Kilyos sahilinden 20 ton atık temizlendi! 8.3.2017

Daha temiz bir İstanbul için çalışmalarını sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kilyos sahiline vuran 20 ton atığı temizledi. Temizlik çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, sahil temizliğinin yüksek maliyetli olduğunu ve bu kirliliğin önüne geçmek için önlemler aldıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesinin tanıtım töreninde gazetecilerin İstanbul gündemine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Kilyos sahilindeki atıkları temizlemek için yoğun şekilde çalıştıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Hafriyat kamyonlarına çip takarak damperini kaldırdığı noktayı gösteren bir sistem kurduk. Bu kirliliğin kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Sahili temizlemenin maliyeti çok yüksek. ‘3 kuruş kar edeceğim’ diye buraya çöp döken insanlar, bu kentlinin cebinden bedel ödetiyor.” diye konuştu.

 

Kilyos’ta büyük bölümü denizden gelen atıkların çevreye saygısı olmayanlar tarafından boca edildiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, denizden 20 ton atık çıkarttıklarını ve dip taraması yaparak denizin dibine batan atıkları da çıkartacaklarını sözlerine ekledi.

 

Vatan Caddesi’ne AVM izni vermedik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Vatan Caddesi’ndeki arsasına yönelik soruları da cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, sosyal medyadaki asılsız iddialarla ilgili yargı sürecinin başlatıldığını belirtti. İstanbul’un aleyhine hiçbir kararı kabul etmeyeceklerini hatırlatan Başkan Topbaş, “Oraya AVM yapmak istendi, izin vermedik. Bu arsanın imar izni var. Ama orası meydan olarak kalsın, hatta daha da genişletelim; halkın kullanacağı bir hale getirelim istiyoruz.” dedi.

 

İstanbulluların şahsına duyduğu güven sayesinde 3 dönemdir başkanlık yaptığını vurgulayan Başkan Topbaş, bu güveni kimseye istismar ettirmeyeceğinin altını çizdi. Meyveli ağaç taşlanır benzetmesinde bulunan Başkan Topbaş, prosedürlere uygun bir şekilde, İstanbulluların menfaatlerini her şeyin üzerinde tutarak değerlendirmelerin yapıldığını ve araziye vatandaşların rahatsız olacağı bir şeyin yapılmayacağını söyledi.