Dünyanın kapsamlı ilk deneyim merkezi 7.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliği ile “İstanbul Living Lab Deneyim Merkezi” güdümlü projenin için sözleşmesi imzalandı. Deneyim Merkezi, Eğitim Etkinlik Merkezi ve girişimciler için Kuluçka Merkezi’ni barındıracak olan proje, dünyada bir ilk olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, “İstanbul Living Lab Deneyim Merkezi” güdümlü projenin sözleşmesine imza attı. Dünya Ticaret Merkezi’ndeki (DTM) imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, ‘Living Lab’ kavramının Türkiye için yeni bir kavram olduğunu ve inovatif düşünce ile girişimciliği biraraya getirmesi yönüyle de önem taşıdığını söyledi. Kurulacak merkezin şehir yaşamına önemli bir kalite penceresi açacağını belirten Başkan Topbaş, “Endüstriyel şehir tasarımlarının tecrübe merkezi burası olacak. Ergonomik ve amacına yönelik son derece kaliteli ürünlerin geliştirilmesi sağlanacak.” dedi.

 

Başkan Topbaş, projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkiler Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütüleceğine dikkat çekerek, merkezin İstanbul’u yenilikçi, rekabet gücü yüksek bir şehir haline getirmek için çalışacağını sözlerine ekledi. Şişhane Metro İstasyonu’nda 900 m² alanın tahsis edildiğini ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle proje bütçesinin 7 milyon TL olacağını ve toplam bütçenin % 71,63’ü kadar hibe alındığını açıkladı. İmzalanan projenin 11 ay sonra İstanbul’a hizmet vermeye başlayacağını söyleyen Başkan Topbaş, her türlü yazılım, donanım, ofis, atölye, ekip ve ekipmanların hazır olduğu bir ortam kurulduğunun altını çizdi.

 

“Bu kadar kapsamlısı dünyada yok…”

Projenin hayata geçmesiyle merkezin 7/24 esaslı çalışacağını ve kullanıcılar ile iş ortaklarının bu merkezde biraraya gelebileceklerini anlatan Başkan Topbaş, kurulacak merkezle alakalı şu bilgileri paylaştı: “Kurulacak merkezde üç ana kısım olacak. Projelerin ve ürünlerin seçilip, analiz ve kontrol edildiği Kuluçka Merkezi, Deneyim Merkezi ve Eğitim Etkinlik Merkezi… Bu kadar kapsamlı olanı dünyada yok. Yani alanında bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz.”

 

Projenin asıl sahibinin İstanbullular olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, yerli ve milli ürünlerin desteklenmesinin ve artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Girişimciler ve Türkiye için kurulacak merkezin, önemli katma değer üreteceğine inancının tam olduğuna değinen Başkan Topbaş, “20 yıllık işletme sonucunda toplam 43,62 milyon TL mali büyüklük hedefleniyor. Ticari başarısı olan inovasyonlarda artış sağlamasını bekliyoruz. Yeni başlayan şirketler ve girişimciler için bu büyük fırsat. Yatırımcılar için yeni ve alternatif bir pazar oluşturacak. Ulusal ve uluslararası platformda şirketlere hizmet üretme şansı verilmiş olacak.” diyerek sözlerini sonlandırdı.