Dünyaya ilham Türkiye’ye armağan olsun… 20.12.2016

İki kıtayı denizin altından karayolu ile birleştiren Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Avrasya Tüneli’nin ilkleri barındırdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tünel sayesinde Kazlıçeşme - Göztepe arasındaki yolculuk süresinin 15 dakikaya indiğini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla tamamlanan Avrasya Tüneli, Kumkapı’da düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bazı ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bakanları, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“İstanbul, iki kıtayı birleştiren nadide bir şehir…”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki kıtayı birbirine bağlayan böyle nadide ülke ve şehrin mensupları olduklarını, bu şehir uğruna birçok şeyin feda edilebileceğini söyledi. İstanbul’a aşık olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu projenin hayata geçmesini sağlayan tüm kurumlarımızı, bakanlığımızı, yüklenici ve işletmeci şirketleri, mimar, mühendis ve işçi, inşasında çalışan herkesi tebrik ediyorum. Temelini Asya Yakası’nda atmıştık. Rabbime hamdolsun açılışını Avrupa Yakası’nda yapıyoruz. Bu, çok büyük bir mutluluk.” dedi.

 

“Kanal İstanbul ile Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacağız…”

Avrasya Tüneli ile Türkiye’nin Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü gibi dünya çapındaki eserler zincirine bir yeni halkanın daha eklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sırada Kanal İstanbul var. İnşallah Karadeniz’i de Marmara’ya bağlayacağız. Bu da dünyadaki ilklerden olacak. Çünkü Türkiye buna layık, Türk insanı buna layık. Dünyadaki bu yarışta, biz varız.”

 

“Avrasya Tüneli’ni günde 100 binin üzerinde araç kullanacak…”

Avrasya Tüneli’nin yaklaşık 4 yılda inşa edildiğini ve kendi alanında pek çok ilki barındırdığını, henüz proje ve inşaat safhasında birçok ödül aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrasya Tüneli’nin yatırım bedeli 1 milyar 245 milyon dolar. Günde 100 binin üzerinde araç, dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeden rahat bir şekilde burayı kullanacak. Artık fırtına çıktı, vapur seferleri iptal oldu, sis çöktü, köprüde trafik durdu gibi haberleri geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli... Avrasya Tüneli sayesinde İstanbul’un iki yakası arasında, dışarıdaki iklim şartlarından etkilenmeden kesintisiz araç ulaşımı mümkün hale geldi. Bu eser için devletin kasasından tek kuruş çıkmamıştır. İş bilenin, kılıç kuşananındır. Tünelin inşasını ve işletmesini üstlenen firmalar, bir bölümü öz kaynak bir bölümü kredi olarak projenin finansmanını kendileri sağlamıştır.” diye konuştu.

 

“Kazlıçeşme - Göztepe arası 15 dakika…”

Yaklaşık 25 sene boyunca kamu payı ve vergilerle hazineye yılda 180 milyon lira gelir getirecek tünelin işletmesinin, bu süre sonunda tamamen devlete geçeceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şunları ekledi: “Harem - Çatladıkapı arasındaki tünel ve geliştirilen yaklaşım yolları sayesinde Kazlıçeşme - Göztepe 15 dakikaya iniyor. Bu sayede zamandan ve yakıttan yapılacak tasarrufu ben sizlerin takdirine bırakıyorum. İlk etapta 07.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet verecek olan bu tünel, gerekli sistem düzenlemeler ile diğer ulaşım ağlarıyla operasyon ve entegrasyonu yapıldıktan sonra 7 gün 24 saat işletmeye geçecektir.”

 

Avrasya Tünel geçiş ücretinin 15 lira olması önerisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gelirin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndaki şehitlerimize yönelik hesapta birikeceğini söyledi.

 

“2023 hedefine doğru adım adım...”

14 yılda 19 bin kilometreye yakın yeni bölünmüş yol, 29 yeni havalimanı yaptıklarını, sağlıkta, enerjide, adalette dev yatırımlara imza attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, her alanda büyük işler yapıldığına dikkat çekti ve Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacaklarını söyledi. Türkiye’nin, 2023 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlemeye devam ettiğini ve edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Osman Gazi Köprüsü’nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve Avrasya Tüneli’nin açılışından duyduğumuz heyecanın sebebi, bu projelerin geleceğidir. Ankara’daki Hızlı Tren Garı’nın açılışına, Göktürk 1 Uydusu’nun fırlatılışına, yeni enerji, eğitim, sağlık, spor, altyapı yatırımlarının hizmete alma törenlerine de aynı heyecanla katılıyoruz. Bazıları ısrarla bu projeleri küçümsemeye, değersizleştirmeye çalışıyor. Hâlbuki bir ülkede, temel hizmet alanlarına ilişkin yatırımlar, o ülkenin gelişmesi, kalkınması, büyümesi için gereken diğer atılımların zeminidir, taşıyıcısıdır.”

