Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi restore edildi 22.2.2017

Geç Roma dönemi eserlerinden olan ve Osmanlı döneminde camiye çevrilen Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi’nin restorasyonu tamamlandı. Türk - İtalyan işbirliğiyle restore edilen eserin açılış töreni yapıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile İtalyan Mimarlık Sanat ve Kent Restorasyonu Derneği’nin işbirliğiyle restorasyonu tamamlanan Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İtalyan Kalkınma Bakanı Carlo Kalenda, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem katıldı.

 

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İstanbul ve Roma’nın tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve birçok coğrafyaya siyasi olarak nüfuz ettiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bu iki medeniyetin arkalarında bıraktığı çevreye, coğrafyaya ve topografyaya uygun eserler, bugünkü modern mimarinin ve çevrecilerin ulaşmak istediği seviyededir.” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Kaynak: “Medeniyetlerin ortak değerlerine birlikte omuz vermeliyiz…”

 

Osmanlı Devleti’nin bir vakıf medeniyeti olduğunu ve tarihe, kültüre son derece duyulduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kaynak, “Olması gereken, bu eserin ihyasında yaptığımız gibi medeniyetlerin ortak değerlerine birlikte omuz vermek, güç vermektir. İtalya’nın bize verdiği destek gibi biz de Vakıflar Genel Müdürlüğü ve TİKA vasıtasıyla Balkanlarda, Ortadoğu’da, Afrika’da ve Kafkaslarda ecdadımızın bıraktığı eserlerin yeniden restore edilmesi için çalışıyoruz. Bu Türk - İtalyan işbirliğinin dünyanın ihtiyacı olan hoşgörüyü, barışı ve insanlığın ortak mirasına birlikte sahip çıkmasını diliyorum.” diye konuştu.

 

İtalyan Kalkınma Bakanı Kalenda: “Türk - İtalyan işbirliğinin armonisidir…”

 

Eserde Roma, Bizans ve Osmanlı izlerinin birlikte görüldüğüne değinen İtalyan Kalkınma Bakanı Carlo Kalenda birinci sınıf bir tarihi eserin restorasyonuna katkıda bulunmanın kendilerini mutlu ettiğini ve söyledi. Carlo Kalenda, sözlerine şöyle devam etti: “Buradaki restorasyon bütün dönemleri korumaya yönelik bir bütünlük içeriyor. Bu, Türk - İtalyan işbirliğinin armonisidir. Sadece büyük devletler birbirlerinin değerlerini taşıyabilir.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da medeniyetler kenti ve tarihin çeyiz sandığı İstanbul’da kadim bir medeniyet izi olan eserin ihya edilmesine destek verenlere teşekkür etti. İstanbul’da tarihin izlerine dokunulmadığını ve günümüze kadar taşındığını söyleyen Başkan Topbaş, “İstanbul’un Fethi’nden sonra da hiçbir tarihi esere dokunulmadı. Herkes kendi inancında ve ibadetinde serbest bırakıldı. Mabetleri burada olduğu gibi kendi fonksiyonunda kullanmak da ayrı bir güzelliktir.” dedi.

 

Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün, Türk - İtalyan işbirliğiyle başarılı bir şekilde restore edilerek günümüze taşınan bu eserin katmanlarındaki izlerin nasıl korunduğunu ve aslına uygun olarak yine ibadethane olarak hizmet verdiğini görüyoruz. Zeyrek Şeyh Süleyman Mescidi gibi ortak yapılarımızı, biraraya gelerek yine ortak bilgimizle yaşatmak zorundayız.”

 

Başkan Kadir Topbaş, törenin ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’a İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından restore edilen Molla Zeyrek Camii’ni gezdirdi. Kuzey ve orta yapının restorasyonu tamamlanarak ibadete açıldığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, çevredeki ahşap ve kagir yapıların restorasyonunun da proje kapsamında yapıldığını söyledi.

Geç Roma dönemine ait eser, 4 - 5 yüzyılda inşa edilmiş bir mezar yapıtıdır. Bizans döneminde farklı amaçlarla kullanılan yapı, İstanbul’un Fethi’nden sonra yapılan düzenlemelerle Şeyh Süleyman Efendi Tekkesi olarak hizmet verdi. 18. yüzyılda deprem ve yangında zarar görmesinin ardından restore edilerek cami olarak hizmete açıldı. 1955 ve 1970 yılında onarılan esere, Cumhuriyet Dönemi’nin en kapsamlı restorasyon çalışması 2013 - 2017 yılları arasında yapıldı.