İstanbul’a dev etkinlik merkezi 24.1.2017

Türkiye’nin en büyük çadır formatlı etkinlik ve sergi alanı, İstanbul’da inşa ediliyor. Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi hakkında basın mensuplarına bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, etkinlik merkezini Mart ayında açmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’nin en büyük çadır etkinlik ve sergi alanı olacak Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin inşaatı tüm hızıyla sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, yapımı devam eden Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin içinde basın mensuplarına bilgi verdi. Başkan Topbaş, Yenikapı Etkinlik Alanı’nın son birkaç yıldır İstanbullulara değişik alanlarda hizmet verdiğini söyledi.

 

“Feshane’deki etkinlikler artık Yenikapı’ya taşınıyor…”

Ramazan ayında değişik etkinliklere ve mitinglere ev sahipliği yapan Yenikapı’nın yeni konseptiyle daha geniş kitlelere daha konforlu bir şekilde hizmet edeceğini belirten Başkan Topbaş, “Bu zamana kadar burada güzel aktiviteler yapmıştık. Bu alanın İstanbullulara ve tüm Türkiye’ye hizmet etmesi için yeni fonksiyonlar kazandırmak istedik. Daha önce Feshane’de yapmış olduğumuz etkinlikler o bölgedeki trafiği olumsuz şekilde etkilediği için orada yaptığımız etkinlikler artık burada yapılacak.” dedi.

 

“10 bin m2 alana sahip en büyük çadır…”

Türkiye’nin en büyük çadır konseptli etkinlik alanını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ve mekanın 10 bin m2 zemine sahip olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, etkinlik alanının birçok aktiviteye ev sahipliği yapacağını ifade etti. Kısa bir süre önce açılan Avrasya Tüneli’ne yakın olması sebebiyle yeni etkinlik alanına da Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi adını verdiklerini açıklayan Başkan Topbaş, konuşmasında alanla ilgili şu bilgilere yer verdi: “Bu alan gerektiğinde üçe bölünebiliyor. Yazın kliması kışın ısıtmasıyla her türlü konfora sahip olacak. İklim şartları nasıl olursa olsun, iklim şartlarının olumsuzluğu bu mekanda hissedilmez. Türkiye’nin çadır olarak en büyük kapalı alanı olma özelliğine sahip. Burada 20 bin kişiye yakın insanın katılabileceği mitingler yapılabilir. 6 tane tenis kortu koymak suretiyle uluslararası tenis turnuvaları yapılabilir. 10 bin kişilik yemek organizasyonları düzenlenebilir, iftarlar verilebilir.”

 

“80 milyonluk ailenin bireyleriyiz…”

İstanbul’un eskiden kısıtlı sayıda etkinlik alanlarına sahip olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ve yatırımlarıyla İstanbul’un uluslararası düzeyde etkinliklere ev sahipliği yapacak mekanlara kavuştuğuna dikkat çekti. Kendi çocukluğunda uluslararası organizasyonlar yapmak için İstanbul’da sadece buna benzer iki tane mekanın olduğuna değinen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna ihtiyaç vardı. Hamdolsun İstanbul’da uluslararası çapta organizasyon yapmak için pek çok yeterli alan var. Bu mekanlar hem aktiviteleri ortaya çıkarma alanları hem de bir noktada demokrasi alanları. Yani toplumun bütün kesimlerinin, katmanlarının biraraya geldiği alanlar. Bu mekanlar bu anlamda çok önemli. Ne kadar biraraya gelirsek, birbirimizin farkına varırsak 80 milyonluk bir ailenin bireyleri olduğumuzu hissederiz. Farklılıklarımızın zenginliğini yaşarız.”

 

Mart ayında açılıyor…

Etkinlik çadırı inşaatının bittiğini ve ince işçiliğinin yapıldığını belirten Başkan Topbaş, Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin Mart ayında açılacağının müjdesini verdi. Elektrikli tornavidayı eline alarak ince işçiliği devam eden inşaatın iç duvarına panel monte eden Başkan Topbaş, evinde de malzeme çantası olduğunu ve tüm tamir işlerini evde kendisinin yaptığını söyledi.