Beykoz’da anlamlı açılış 10.4.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beykoz’da Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ile Osman Akfırat Halk Kütüphanesi’ni törenle hizmete açtı. Başkan Topbaş, Beykoz’a 775 milyon lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenerek ilçeye kazandırılan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kültür merkezi içinde yaptırdığı 20 bin kitap kapasiteli Osman Akfırat Halk Kütüphanesi törenle hizmete açıldı. Törende vatandaşlara hitap eden Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’a toplam 46 milyar lira yatırım yaptık. Şehrin her noktasında bir farklılık hissediliyor. Bu yatırımların 775 milyon lirasını Beykoz’a yapılan yatırımlar oluşturuyor” dedi.

Üsküdar-Beykoz sahil şeridi için metro projesi

Üsküdar-Beykoz arasındaki sahil şeridine metro projelerinin olduğunu dile getiren Başkan Topbaş şunları söyledi: ''Bu ne demektir? Beykoz'dan metroya binen bir insan, İstanbul'un herhangi bir noktasına; Silivri, Taksim ya da Başakşehir’e kadar gidebilme imkanına kavuşacak. İşte medeniyet bu. Beykoz’a dört buçuk ay gibi kısa bir sürede doğalgaz getirdik. Dereler kirletilmiş, atık sular denize akıyordu. Boru itme tekniğiyle atık suları arıtma tesisine bağladık.”

Beykoz’da anlamlı açılış

Açılışını yaptıkları kültür merkezinin kendisi için özel bir anlam ifade ettiğinin altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “Bugün burada anlamlı bir açılış yapıyoruz. Belediyemiz tarafından yenilenen kültür merkezinin adı, benim de siyasete girmeme vesile olan, çok saygı duyduğum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın adını taşıyor. Medineli Osman Akfırat’ın adını taşıyan kütüphanenin açılması da ayrı bir anlam taşıyor. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

Çelikbilek’ten Başkan Topbaş’a teşekkür

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beykoz’a verdiği önemi vurgulayarak, “3 yılda ilçemize büyük hizmetler yaptık. Büyükşehir belediyemizin ilçemize hatırı sayılır hizmetleri oldu. Sayın Başkanımız bir sözümüzle Büyükşehir arazilerini bize devretti. 2/B konusunda katkılarda bulundu. Riva Deresi’nde çalışmalar başladı. Tarihi Paşabahçe Vapuru sahildeki yerini aldı. Kılıçlı Film Platoları, Karlıtepe Projesi, Orhan Veli Parkı yenileme projesi gerçekleşecek. İlçede bir metre atıksu olan yer kalmayacak. Yoros Kalesi tamamlandığında Beykoz turizmde çağ atlayacak. Beykoz ilçeye yapılan yatırımlarla sağlık, eğitim, turizm alanında devasa yol alacak. Çalışmalarımıza vermiş olduğu katkılardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’a teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, açılışın ardından kültür merkezini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra Osman Akfırat Halk Kütüphanesi’ni de gezerek buradaki çocuklarla bir süre sohbet etti.

Temelini 1995 yılında eski Başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın attığı kültür merkezinde; 250 kişilik Şehit M. Talha Dinleyici Konferans Salonu, 20 bin kitaptan oluşan Osman Akfırat Halk Kütüphanesi, kültür sanat kurslarının verildiği atölye ve sınıflar yer alıyor.