Arnavutköy’e 4 ayrı metro geliyor 13.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavuktöy’e yaptığı yatırımların toplu açılış ve temel atma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Arnavutköy’ün artık bir şehir haline dönüştüğünü belirten Başkan Topbaş, 4 ayrı metro hattının ilçe ile buluşacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavutköy ilçesinde tamamladığı ve planladığı toplam 94 milyon liralık yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Arnavutköy halkının yoğun ilgi gösterdiği törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Arnavuktöy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ile meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

“Yarınlar çok daha farklı olacak…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arnavutköy’e 13 yılda toplam 2 milyar 35 milyon liralık yatırım ve hizmet yaptıklarını, açılışı ve temel atması gerçekleştirilen yatırım ve hizmetlerin tutarının ise 94 milyon 37 bin lira olduğunu söyledi. Bu hizmetlerin Arnavutköy’e ve İstanbul’a hayırlı olmasını dileyen Başkan Kadir Topbaş, “Sizler bize her seçimde evet dediniz, biz de gereğini yerine getirdik. İstanbul ve Türkiye gelişiyor. Arnavutköy artık köylükten çıkarak güzel bir şehir haline dönüşüyor. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. Yaptığımız işler ortada. Bugün dünden çok farklı, yarınlar çok daha farklı olacak.” dedi.

 

Arnavutköy’e 4 ayrı metro hattı geliyor

İstanbul’da plansız gelişmenin sıkıntılarını çözmeye çalıştıklarına vurgulayan Başkan Topbaş, Arnavuktöy’de, yapılan su, atıksu ve altyapı yatırımlarıyla geçmişte kader gibi algılanan su taşkınlarını çözdüklerini belirtti. Geçmişin eksikliklerini gidermek için gece gündüz çalıştıklarının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediyecilik anlayışıyla İstanbul’a 13 yılda 98 milyar liralık yatırım yaptık. Arnavutköy Hastanesi’nin arkasından 80 milyon lira harcayarak ilçenin merkezini rahatlatacak yol yapıyoruz. İnşallah Mayıs ayında bitireceğiz. Tramvayı tamamladık ama Arnavutköy’e metro gelmeli dedik. Burada oturan hiç kimse metro geleceğini düşünemezdi. Metronun projelendirme çalışmaları tamamlandı. Vezneciler’den buraya ve 3. Havalimanı’na kadar bir metro hattı geliyor. Diğer taraftan 33 km’lik Halkalı - Arnavutköy - 3. Havalimanı raylı sistem hattı, 32 km’lik Gayrettepe - Kemerburgaz - 3. Havalimanı raylı sistem hattı ve 33 km’lik Halkalı - Bahçeşehir - Çatalca raylı sistem hattı da yapılacak. 4 tane raylı sistem hattıyla buluşmuş bir Arnavutköy geliyor.”

 

İBB ve Aselsan’dan dev metro vagonu hamlesi

İstanbul’da göreve geldiklerinde 45 kilometre raylı sistem olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, yapılan yatırımlarla raylı sistemleri 150 kilometreye çıkardıklarını ve nihai olarak 1.000 kilometrelik raylı sistem hedeflediklerini anlattı. Aselsan ile yapılacak metro vagonu hamlesine değinen Başkan Topbaş, “Geçmişte metro vagonu yaptık ama Türkiye’de ilk defa Aselsan ile metro vagonunun beynini yapacağız. 3. aşamaya geldik. Dünyaya akıl ve beyin satacağız... Benim ecdadım şahmerdan toplarını dökmüştü, gemileri karadan yürütmüştü. Biz bunu başarırız.” diye konuştu.

 

Yeniledikleri çok sayıda eski otobüsü, Afrika’ya ve Saraybosna’ya hediye ettiklerini ve hediye etmeye devam edeceklerini dile getiren Başkan Topbaş, başkanlığını yürüttüğü Türkiye Belediyeler Birliği’nin Moğalistan’ın başkenti Ulan Batur’da 10 tane kadın ve aile sağlığı merkezi yapacağını da müjdeledi.

 

“Türkiye ezber bozuyor…”

Vatandaşa hizmet anlayışıyla çalıştıklarını söyleyen Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Gelişen ve değişen bir dünya var. Biz izleyici olmayacağız, önüne geçeceğiz. Bu, birilerinin hesaplarını bozuyor. Köklerimiz o kadar derin ve güçlü ki kendi değerlerimiz üzerinden yeniden ayağa kalktık. Tankını, topunu, uçağını yapmaya başlayınca ‘ne oluyor?’ dediler. Geçmişte ecdadımıza yapılan entrikalar bugün de Türkiye ayağa kalkmasın diye yapılıyor. Çünkü Türkiye diplomatik nezaketi bırakıp ezber bozuyor.”

