İstihdamda 500 bin yeni iş gücü… 14.2.2017

İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonluğunda Milli İstihdam Seferberliği Toplantısı yapıldı. Toplantıda, getirilen yeni imkanlar, teşvikler ve ekonominin daha ileriye taşınması için yapılması gerekenler ile devletin istihdama yönelik yeni teklifleri konuşuldu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde Milli İstihdam Seferberliği Toplantısı gerçekleştirildi. İstanbul Valiliği’nde düzenlenen toplantıya İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, SGK İl Müdürü Murat Göktaş, İŞKUR İl Müdürü Yunus Yelmen, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, MÜSİAD Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kaan, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkan Yardımcısı Mesut Şengül ile İstanbul genelindeki sanayi ve ticaret bölgelerinin yöneticileri katıldı.

 

Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin iktisadi başkenti İstanbul için ekonominin çok önemli olduğunu belirtti. İstanbul’un ekonomi olarak dünyanın 117 ülkesinden daha büyük olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, ülke ekonomisini güçlendirmek adına İstanbul’daki işadamları ve sanayicilerin daha aktif olması gerektiğini ve 2017 yılının ikinci yarısında Türkiye’nin ekonomide çok ciddi bir hamle yapacağına inandığını dile getirdi.

 

“Yatırım, istihdam demektir…”

Belediye’nin çok ciddi yatırımlar yaptığına değinen Başkan Topbaş, “Bu yatırımlar aynı zamanda istihdam demektir. İşadamlarımız, odalarımız, sanayicilerimiz ve firmalarımız da bu konudaki hassasiyetlerini ortaya koyacak. Büyük istihdam ve ihracat hedeflerimiz var. Bunları hep birlikte gerçekleştireceğimize inanıyorum.” dedi.

 

“İstihdamda hedef en az 500 bin…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bir istihdam hareketi başlatıldığını belirten İstanbul Valisi Vasip Şahin, bu kapsamda İstanbul’daki iş dünyası ve istihdamın ana aktörleriyle biraraya geldiklerini söyledi. İş ve istihdam konusunda İstanbul’a düşen önemli sorumluluğun farkında olduklarını ve bu harekete en büyük katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade eden Vali Şahin, “Bugünkü toplantıda getirilen yeni imkanları, teşvikleri ve ekonomimizin daha iyi noktaya taşınması için üzerimize düşen vazifeleri konuştuk. Gördük ki herkes bu seferberliğe omuz vermek adına birbiriyle yarış halinde. İstanbul, bu görevi vermiş olduğu taahhütlerin daha da üstüne çıkarak yerine getirecektir.” diye konuştu.

 

İşadamları ve sanayicilerle daha çok bir araya geleceklerini dile getiren Vali Şahin, işadamlarının en büyük ihtiyaçlarından biri olan nitelikli iş gücü konusuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İş dünyasıyla toplantılar ve işe yerleştirmeler eş zamanlı şekilde yürüyecek. Bu seferberliği bir an önce başlatıp, hızla yürütmek zorundayız. Toplantıda devletimizin istihdama yönelik çok cazip yeni teklifleri de konuşuldu. Yeter ki bir işçiye daha istihdam sağlansın ve ihracatımız bir kademe daha arttırılsın. Vatandaşlarımızın işe girdikten sonra eğitilmeleri halinde daha verimli istihdam ve daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşturulabilir. İTO, Cumhurbaşkanımız ile yapılan toplantıda İstanbul’da 500 bin yeni istihdam taahhüdünde bulundu. İstanbul’un istihdam hedefi asgari 500 bindir. Biz bunun üzerine ne kadar çıkabilirsek kendimizi o kadar başarılı saymış olacağız.”