Taksim Camii’nin temeli atıldı 17.2.2017

Taksim Meydanı’nda yapılacak olan caminin temel atma töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Taksim’de cami eksikliğine dikkat çeken Başkan Topbaş, toplumun ihtiyacını karşılamak adına Taksim Camii’nin yapıldığını söyledi.

Taksim Meydanı’na yapılması planlanan ve elli yıllık mazisi olan Taksim Camii’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, bazı milletvekilleri, hayırseverler ve cami derneğinin yöneticileri katıldı. Taksim Cami projesinin temelini atan Başkan Kadir Topbaş, Taksim’de geçmişten bugüne bir mabet ihtiyacının olduğunu hisseden herkesi yad etti. Taksim Camii’nin toplumun ihtiyacını karşılamak adına yapıldığını söyleyen Başkan Topbaş, “Buna bir mücadelenin başarısı diye bakmıyorum. Bir ihtiyacın karşılanması olarak değerlendiriyorum.” dedi.

 

“Tarih kokan bölge…”


İstanbul’un öteden beri hep bir barış kenti olduğunu, farklılıkları ve zenginlikleri birarada yaşadığını vurgulayan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Aynı sokakta, cami, sinagog ve kilise var. ‘Ne olursan ol, yine de gel’ diyen bir anlayışın mensuplarıyız biz. Pera, özellikle farklı kültürlerin çok yoğun yaşadığı ve batıya açılan pencere olarak kabul edilen bir alan. Yani bir tarih kokan bölgede yaşamaktayız. Burada meslektaşlarıma, bu caminin tasarımını hazırlayanlara teşekkür ediyorum. Gerçekten bölgeye uygun bir yapıyı, camiyi, mabedi buraya projelendirmişler.”

 

“Kış aylarında dahi gazete kağıtları üzerinde ibadetlerini yerine getiren insanların ızdıraplarının hiçe sayıldığını söyleyen Başkan Topbaş, “Maalesef bugün geriye baktığımızda, ne kadar lüzumsuz kavgalar yaptığımızı görüyoruz bazı konularla ilgili. Mesela başörtüsü yasağı... Bitti geride kaldı. Ne kavgalar edildi. Burasıyla ilgili farklı bir gerginlik ortaya konulmaya çalışıldı. Ne kadar üzücü... Bakınız biz yöneticiler olarak ihtiyaç olduğu için yılda 18 maç yapılacak büyük statlar yapıyoruz. Ama 30 gün Ramazan-ı Şerif, 52 hafta cuma ve diğer günleri koyduğunuz zaman daha fazla bir ihtiyaç var. Ama bu maalesef farklı yorumlanıyor. Farklı yerlere çekiliyor. Bu temel bir ihtiyaç ise yapılması lazım.” diye konuştu.

 

“Cami eksikliği hep hissedildi…”

 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da 50 yıla varan hayatının büyük bölümü Taksim’de geçiren biri olarak burada cami eksikliğini hep hissettiğini söyledi. Cuma namazları için yıllarca başka semtlere gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Demircan, “Bugüne kadar namaz kılanlara bir mekan sunamadık. Burada cami yapmak için kurulmuş derneğin binasını, on yıllarca mabet olarak kullandık. Şimdi iyileştirsek de yıllarca teneke minareli bu dernek binasında namaz kıldık. Dar, sıkışık, ancak 20 - 30 kişiyi ağırlayan bu yapıya hem şükrettik hem utandık. Taksim Meydanı’nın yanı başında, mescit gibi kullanılan emektar binanın yerine Türkiye’ye, Taksim’e yakışır estetik bir caminin temelini atıyoruz. Caminin kubbesi dualara, kardeşliğe ve muhabbete şahit olsun.” dedi.

 

Törende konuşmaların ardından İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz dua etti. Daha sonra Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler butona basarak temel atma törenini gerçekleştirdi. Külliye tarzında yapılan ve 2 yılda tamamlanması planlanan cami projesinde, eğitim alanları, sosyal alanlar ve otopark da yer alıyor.