Baharın müjdeleyicisi Nevruz coşkuyla kutlandı 21.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ve Kültür A.Ş. işbirliğinde Nevruz Bayramı etkinlikleri düzenledi. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinliklere katılan Başkan Kadir Topbaş, nevruzun her yıl yeniden doğuşu ve ayağa kalkışı temsil ettiğini söyledi.

Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen Nevruz Bayramı etkinliklerine İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş. ev sahipliği yaptı. Etkinliklere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Türk Cumhuriyetlerinden temsilcilerle birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanan programda Türk Cumhuriyetlerinden halk oyunları sergilendi. Türkmenistan Kuş Tepti Dansı ve Kafkas Dansı gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı. Etkinlikte Türk Cumhuriyetlerinin müzik örneklerine de yer verildi.

 

“Nevruz yeniden doğuş, yeniden ayağa kalkış demektir…”

Nevruz Bayramı’nın UNESCO tarafından da kabul edildiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Nevruz her yıl yeniden doğuş, yeniden ayağa kalkış demektir.” dedi. Türk Dünyası’nın ve tüm insanlığın Nevruz Bayramı’nı kutlayan Başkan Topbaş, “Eskilerin Mart 9 dedikleri ve bizim de nevruz olarak bildiğimiz, geceyle gündüzün eşit olduğu, böceklerle çiçeklerin doğaya yeniden uyandığı 21 Mart’ı kutluyoruz.” diye konuştu. Başkan Topbaş ve Vali Şahin daha sonra Türk Dünyası Evlerini gezerek ülke yiyeceklerinden tattı. Başkan Topbaş, Özbek çadırında da vatandaşlara dünyaca meşhur Özbek pilavı dağıttı.