İstanbul ile Gine ilişkileri gelişiyor 29.12.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Gine Cumhuriyeti Konakri Valiliği arasında mutabakat zaptı imzalandı. Protokole imza atan Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, İstanbul’dan ve İstanbul’a yapılan yatırımlardan çok etkilendiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ve beraberindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile biraraya geldi. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Konakri Valiliği arasında işbirliğini öngören “Mutabakat Zaptı” törenle imzalandı.


Başkan Kadir Topbaş, Gine ve başkent Konakri ile bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Gine’ye hibe ettiğimiz 50 otobüsten kalan son 20’sini de en kısa sürede Konakri’ye ulaştıracağız.” dedi.


Cumhurbaşkanı Alpha Conde ve beraberindeki heyet, daha sonra Sütlüce’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’ne gelerek, İstanbul’da yapılan yatırım ve hizmetler hakkında Başkan Kadir Topbaş’tan bilgi aldı. Heyet, Ayasofya ve Sultanahmet’e de bir gezi gerçekleştirdi. İstanbul’dan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarından çok etkilendiklerini belirten Cumhurbaşkanı Conde, İstanbul’un Gine ve Konakri’ye verdiği desteği çok önemsediklerini söyledi. Ziyaret kapsamında konuk Cumhurbaşkanı Alpha Condé’nin eşi de, Başkan Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş ile birlikte İBB Kadın Koordinasyon Merkezi ve İSMEK’i gezerek faaliyetler hakkında bilgi aldı.