Yardım başkenti İstanbul 10.3.2017

Eyüp’te hayata geçirilen yatırımların toplu açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Topbaş, 2017 yılı için İstanbul’un ‘Yardım Başkenti’ olmaya layık görüldüğünü söyledi.

Eyüp ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış, temel atma ve tanıtım töreni Otakçılar İSKİ Şubesi’nin bahçesinde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile birlikte sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Eyüp İSKİ Hizmet Binası, Eyüp Ağaçlı, Akpınar ve Çiftalan Mahalleleri Atıksu ve Yağmursuyu Hattı, Eyüp Akpınar Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Kemerburgaz Mahallesi İçmesuyu Hattı’nın açılışının yapıldığı törende İslambey Mahallesi Atıksu ve Yağmursuyu Hattı İnşaatı, Kemerburgaz Atıksu İnşaatı ve İslam Bey Yağmursuyu Tünel İnşaatı’nın da temelleri atıldı.

 

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a 98 milyar liralık yatırım yaptıklarını, bu yılki yatırım bütçesinin ise 16,5 milyar lira olduğunu söyledi. İSKİ’nin yaptığı yatırımlardan bahseden Başkan Topbaş, “İstanbul’un nüfusu 7 milyon civarındayken, haftada ancak bir kere su veriliyordu. İstanbul’un artık su problemi yok. Eskiden atık sular denize boca ediliyordu; kurduğumuz ileri biyolojik arıtma tesisleri sayesinde artık denizlerimize atık su dökülmüyor.” diye konuştu.

 

“İstikametimiz milletin huzur ve refahınadır…”

“Her yerde metro, her yere metro” sloganı ile İstanbul’da başlattıkları ulaşım devrimini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Altyapıdan ulaşıma kadar her alanda ciddi yatırımlar yaptık. Eyüp ilçemize metro geleceği hayal dahi edilemezdi. Şu anda iki tane metro hattı Eyüp’ten geçiyor. Şimdilerde yeni başladığımız Eminönü’nden Eyüp’e giden tramvay hizmet verecek. Bizleri kimse yolumuzdan ayrı koyamaz. Moralimizi asla bozamaz. Bizim tevekkülümüz Allah’a, istikametimiz milletin huzur ve refahınadır. Geriye bakmıyoruz.” dedi.

 

“İstanbul, yardım başkenti olacak…”

Uluslararası Yardım Platformu’nun kendisini ziyaret ettiğin belirten Başkan Kadir Topbaş, görüşmeyi şöyle anlattı: “Birçok ülkenin yardım konusunda kendini çok farklı anlattığını ama gerçek anlamda yardımın Türkiye’den yapıldığını söylediler. Bu yüzden İstanbul’u 2017 yılı için ‘Yardım Başkenti’ olarak belirlediklerini ifade ettiler. Bütün ekiplerimiz insani destek için dünyanın her yerine el uzatmaya yardımcı olmaya çalışıyor. Biz de İstanbul ve Türkiye’nin bu yardım konusundaki hassasiyetini dünyaya öğretmek istiyoruz.”

 

Törende konuşan Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de Başkan Kadir Topbaş’a İstanbul’a yaptığı hizmetler için teşekkür etti. Eyüp’te yeni bir şube müdürlüğü binası inşa ettiklerini paylaşan İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ise maliyeti yaklaşık 11 milyon lira olan şube binasının, 28 mahalledeki 150 bin aboneye hizmet vereceğini müjdeledi. Ağaçlı, Akpınar, Çiftalan Mahallelerinin altyapısı için yeni yatırımlar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Genel Müdürü Turan, bu bölgelerde yaklaşık 18 km atıksu ve yağmur suyu hattı inşa ettiklerini ve küçük arıtma tesisinin inşaatının da devam ettiğinin altını çizdi.