Kentsel dönüşüm hız kazandı… 5.2.2017

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin proje ortağı olduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli atıldı. Başbakan Binali Yıldırım, “Dev projelerle sadece bugünü değil, yarınlarımızı da inşa ediyoruz, geleceğimizi güvence altına alıyoruz. Millete hizmet yolunda yorulmadık, yılmadık.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden KİPTAŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın proje ortağı olduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli, Kadıköy Salı Pazarı’nda düzenlenen törenle atıldı. Törene Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, hükümetin önemli icraatlarından birinin kentsel dönüşüm projeleri olduğunu belirtti. 2002 yılında göreve geldiklerinde Türkiye’nin en önemli konularından birinin ev ihtiyacı olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, büyük bir konut seferberliği ile kısa sürede Türkiye’nin her köşesinde konut projelerini hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Gerek toplu konut, gerek kentsel dönüşüm çalışmalarındaki kararlılıklarının devam ettiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Temelini attığımız her eser, her yeni proje vatandaşımızın işini, aşını, ekmeğini büyütüyor. İnsanlarımızın yaşam kalitesini artırmak en temel görevimizdir.” diye konuştu.

 

“7 tepeli İstanbul’a 7 eser kazandırdık…”

Her yatırımla yeni iş alanı ve yeni istihdam alanı sağlandığının altını çizen Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Bu dev projelerle sadece bugünü değil, yarınlarımızı da inşa ediyoruz, geleceğimizi güvence altına alıyoruz. Millete hizmetten, ekonomiyi büyütmekten başka hiçbir amacımız olmadı. Biz laf üstüne laf koyanlardan değil, her zaman taş üstüne taş koyanlardan olduk. Millete hizmet yolunda yorulmadık, yılmadık. Birçok eseri ülkemize kazandırdık.”

 

İstanbul’a 7 eser kazandırdıklarını ifade eden Başbakan Yıldırım, Ankara - İstanbul Hızlı Treni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli, İstanbul - İzmir Karayolu, Osman Gazi Köprüsü; eserler kendini gösteriyor.” dedi.

 

“Yılda 250 bin konut…”

Olası İstanbul depremi için önlemlerin alınmaya devam ettiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de “Bilim insanlarının da demesine göre 2030’a kadar İstanbul’da en az 7 şiddetinde deprem karşımıza çıkacak gibi görünüyor. O yüzden bir an önce işe başlamamız lazım. İstanbul’da yılda 50 bin konut yıkılıp, yeniden yapılıyor. Bunu hızlandıracağız, en az 5 misline çıkartacağız. Yeni yasalarla İstanbul’da inşallah yılda 250 bin konut yapacağız. Bunların hepsi orta, dar gelirli vatandaşlara verilecek. 10 yıl içinde vatandaşlarımızı sağlıklı konutlara taşıyacağız.” diye konuştu.

 

“İstanbul medeniyetimizin aynası…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Bugün, Sayın Bakanımızın çalışkanlığı ve Sayın Başbakanımızın talimatıyla sıkıntıları geride bırakarak temel atma ve örnek bir yerleşim oluşturma günü.” diyerek konuşmasına başladı. Başkan Kadir Topbaş, 8 bin 500 yıllık geçmişi olan İstanbul’un sadece bir şehir değil, medeniyetimizin de aynası olduğuna değindi. İstanbul’a hizmet etmenin, insanlığa hizmet etmek olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük şehrin, 50 yılda aldığı göç dalgası nedeniyle sıkıntılarla boğuştuğunu söyledi.

 

“Ruhunu ve kokusunu hissederek hizmet ettiğimiz İstanbul, başka bir şehir.” diyen Başkan Topbaş, deprem kuşağında bulunan İstanbul’un yeniden inşasında yaşam alanlarımızı ilimle düzenlemek zorunda olduğumuzu dile getirdi. Çarpık yapılaşmayı ve gecekondu alanlarımızı bu anlayışla yeniden inşa ettiklerini belirten Başkan Topbaş, “Bugün burada yıkacağımız binalar ve atacağımız temel, yeni Fikirtepe’yi ortaya çıkartacak. KİPTAŞ şirketi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız buradaki sorunlu yerleri çözecek. Gelin sizler de destek verin. El ele tutuşarak bu sıkıntıları geride bırakalım; yarınlar daha güzel olsun.” dedi.

 

“İstanbul’a 98 milyar liralık yatırım…”

2004’te 5 - 6 milyon olan şehir içi günlük yolculuk sayısının bugün 30 milyonlara dayandığını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığıyla yeni bir yönetim anlayışı ortaya çıktı. Kendisinin izinden giderek görev süremiz boyunca İstanbul’a yatırım olarak 98 milyar lira harcadık. Hizmet ederek sorunları çözmek ve hayır duaları almak hedefimizdi. Yaptığımız yatırımlarla İstanbul çok gelişti. Şu anda ulaşım ve altyapı başta olmak üzere şehrimize ciddi yatırımlar yapmaktayız. Metrolar başta olmak üzere birçok ulaşım yatırımı için binlerce işçi çalışıyor. Hükümetimizin mega projeleri devreye girdi.”

 

“20 yılda 6,5 milyon konut hedefi…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve koyduğu ‘20 yılda 6,5 milyon konut’ hedefi ile Türkiye’nin geleceğe yürümekte olduğunu söyleyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sizlerin verdiği destekle yarınları birlikte inşa ediyoruz. Konut inşaatı aş, iş, ekonomi ve gelecek demek. 400 milyar dolarlık büyük bir ekonominin kapılarının açılması demek. Halkımıza olan güven duygumuzu her gün tazeleyerek hız kesmeden yolumuza devam ediyor, eserler üstüne eserler koyuyoruz. Hamdolsun Türkiye üzerine oynanan oyunlar bozuldu. Artık kendisine güvenen bir Türkiye var. Tüm işadamlarımıza sesleniyorum; yatırımlarınıza durmadan devam edin. Eğer ekonomik sıkıntı düşüncesiyle geri adım atarsanız, Türkiye’nin geleceği kararır.”