Halep için kardeşlik seferberliği 30.12.2016

İstanbul’da başlatılan “Kardeşlik Seferberliği” kampanyasında toplanan yardımlar, Maltepe’de düzenlenen törenle Halep’e gönderildi. 211 tırın uğurlandığı törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, mağdur insanlara yardımcı olabilmek için çabaladıklarını söyledi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın başlattığı “Kardeşlik Seferberliği” kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Kızılayı ve yerel yönetimlerin işbirliğiyle hazırlanan Halep’e yardım konvoyu için Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Bir an önce Suriye’de yaşamın normale dönmesini,vatan ve aile hasreti çekenlerin de en kısa zamanda bu hasretlerinin bitmesini dileyen Başkan Topbaş, “Suriye’de Halep’te insanlar sokaklarda derme çatma kulübelerde soğuğa karşı mücadele veriyor. İşte bu olumsuzlukları görenler ancak bu mağdur insanlara el uzatabilirler. Tırların yerine ulaşacağına gönülden inanıyoruz. Bizler burada milletçe Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Başbakanımızın liderliğinde bu mağdur insanlara bir nebze merhem olmak için çabalıyoruz. Ayrıca Türk Kızılayı’na özellikle teşekkür ediyorum. Nerede bir mağduriyet, nerede yardıma muhtaç insan var hemen oradalar.” dedi.

 

Hz. Mevlana’nın “Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Bizlerin yüreği yanık. Bizler öyle bir milletiz ki, geçmişten günümüze yardım ihtiyacı olan her milletin yanında olmuşuz. Bu bizim şiarımız ve bunla gurur duymalıyız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın neresinde bir sıkıntı varsa, insani sorumluluk olarak onu yerine getirmek için uğraşıyoruz.” diye konuştu.

 

Başkan Kadir Topbaş ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci daha sonra Halep’teki insanlık dramını gösteren fotoğraf sergisini gezdi. Fotoğraf sergisinde ayrıca Türkiye’deki Suriyeli çocukların ailelerine yazdığı mektuplar da ziyaretçilere gösterildi. “Kardeşlik Seferberliği” kampanyasında toplanan kışlık giysi, battaniye, gıda paketi, hijyen malzemeleri, çocuk bezi ve ısıtıcı gibi yardımlarla dolu 211 tır, Halep’e gönderildi.