Büyükçekmece'nin ulaşım ağı gelişiyor 16.3.2017

Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle biraraya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükçekmece’ye yapılacak olan dev yatırımların müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle akşam yemeğinde buluştu. Programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Bu birliktelik, büyük bir millet olduğumuzun göstergesidir. Bu toprakların bireyleri olarak biraraya gelmek, sevgi yumağı oluşturmak bizi geleceğe taşımaktadır.” dedi.

 

İnsanoğlunun tarih boyunca ihtilal ve darbelerle karşılaştığını belirten Başkan Topbaş, darbe ve ihtilallerin zayıf toplumlarda başarıya ulaştığını söyledi. Bireylerin birbirlerini ötekileştirmediği ve sevgi yumağı oluşturduğu toplumlarda gerginliklerin yaşanmayacağını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde tüm dünyadaki insanların kaderi ortak. Dünyanın herhangi bir yerindeki yanlış bir olgu, yanlış bir insan tüm insanlığı etkiler. Başta ekonomik krizler olarak görmek üzere arkasından farklı yansımalar ortaya çıkar.”

 

“Biz bize yeteriz…”

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk toplumu üzerinde değişik oyunlar oynandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Geçmişteki o büyük devlet gücüne erişmememiz için her türlü içten ve dıştan ihanete maruz kaldık. Bu ihanetlerin kıyamete kadar olacağının bilincinde hareket etmek durumundayız.” diye konuştu. Oynanan oyunlara karşı verilen tepkinin öneminin altını çizen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Güçlü bir Türkiye için, geleceğimiz için bu birlik ve beraberlik duygusunu devam ettirmek zorundayız. Siyasi kimliklerimizi, etnik yapımızı, inançlarımızı bir tarafa bırakarak devletin bekası için ortak hareket etmek zorundayız. Biz bize esasında yeteriz. Yeter ki dostluk ve kardeşliğimizi geliştirelim, birbirimize olan güvenimizi zayi etmeyelim.”

 

“Cumhurbaşkanımız ülkenin neler başarabileceğini gösterdi…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin ciddi mesafeler kat ettiğine değinen Başkan Topbaş, Cumhurbaşkanının, kaynaklar doğru kullanıldığında ülkenin neler başarabileceğini gösterdiğini söyledi. Türkiye’de çok daha aktif ve başarılı yönetimler olabilmesi için sistemde bir değişime ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, bürokrasiden ve oligarşiden uzaklaşabilen, hızlı ve refleksli bir yönetim anlayışı ile rahat hareket edebilen bir devlet yapısının oluşması gerektiğini belirtti.

 

2017’nin sonunda İstanbul’a yapılan yatırımların 115 milyar olacağını açıklayan Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Raylı sistemler ile İstanbul’u yer altından birbirine kavuşturuyoruz. Şu anda 180 km civarında raylı sistem çalışması devam ediyor. Yerin altında insanlar karıncalar gibi çalışıyor. Siz bizden istemeden bizler, halk için neler yaparızın derdindeyiz.”

 

“Onların Hayalleri Yetmez”

Büyükçekmece’ye bu güne kadar 1 miyar 200 milyon yatırım yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, yeni yapılacak yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi: “Büyükçekmece’den Sarıyer’e 140 km uzunluğunda tüneller yapıyoruz. Vatandaşımız Büyükçekmece’den girip Haramidere’den çıkacak, Haramidere’den girip Avcılar’dan çıkacak, Küçükçekmece’den girip Sarıyer’e kadar yüzeye çıkmadan gidebilecek. Birileri bunları hayal dahi edemezdi çünkü onların hayalleri yetmez.”

 

Büyükçekmece’nin problemlerini bildiğini ve bu problemleri çözmek için yeni projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Başkan Topbaş, “Sahilde denize girilmez haldeyken üç tane arıtma tesisi yaparak denizleri temizledik Artık atıksular denize dökülmüyor. Denizin atmosferi, havası, her şeyi değişti.” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan Ağaç A.Ş.’nin baraj gölleri çevresinde yer alan arazileri değerlendirmek ve ekonomiye katkı sağlamak için yeni proje başlattıklarını duyuran Başkan Topbaş, bu arazilere Anadolu’dan getirilecek özgün meyve ağaçlarının dikilmesi talimatını verdiğini açıkladı.

 

“Büyükçekmece’den TÜYAP’a teleferik…”

İstanbul’un ulaşım sistemine havaray ile birlikte 6 - 7 ulaşım ağının daha ekleneceğini ifade eden Başkan Topbaş, yakında ihaleye çıkacak projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Bakırköy’den Avcılar’a, Sefaköy’e kadar gelecek olan metro hattının devamı olarak Sefaköy’den Büyükçekmece’ye kadar gelecek metro hattı projemiz var. Bu projemizin arkasından Büyükçekmece - Silivri arası metrobüs hattı üzerine çalışıyoruz. Arkasından da 32.5 km’lik metro projelendirmesi yapıyoruz. Aynı şekilde Esenyurt - Avcılar Metro Hattı ile ilgili de bir çalışmamız var. Bu hattımızda 13 istasyon olacak ve bu da Büyükçekmece’den geçiyor. Büyükçekmece sahilinden TÜYAP’a bir teleferik çalışmamız da var. 2,5 km olacak bu hatla direkt sahile inebileceksiniz veya yukarıya metroya çıkabileceksiniz.”