EMITT Turizm Fuarı kapılarını açtı… 26.1.2017

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 21. EMITT 2017 Turizm Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Turizmin dünya insanlarını yakınlaştırdığını ve barışı sağladığını ifade eden Başkan Topbaş, göreve geldiğinde 2,8 milyon olan yıllık turist sayısını, yatırım ve hizmetlerle 13 milyona çıkardıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş.’nin sponsor olduğu EMITT Turizm Fuarı (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı), 21’inci kez ziyaretçilerine kapılarını açtı. Uluslararası fuarın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş yaptı. TÜYAP’ta düzenlenen fuarın açılış törenine BM Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb D. Rifai, Avrupa Otel Restoran Kafeler Birliği (HORTEC) Başkanı Susanne Kraus- Winkler, Alman Seyahat Birliği Başkanı (DRV) Norbert Feibig, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları ile yerli ve yabancı sektör temsilcileri katıldı.

 

“EMITT Fuarı, karanlık güçlere karşı bir meydan okumadır…”

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmin dünyada barış, huzur ve güvenliğin de zemini olmaya başladığını belirterek, “21. EMITT Fuarı, dünyaya ve dünyayı daha yaşanmaz bir hale getirmek isteyen karanlık güçlere karşı bir meydan okumadır.” dedi. Turizm destinasyonu ülkelerinin birbiriyle rekabet etmesine gerek olmadığını ifade eden Bakan Avcı, “Bu 1 milyar 200 milyon, önümüzdeki dönemde sizlerin de gayretleriyle 2 milyara yaklaşacak. Dolayısıyla her ülke, istediğinden daha fazla turisti ağırlayabilecek imkanlara sahip olacak. Bu yıl Türkiye’ye gelenler, gelecek yıl Tunus’a gidecekler. Bu yıl Filistin’e gidenler, önümüzdeki yıl Makedonya’ya gidecekler. Dolayısıyla dünya barışına, dönüşümlü olarak katkıda bulunacaklar.” diye konuştu.

 

“Türkiye, Talep Rifai’ye minnettar…”

Fuarın açılışına katılan Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Genel Sekreteri Talep Rifai’ye teşekkür eden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ile ilgili ne zaman üzücü bir olayla karşılaşılsa, ilk sesini yükselten kişilerden biri Sayın Rifai’dir. Atatürk Havalimanı’na saldırı gerçekleştiği zaman, ‘Şimdi Türkiye’ye gitmek zamanıdır.’ diyen Sayın Talep Rifai’dir. Türkiye 15 Temmuz’da, akıl almaz bir hain saldırıyla karşılaştığı zaman beni telefonla arayıp ‘Sözleştiğimiz gibi 22’sinde Madrid’e protokol imzalamaya geliyorsunuz değil mi Sayın Bakan?’ diyen, Sayın Rifai’dir. 22 Temmuz’da Madrid’e gittiğimizde, uluslararası medyayı toplayıp ‘15 Temmuz’dan sonra yurt dışına çıkan ilk hükümet temsilcisini dinlemek için, ona sorular sormak için işte size fırsat, buyurun gelin.’ diye çağrıda bulunan ve Türkiye’nin gerçekten ne durumda olduğunu, gerçek değerlerini anlatmamıza zemin hazırlayan Talep Rifai’dir. Türkiye size minnettardır.”

 

“Turist sayısını 2,8 milyondan 13 milyona taşıdık…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, turizmin dünya insanlarını yakınlaştıran ve barışı teşvik eden önemli bir yanının olduğunu belirterek, medeniyetlerin geçiş noktası olan İstanbul’un coğrafi güzellikleri ile 8 bin 500 yıllık kadim tarihiyle çok önemli turizm potansiyeli barındırdığını söyledi. 2004 yılında göreve ilk geldiğinde ilk toplantısını turizmcilerle yaptığını ve o gün 2,8 milyon olan yıllık turist sayısının verilen destekle geçen yıl 13 milyona yaklaştığını hatırlatan Başkan Topbaş, turizmin Türkiye ekonomisi ve istihdamı için önemine işaret etti.

 

“İstanbul, kadim bir medeniyet kenti…”

Turizmin gelişmesi için turizm yatırımlarına emsal desteği verdiklerini ve kolaylıklar gösterdiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul var olan turizm potansiyelini tam olarak dünyaya anlatabilmiş değil. Turistler Tarihi Yarımada’daki medeniyet izlerini görüyor ama Çatalca’daki erken Hristiyanlık dönemine ait mağaraları bilmiyor. Altınşehir mağaralarında 15 bin yıllık yaşam izleri var. Avrupalıların atalarının buradan gittiği söyleniyor. Yenikapı’daki metro kazısında 8 bin 500 yıllık ayam izleri ve eşyalar çıktı. Böyle bir kadim medeniyet kenti İstanbul.”

 

“Turizm, ortak bir barış lisanıdır…”

İstanbul’un bir özelliğinin de kültürel açıdan insanlara değer katan bir şehir olmasından kaynaklandığını vurgulayan Başkan Topbaş, EMITT Fuarı’nın uluslararası turizm potansiyelini ortaya çıkartan çok önemli bir fuar olduğunu ve turizmcilerin bilgi ve deneyimlerini birbirine aktardığını kaydetti. Turizmin ortak bir barış lisanı oluşturduğunun da altını çizen Başkan Topbaş, “Eğer konu dünyanın güvenliği geleceği ve huzuruysa burada biz anlaşırız. Böyle önemli bir fuara katılan yabancı ve yerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. İstanbul’da böyle uluslararası bir fuara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. İstiyoruz ki, insanlar terör tehdidiyle evlerine kapanmasınlar, dışarı çıksınlar. Alışveriş yapsınlar, bir kafeye otursunlar. Bu aynı zamanda teröre karşı bir duruştur. Terörün hedefine ulaşmaması için bir tavırdır.” dedi.

 

Konuşmaların ardından, fuarı düzenleyen ve destek veren kurum ve kuruluşlara plaketleri takdim edildi. Başkan Kadir Topbaş, plaketini Bakan Nabi Avcı’nın elinden aldı. Bakan Avcı, Başkan Kadir Topbaş, Vali Vasip Şahin, Taleb Rifai, Susanne Kraus-Winkler, Norbert Feibig, kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdikten sonra fuarı gezdiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin standını ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş, ebru yaptı ve standın içindeki İBB iştiraklerinin masalarını tek tek gezdi.