Kabataş’a dev transfer merkezi 8.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak projeler hazırlamaya devam ediyor. Kabataş’ta inşaatı devam eden dev transfer merkezi ve yeni meydan basına tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatı devam eden ‘Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi’ projesini Saraçhane Belediye Sarayı’nda basın mensuplarına tanıttı. Toplantıda İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve diğer belediye bürokratları da yer aldı. İstanbul’un önemli merkezlerinden biri olan Kabataş’a dev bir transfer merkezi ve 60 bin m2’lik yeni bir meydan kazandırdıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Ustalık dönemimin en önemli eserlerinden biri olarak gördüğüm projeyle Dolmabahçe - Fındıklı arasındaki araç trafiği yeraltına alınacak. Bütün raylı sistemleri entegre eden çalışma 2018 yılı sonunda tamamlanacak.” dedi.

 

Proje kapsamında Kabataş’taki toplam 90 bin m2’lik alanın yeniden düzenlendiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, transfer merkezinin, Fındıklı Molla Çelebi Camii’nin kuzey tarafından başlayıp, Kabataş Balıkçı Barınağı’nı da içerisine alacak şekilde yapılacağının bilgisini verdi. Deniz ulaşımı, raylı sistemler ve karayolu ulaşımı ile Üsküdar - Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli’ne entegre olacak transfer merkezinden ilk etapta günde 850 bin, daha sonra ise 1 milyon yolcunun faydalanabileceğini açıklayan Başkan Topbaş, Yaya Geçiş Tüneli Projesi’nin fikrini veren Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür etti.

 

Kabataş Transfer Merkezi çalışmaları kapsamında inşaatı devam eden 25 kilometrelik Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın, tramvay ve füniküler hattına, deniz ulaşımı ile Üsküdar - Kabataş Boğaz Yaya Geçiş Tüneli’ne entegre olacağına değinen Başkan Topbaş, Kabataş - Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanan yolcuların yapılacak merdiven ve asansörler sayesinde Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı, Kabataş - Taksim Füniküler Hattı ve belediye otobüslerine yeraltından ulaşım sağlayabileceğini belirtti.

 

İskelelerin yolcu kapasitesi artacak

Dağınık durumda bulunan iskelelerin yeniden düzenleneceğini ve kapasitelerinin arttırılacağını söyleyen Başkan Topbaş, yapılacak 4 adet yeni iskeleyle birlikte kapasitenin yüzde 80 oranında artacağını sözlerine ekledi. Mevcut iskelede 12 gemi ve teknenin yanaşabildiğini, yeni proje ile bu sayının 22’ye çıkacağını vurgulayan Başkan Topbaş, iskelelerin, günlük ortalama 30 bin yolcu kapasitesi ile hizmet vereceğinin altını çizdi. Tarihi ve kültürel yapıyı korumaya yönelik çalışmalar kapsamında Fındıklı kıyı şeridindeki girinti alanının doldurularak, parkın yeniden düzenleneceğini de hatırlatan Başkan Topbaş, yeşil alanın yaklaşık 1.000 m2 genişletileceğini ve bölgeye 1.000 araç kapasiteli zeminaltı otopark kazandırılacağını açıkladı.

 

İstanbul’da günlük yolcu sayısının, yapılan ulaşım yatırımlarıyla 12 milyondan 30 milyona taşındığını ve gelecekte 50 milyonları bulacağını dile getiren Başkan Topbaş “İstanbul’da erişim noktasında ne yaparsak çözüm getirebiliriz, bunu biliyoruz. Bu nedenle ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ dedik. Nihai olarak 1.000 kilometre raylı sistem hedefledik.” diye konuştu.

 

Yapılacak otoparkla meydanlar araçlardan kurtulacak

Kabataş’ta yayalaştırılan dev meydanda çeşitli etkinliklerin de yapılacağına değinen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meydanda yolcu peronu, geleneksel deniz tekneleri ile yeme - içme salonları yer alacak. Dolmabahçe Meydanı gibi tarihi bir mekanda araçlar park ediyor. Yapacağımız 1.000 araçlık otoparkla bu meydanları boşaltacağız. Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret eden otobüsler için de 40 otobüslük park yeri olacak. Şehir içi yolcu otobüsleri de yeraltından geçecek. Yolcuların egzoz gazından etkilenmemesine kadar her şey projede düşünüldü. Ayrıca meydanın altında metro bağlantısı, müze ve sergi salonları, otopark, pazar ve mağazalar olacak. Meydanın yüksekliğiyle ilgili söylenenler de doğru değil. Kabataş’taki seti geçmeyen gayet mütevazi yükseklikte, ama buluşma noktası olacak muhteşem bir meydan ortaya çıkacak.”

 

“ÇED Raporu Gerekli Değildir Belgesi” Alındı

Projenin tüm detaylarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulduğunun ve “ÇED Raporu gerekli değildir” belgesinin alındığının üzerinde duran Başkan Topbaş, açıklamalarını söyle sonlandırdı: “Tarihi yapıların zarar gördüğü ve çalışmaların durdurulduğu haberleri doğru değildir. Koruma Kurulu, iddialara istinaden inceleme yapılmasını istemiştir. Vakıflar İl Müdürlüğü ise yerinde tespit yaparak, “Zarar olmadığına dair” rapor sunmuştur. Kurul “Gerekli tedbirler alınarak iş devam edebilir” hükmünde bulundu. Projenin 2008 yılı itibariyle Kurul onayı var.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, programın sonunda törene katılan kadınların ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı ve onlara gül hediye etti.