‘15 Temmuz Müzesi’ açılacak… 14.1.2017

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 15 Temmuz Derneği’nin düzenlediği 15 Temmuz Müzesi Çalıştayı İstanbul’da gerçekleşti. 15 Temmuz Müzesi’nin açılacağının belirtildiği çalıştayda Başkan Kadir Topbaş, müzenin sıradan bir müze değil yaşayan bir müze olacağını ve dünyanın bu müzeyi konuşacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 15 Temmuz Derneği’nin öncülüğünde Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde 15 Temmuz Müzesi Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik ile çok sayıda akademisyen, 15 Temmuz’da şehit düşen vatandaşların akrabaları ve gaziler katıldı.

 

15 Temmuz’u, Türk milleti için milat olarak nitelendiren Bakan Nabi Avcı, “Bu inşallah hayırlara kapı açan, şerleri defeden bir milat oldu. Gaza ve şehadet ruhunu her zaman diri tutan aziz milletimiz, vatanımıza kasteden iç ve dış mihraklara karşı o gece büyük bir destan yazdı. Bu destanı yazanları unutmamak, unutturmamak hepimizin hem ulvi hem de asli bir vazifesidir.” dedi.

 

27 Mayısları da anlatacak…

‘15 Temmuz Müzesi’ni açmayı planladıklarını dile getiren Nabi Avcı, “Müze, sadece 15 Temmuz’u değil, darbe geleneğini, vatan ve millet düşmanlığının evveliyatını ve 27 Mayısları da anlatacak, milli hafızada canlandıracak ve genç kuşaklara aktaracak bir müze olacak.” diye konuştu.

 

15 Temmuz sonrasındaki dayanışma tarihimize eklenmiş altın sayfalardır... Tarihe geçtiler...

“Gelecek nesillere aktaracağımız güzel bir çalışmanın başlangıcındayız.” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz sonrasında yaşananların tarihimize eklenmiş altın sayfalarından biri olduğunu söyledi. Türk milletinin darbeden çok işgal güçlerine karşı mücadele ettiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Çanakkale Savaşı’ndan yüz yıl sonra da bu millet, aynı duygu ve aynı cesarette olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. En modern silahlara karşı ellerinde bayrak, göğüslerinde iman ile işgalcilere karşı nasıl mücadele edileceğini tarihe altın harflerle yazmıştır. Değerleri istismar ederek, bu değerler üstünden insanları aldatarak, bu milletin üzerinden oyun oynamak isteyenlere, halkımız fırsat vermedi. Allahü Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor; “Şeytan sizi Allah ile aldatmasın.”. Biz bunu yaşadık aslında.”

 

15 Temmuz sonrası dünyanın bize bakışı değişti…

15 Temmuz gecesi yaşananların asla unutulmayacağını, yediden yetmişe tüm vatandaşların kahramanca duruş sergilediğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, 15 Temmuz Şehitlerimizin farklı bir anlam taşıdığını söyledi. 15 Temmuz’un aynı zamanda Milli İradeye yönelik girişimlere bu halkın fırsat vermeyeceğini göstermesi açısından da önemli olduğunu belirten Başkan Topbaş, “İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de insanların bize karşı olan bakışları değişmiştir.” dedi.

 

Tarihimizde birçok ihtilalin olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Darbe ve ihtilallerin başarılı olduğu dönemler, toplumların zayıf ve gergin dönemleridir. Darbeler zayıf toplumlarda başarıya ulaşır.” diye konuştu. Toplumumuzun bütüncül hareketi, birlikteliği ortaya koyabilecek, vatan, devlet, bayrak söz konusu olduğu zaman gerisinin teferruat olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, canlarını bizim geleceğimize armağan eden şehitlerimize rahmet diledi, gazilerimize ve duruşuyla, azmiyle, imanıyla, yüreğiyle, ortaya koyduğu heyecanla Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımıza da teşekkür etti.

 

15 Temmuz Müzesi, öğüt merkezimiz olacak…

Dünyada müzecilik tarihinin eskiye dayandığını ve çok değişik temalarda müzeler olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Bazı müzeler vardır ki hiç bir şekilde yerleri doldurulamaz ve oldukları yerlerde adeta birer öğüt merkezleridir. İşte ben de bu 15 Temmuz Müzesi’nin böyle olacağını düşünüyorum. Burasının sıradan bir müze olmayacağını, yaşayan bir müze olacağını düşünüyorum. Öyle bir müze olmalı ki dünya burayı konuşsun, ‘Gidiniz İstanbul’daki 15 Temmuz Müzesi’ni görünüz’ desin.” dedi.

 

Osmanlı döneminde başlayan müzecilik hareketinin Cumhuriyet döneminde hız kazandığına değinen 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik ise müzeyi tasarlarken meselenin tüm paydaşlarıyla biraraya gelmeye ve konuyu en geniş zeminde istişare etmeye önem verdiklerini söyledi. Tarık Şebik, toplumsal bir uyanışla püskürttüğümüz hain teşebbüsü, hakkıyla tarihe not edebilmek ve bu müzeyi canlı kılabilmek için dünya görüşüne bakmaksızın, fikri olan herkese kulak vermemiz gerektiğini ifade etti.