Kartal - Yakacık - Pendik - Tavşantepe Metro Hattı İstanbul’a hayırlı olsun… 21.1.2017

İstanbul’un demir ağlarına bir yenisi daha eklendi. 4,5 km uzunluğundaki Kartal - Yakacık - Pendik - Tavşantepe Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Belediyecilik ile eğitim alanında yapılan yatırımların toplu açılışının da gerçekleştirildiği törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 926 milyon lirayı bulan 217 ayrı projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Kartal - Yakacık - Pendik - Tavşantepe Metro Hattı ile belediyecilik ve eğitim alanında yapılan toplam 926 milyon liralık yatırımların açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Tavşantepe Metro İstasyonu’nda gerçekleşen açılış törenine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve İstanbul Valisi Vasip Şahin de katıldı.

 

“Yolcu kapasitesi 70 milyona ulaşacak…”

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserlerin arasında yer alan Kartal - Yakacık - Pendik - Tavşantepe Metro Hattı’nın, Kadıköy’ü Kartal’a bağlayacak 21 kilometrelik hattın 4,5 kilometrelik bölümünü oluşturduğunu belirterek, metronun Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar olan ve inşası süren bölümünün 2018’de, Tuzla’ya kadar olan ve ihale sürecinde bulunan bölümünün de 2019’da tamamlanacağını söyledi. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 5 milyar liralık yatırımla inşa edilen ikinci pistinin devreye girmesiyle yolcu kapasitesinin 45 milyona çıkacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılması planlanan yeni pistin de devreye girdiğinde büyük gövdeli uçakların da inişine uygun hale gelerek kapasitenin 70 milyona ulaşacağının da müjdesini verdi.

 

“Raylı sistem 150 kilometreye ulaştı…”

Teknopark İstanbul’un Türkiye’nin yüz akı bir proje olarak son derece başarılı hizmetler verdiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık alanında faaliyet gösterecek yeni bir tekno kentin Pendik’e kazandırıldığını, bu durumun metronun Pendik ve havalimanı hattını çok daha önemli hale getirdiğini vurguladı. “Bugün açılışını yaptığımız 400 trilyon liralık yatırımla 3,5 yılda tamamlanan bu hatla birlikte İstanbul’daki toplam raylı sistem uzunluğu 150 kilometreye ulaşmış oluyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul genelinde halen yapımı devam eden raylı sistemlerin uzunluğu 194 kilometre olduğuna dikkat çekti.

 

Çok yakında mevcut hat uzunluğunun 2 katından fazla olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halen ihale süreci devam eden raylı sistem projelerinin uzunluğu 118 kilometre, proje aşamasında olanların uzunluğu ise 42 kilometredir. Etüt aşamasındaki projelerle de 260 kilometrelik raylı sistemi İstanbul’a kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

“İstanbul’a hizmet etmek aşk, sevda, gönül işidir…”

Söz konusu tüm yatırımlar bittiğinde İstanbul’un ulaşımının büyük ölçüde raylı sistem üzerinden gerçekleştirileceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Raylı sistemle Boğaz geçişi konusunda Marmaray’ın ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerindeki hattı da devreye almak suretiyle 2 alternatifli bir imkanı oluyoruz. Her zaman söylediğim gibi İstanbul’a hizmet etmek bir aşk, sevda, gönül işidir. Bu şehri ve bu şehrin insanlarını yürekten sevmiyorsanız İstanbul’a verebileceğiz hiçbir şey yoktur. Ne diyor merhum Yahya Kemal? ‘Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul. Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer. Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul. Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.’ Biz de tüm hayatımız boyunca, şairimiz gibi ‘Ey aziz şehir, ömrümüz oldukça gönül tahtımıza keyfince kurul.’ dedik, demeyi de sürdüreceğiz. Üstat Necip Fazıl ne diyor? ‘İlle de İstanbul’ diyor. Biz de böyle diyerek, bu şehre ve bu şehrin insanlarına hizmet etmeye devam edeceğiz.”

 

Pendik’e 580 milyon liralık yatırım...

Metro hattının yanı sıra okulların, hükümet binasının, 379 sosyal konutun, parkların, caddelerin, spor alanlarının, köprülerin, kurban kesim alanının, içme suyu ve yağmur suyu kanal yatırımlarının, dere ıslah çalışmalarının da açılışlarının yapıldığını ve bu yatırımlarının tutarının 580 milyon lirayı bulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

“Biz size efendi değil, hizmetkar olmaya geldik…”

Yaşı 40’ın üzerinde olanların 1994’ten önceki İstanbul ve Pendik’i çok iyi hatırladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz, aşık olduğumuz bu İstanbul’a, ilçelerine elimizden gelen hizmeti verdik, vermeye devam edeceğiz. Ne dedik? ‘Biz size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik.’ Kentsel dönüşüm projeleriyle Pendik, plansız yapılanmadan arınma safhasına gelmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz gibi Pendik Belediyemiz de ilçemizin gecekondu sorunun çözümü çerçevesinde sosyal konut projelerini hayata geçirdi. Harmandere’de 182, Velibaba’da 126 dairelik sosyal konutların açılışlarını da bugün buradan yapıyoruz. Böylece toplamda 926 milyon lira yatırım bedeli olan 43 kalem eser ve hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bir kez daha şehrimize, ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Üsküdar - Çekmeköy Metrosu yakında açılıyor…”

Kartal - Yakacık - Pendik - Tavşantepe Metro Hattı’nın İstanbul’a hayırlı olmasını dileyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, “Sayın Cumhurbaşkanım, liderliğinizde hizmetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. ‘Her yere metro her yerde metro’ dedik, sözümüzü tutuyoruz.” dedi. 2023 yılında İstanbul’un, dünyanın en fazla ve en modern raylı sistemine sahip bir kent haline geleceğini söyleyen Başkan Topbaş, “Çok yakında Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı’nın açılışını yapacağız. Hali hazırda inşaatı devam eden metrolarımız var. Yoğun bir şekilde yeraltında binlerce insan İstanbul ulaşımını çözme adına çalışmakta. Ulaştırma Bakanlığımızın yapmakta olduğu metrolarla birlikte toplam şu anda 160 kilometre metro inşaatı devam ediyor. 150 kilometre aktif olarak kullandığımız raylı sistem var. Önümüzdeki günlerde inşallah 180 kilometrelik yeni metro hatlarımızın çalışmalarına başlayacağız.” diye konuştu.

 

“İstanbul, ulaşımda ezberleri bozuyor…”

İstanbul’un, yapılan yatırımlarla toplu ulaşımda dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline geldiğini vurgulayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul karayolu ulaşımında da ezberleri bozmakta. Hamdolsun bunu yapacak gücümüz, imkanımız, güvenimiz, inancımız var. Çünkü rüzgar nereden eserse essin biz hedefimize kilitlendik. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde böylesine büyük adımlar atıyor olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Terörle geliyorlar, darbe ile geliyorlar, ekonomi alanında saldırılarla geliyorlar ama çok şükür geldikleri gibi gidiyorlar. Bizler de Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle, vizyonuyla milletimize hizmet etmenin daha çok çalışmanın üretmenin gayreti içinde olmaya devam ediyoruz.”