. İstanbul’a yapılan yatırımın üçte birini işçilik kabul ederseniz, bu da her ay 500 milyon liraya yakın sıcak paranın İstanbul ekonomisine girmesi ve istihdam oluşturması demek. İstanbul’un odak şehir olması, Paris’teki, Londra’daki işadamlarının, ‘Şirketlerimizin merkezi İstanbul’da olsa, İstanbul’da yaşasak’ demesi için çalışıyoruz.”

 

“Merter, modanın merkezi olsun…”

Geçmişte Merter’i sellerin bastığını, bugün bunların geride kaldığını hatırlatan Kadir Topbaş, “Merter’i de bir moda merkezi haline getirelim, sokakları ağaçlandıralım ve sokak mobilyaları koyalım. Merter sokaklarını gören şaşırsın. Buradaki belediye binamızı otoparka dönüştürerek otopark sorunun da çözeceğiz. Neden Merter’de nano teknolojiyle tekstil üretimini çok daha iyi noktaya taşımıyoruz? Biz büyük bir medeniyetin mensubuyuz ve birlikte her şeyi başarabiliriz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak MESİAD ve Merter için bize düşen her türlü hizmet için varız.” dedi.

 

“Duvarlara çiçekler açtırdık…”

İstanbul’u dünyanın gıpta ettiği bir şehir yapmak için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Devasa çevre yatırımlarımızın yanı sıra duvarlara bile çiçekler açtırdık. Türkiye çok ciddi anlamda gelişiyor. Her alanda çok büyük yatırım ve hizmetler var. Neden biz teknoloji yakalayıp dünyaya satmıyoruz. Benim ecdadım çeliğe en iyi suyu vermiş ve gerektiği zaman gemileri karadan yürütmüş.” diye konuştu.

 

“Havayolu şirketi, taşımacılık ve turizm hizmeti verecek…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin havayolu şirketi kuracağını sözlerine ekleyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Anadolu’da baraj göllerine inerek oradaki havaalanından daha yakın noktadan vatandaşlar işadamları servis edilecek. Küçük uçak ve helikopterler alacağız. Sayın Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımız ile görüştük. Bu da önemli bir ihtiyaç. Şehir içinde de turistik anlamda ya da taksi olarak hizmet verecek.”

 

“Türkiye’nin basamakları daha rahat çıkabilmesi için yeni bir sisteme ihtiyaç var.” diyen Başkan Topbaş, Avrupa Yatırım Bankası ve Fransa Kalkınma Ajansı gibi ciddi kuruluşlardan kredi alabilecek hale gelindiğini ve gelişen, güçlü bir Türkiye’yi oluşturmak için çalıştıklarını söyledi.