‘Kadın Varsa Demokrasi Var’ 5.3.2017

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği, ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadınların ve gençlerin içinde olmadığı demokrasinin eksik ve sürdürülemez olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile birlikte Abdi İpekçi Spor Salonu’nda ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’ düzenledi. “Kadın Varsa Demokrasi Vardır” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, bazı milletvekilleri ile KADEM üyeleri katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kadın hakları konusunda tercüme yapmaya ihtiyacımız yok…”

 

Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim, kadınlarımızın haklarını, hukuklarını korumak için dışarıdan model almaya, tercüme yapmaya, kopya çekmeye ihtiyacımız yok. Medeniyetimizde ve kültürümüzde kadın haklarını istediğimiz istikamette geliştirmeye yönelik felsefi ve fiili her türlü örnek mevcuttur.” dedi. “Kadın Varsa Demokrasi Vardır” vurgusunu gayet yerinde ve anlamlı bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadınların ve gençlerin içinde olmadığı bir demokrasinin sadece eksik değil, aynı zamanda sürdürülemez olduğunu söyledi.

 

Kadının insan olarak görülüp, kabul edildiğinde pek çok sorunun kendiliğinden çözüm yoluna gireceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada kadın hakları konusunda en çok ve en iddialı sözleri söyleyen, en çok faaliyet gösteren ülkelere bakınız. Hemen hepsinin de bu bakımdan karanlık ve utanç verici bir geçmişe sahip olduğunu görürsünüz. Öyle ki bu toplumlar kadını, insan olarak kabul etmeyen, canlılar hiyerarşisinde hayvanların dahi gerisine iten bir anlayıştan bugüne gelmişlerdir. Aynı toplumların bugün canhıraş bir şekilde kadın hakları savunuculuğu yapıyor olmaları, herhalde geçmiş günahlarından arınma çabasından kaynaklanıyor.” diye konuştu.

 

“Kadına hak ettiği değer verilmeli…”

 

Geçmişte kadını insan yerine koymayanların, günümüzde yine kadınları farklı bir yere konumlandırmaya çalıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün kadını alınıp satılan bir eşya gibi görenler, bugün de kadın bedenini ve emeğini metalaştırarak bir anlamda modern kölecilik yapıyorlar. İşte bu konuda KADEM’in yaklaşımının, yani kadına hak ettiği değeri ve toplumsal rolü insan hakları kapsamında kazandırma mücadelesinin en doğru, en sağlıklı yöntem olduğuna inanıyorum. Kadına şiddet bir insanlık suçudur. Kimse aksini iddia edemez, tevessül eden de karşısında bizi bulur.”

 

Başkan Topbaş: “Kadınlarımızın fedakarlığını 15 Temmuz’da gördük…”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, cennetin annelerin ayakları altında olduğunu vurgulayarak, tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. “Anne şefkati ve merhameti olmasaydı bizler insanlığı nereden öğrenecektik?” diyen Başkan Kadir Topbaş, kadının mutlu olmadığı bir dünyada huzurun ve barışın olmayacağını söyledi.

 

Merhametin sembolü kadınlarımızın demokrasideki yerinin önemine değinen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle noktaladı: “Dünya insanlığına hizmet veren birçok insanı kadınlarımız yetiştirdi. Bizim değerlerimizde anneye ve kadına saygı vardır. Kadınlarımızın fedakarlığını Çanakkale’de, Milli Mücadele’de ve 15 Temmuz’da gördük.”