 

Türkiye’nin önünü kesmek için FETÖ terör örgütü başta olmak üzere bütün örgütleri devreye soktuklarını ve bu milletin ayağa kalkmasını önlemek için her türlü oyuna başvurduklarını kaydeden Başkan Topbaş, “Kardeş kavgasına düşecek bir Türkiye için her şeyi yaptılar. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın o dirayetli duruşuyla milletimiz biraraya geldi ve tankların önünde durdu. Şimdi de bizi ekonomik kıskaca almaya çalışıyorlar. Bunlara inat milletimiz kendi kaderini kendisi belirleyecek. İşte 16 Nisan böyle bir referandum.” dedi.

 

“Başkanlığın gücü direk halktan”

1963 yılına kadar belediye başkanlarını halkın değil, seçilen belediye meclisinin belirlediğini hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizi başarılı görüyorsanız, bu yetkilerimizden dolayıdır. Güven duydunuz, bütçeyi teslim ettiniz. Başkanlık sistemi de bunun gibi. 2019’da ülkenin geleceğini bu kişiye emanet edeceksiniz. Parlamenter sistem iddia edildiği gibi daha demokratik değil. Genel başkanlar ne diyorsa parlamentoda o oluyor. Ama bu gelecek sistemle tanıdığınız bildiğiniz insanları seçip göndereceksiniz ve başkana direk yetki vereceksiniz. Bugün bürokratik oligarşiyle ayaklara pranga vuran bir yönetim sistemi oluşturulmuş. Arnavuktöy’e, İstanbul’a her yere metro, altyapı, havalimanı diyorsanız, bunun için evet demek lazım. Dışarıdan yapılan her türlü entrikaya karşı durulsun ve çocuklarımızın gözü dışarıda olmasın diyorsanız bunun için evet demek lazım. Tankını, topunu, uçağını yaparak askeri milli sanayini kuran bir Türkiye için evet demek lazım. Siz ne kadar evet derseniz hizmet o kadar devam edecek.”

 

Arnavutköy’den Başkan Topbaş’a hizmet teşekkürü

Törende konuşan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı da Arnavutköy’ün 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul ve yapılacak metro hatları ile İstanbul’un yarını olacağını söyledi. Başkan Kadir Topbaş’a ilçelerine yaptığı yatırım ve hizmetlerden dolayı teşekkür eden Baltacı, “Başkanımız Kadir Topbaş liderliğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilçemize çok önemli ulaşım yatırımları, bölge parkları, mesire alanları, dere ıslahları, yağmur suyu kanalları, gençlik merkezleri ve meydanlar yaptı. Bir dedik, iki etmediniz, Allah razı olsun.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından 10 bin m2’lik Arnavutköy Meydanı ve Yeraltı Otoparkı’nın temeli atıldı. Daha sonra kurdele kesilerek tamamlanan yatırım ve hizmetlerin toplu açılışı gerçekleştirildi.

 


Açılışı yapılan 37 milyon 776 bin liralık yatırım ve hizmetler:

·         Arnavutköy İmrahor Mesire Alanı

·         Arnavutköy Mezarlığı Hizmet Binası ve Gasilhane Binası

·         Ömerli ve Hadımköy Mahallerine Atıksu Hattı ve Yağmursuyu Kolektörü

·         Arnavutköy Merkez, Baklalı, Boyalık, Terkos, Karaburun, Yeniköy, Hacımaşlı ve Yassıören Mahallerine Atıksu Hattı ve Yağmur Suyu Kanalı

·         Baklalı Biyolojik Arıtma Tesisi

·         Yassıören Biyolojik Arıtma Tesisi

 

Temeli atılan 56 milyon 261 bin liralık yatırım ve hizmetler:

·         Ömerli ve Hadımköy Mahallerine Atıksu ve Yağmur Suyu Kanal İnşaatı

·         Sazlıbosna Mahallesi’ne Terfi Merkezi İnşaatı

·         Atatürk, Boğazköy, Bolluca, Çilingir, Fahit, Haraçcı, Hastane, İmrahor, İslambey, M. Kemalpaşa, M. Fevzi Çakmak, Mavigöl, M. Akif Ersoy, Nenehatun, Yavuzselim, Yeniköy ve Yunus Emre Mahallerine Atıksu ve Yağmur Suyu Kanalı İnşaatı