Başkan Topbaş “Akıllı İstanbul”u anlattı 11.2.2017

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda 1.000’in üzerinde belediye başkanını ağırladı. Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Akıllı Şehir Uygulamalarını’ anlattı.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı, Başbakan Binali Yıldırım ve 1.000’in üzerinde belediye başkanının ağırlandığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Antalya’da düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İstanbul ilçe belediye başkanları ile TOKİ Başkanı Ergun Turan katıldı.

 

Programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, günümüz dünyasında kırsaldan kente hızlı bir göçün yaşandığına ve şehirlerin de bu yoğun nüfusu idare edebilmesi için eski yöntemlerin bir kenara bırakılıp çağın ihtiyaçlarına göre yeni yönetim anlayışlarının benimsenmesinin önemine değindi. İnsanların ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermek için idarecilerin bilim ve teknolojiyi yerinde kullanmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, vatandaşların istekte bulunmasına gerek kalmadan, idarecilerin ihtiyaçları önceden görüp hayata geçirmek zorunda olduğunu belirtti.

 

“Akıllı metroları hizmete sunuyoruz…”

Şimdi aklımızın ucundan bile geçmeyen şeylerin gelecekte insanların en önemli ihtiyaçları arasında yer alacağını ve ihtiyaçların zamanla değişebileceğini söyleyen Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “İnsanlar başlarını sokabilecekleri evlerin artık akıllı evler olmasını istiyor. Toplu ulaşımda konfor ve rahatlık istiyor. Biz yerel yöneticiler olarak insanlarımıza bunları sunmak durumundayız. Kendi kendine park eden akıllı metroları insanlarımızın hizmetine sunuyoruz. Teknolojiyi çok iyi takip etmezsek zamanı yakalamamız mümkün değil.”

 

“Teknolojiyi en iyi kullanan belediyeler arasındayız…”

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kaba insan gücünün yerini beyin gücünün aldığını, artık ağır ve zor işlerin makineler tarafından yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, “Bundan bir yıl önce yaptığınız bir uygulama bugün eskiyerek ihtiyaçlara cevap veremez duruma geliyor. Biz, İBB olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediyeler arasındayız. Trafikten, çöp toplamaya, yol kazı çalışmalarından, yağmur suyu kanallarına kadar her alanda bu akıllı şehir uygulamalarımızla vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor ve onlara konfor sunuyoruz. Dünyanın neresinde yeni bir uygulama duysak ekiplerimizi gönderip, uygulamayı yerinde inceletiyor ve bunu daha yukarılara taşıyarak İstanbulluların hizmetine sunuyoruz.” diye konuştu.

 

Belediyecilik hizmetlerimiz parmak ucunuzda…

Mobil cihazların artık hayatın bir parçası olduğunu ve yeni uygulamaların da bilgisayarlardan çok mobil cihazlara göre düzenlendiğini belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle noktaladı: “İnsanların artık akıllı telefonlarla her işlerini yapmak istemelerini göz ardı edemezsiniz. Belediyecilik hizmetlerimiz de vatandaşlarımızın parmaklarının ucunda. Dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında İBB Trafik uygulamamız bulunuyor. Otobüsün veya metronun ne zaman geleceğini, trafiğe takılıp takılmadığını cep telefonlarından görmemizi sağlayan Akıllı Durak uygulamamız var. Otobüs şoförleri de bu uygulama sayesinde durakta engelli bir yolcunun olup olmadığını önceden biliyor ve ona göre hareket ediyor. İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları şehirden gurur duymaları bizim en büyük gayemiz.”