 

“Marmaray’ın kardeşi Avrasya…”

Başbakan Binali Yıldırım da, törende yaptığı konuşmada, “Avrasya Tüneli, İstanbul’un ve Türkiye’nin eseri olduğu kadar insanlığın da eseridir. Marmaray’ın kardeşi Avrasya, milletimizin bir eseridir, sizin eserinizdir. İnşallah bundan sonra da büyük projeleri, birer birer hizmete alacağız.” dedi. Kıtaları birbirine bağlayan Avrasya Tüneli’nin İstanbul’a ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi: “Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi her zamankinden daha çok önemsiyoruz. Bu kardeşliği bozmaya çalışan hiçbir alçak örgüte geçit vermeyeceğiz. Terör örgütlerinin arkasındaki ağababalarını da bulup ortaya çıkaracağız.”

 

“Sarayburnu’ndan Haydarpaşa’ya ulaşım 4 dakika…”

“Avrasya Tüneli en büyük rüyalarımızdan, en büyük hayallerimizden biriydi. Hamdolsun Marmaray gibi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ve Osman Gazi Köprüsü gibi hayalleri birer birer gerçeğe dönüştürerek bugünlere geldik. Açtığımız her eser, ülkemize kazandırdığımız her büyük proje, yürüttüğümüz her hizmet bu toprakların hakkı ve emeği olan aziz milletimiz içindir.” diye konuşan Başbakan Yıldırım, “Karadan gemileri yürüten ecdadımız Fatih’in şanına yakışır bir proje ile İstanbulluların huzurundayız. Fatih, İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttü. Onun torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları da arabaları, trenleri, denizin altından geçiriyor.” benzetmesinde bulundu. Başbakan Yıldırım, tünel hakkında şu bilgileri verdi: “Denizin altında 106,5 metre olarak yapılan tünel, 1 kat gidiş, 1 kat geliş olmak üzere inşa edildi. Sarayburnu’ndan Haydarpaşa’ya ulaşımı 4 dakikada sağlayacak. Yenikapı - Göztepe arasındaki 100 dakikalık mesafe ise 15 dakikaya indi. İşte medeniyet bu, işte hizmet bu.”

 

“Avrasya Tüneli, hem yakıt hem de zaman tasarrufu sağlayacak…”

Projeyle Unkapanı ve Galata Köprülerinin trafik yükünün de azalacağına dikkat çeken Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Projeyle her iki köprüden geçen araç sayısı azalacak ve buradaki trafik çok daha hızlanmış olacak. Günde 120 bin araç, bu tünelden geçip Asya’ya, oradan Avrupa’ya ulaşmış olacak. Tünelin hizmete başlamasıyla 1 yılda sadece 160 trilyon yakıt tasarrufu sağlanacak. Zaman tasarrufu ise 52 milyon saate ulaşacak. 24 saat hizmet verecek tünel doğal afetlerden etkilenmeyecek şekilde gayet modern donanımlara sahip, tüm projelerde olduğu gibi çevreye duyarlı, hızlı, güvenli, sizlere en iyi konforu sağlayacak şekilde yapıldı.”

 

“Dünyanın en büyük havalimanı İstanbul’da…”

“Yol medeniyettir.” diyerek 14 yılda 6 bin kilometrenin üzerine 19 bin kilometre bölünmüş yol inşa ettiklerini dile getiren Başbakan Yıldırım, 76 ilin birbiriyle, bölünmüş yollarla bağlandığını söyledi. 14 yıl önce bu illerin sayısının 6 olduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, “156 yıllık demir yolu ağlarımızı yeniledik, kara tren devrinden hızlı tren dönemine geçtik. Hava yolunu ‘halkın yolu’ yaptık. Havaalanları sayısını ikiye katladık. Bugün dünyanın en büyük havalimanı yapan ülkenin adı Türkiye’dir. İnşallah yeni havalimanımızı 2018’in yılının Şubat ayında devreye almış olacağız.” dedi.

 

“150 senelik rüya gerçek oldu…”

“Ecdadımızın, 150 senelik denizin altından geçme rüyasını, hayalini ortaya koyduk ve bu hayal Marmaray ile gerçekleştirdik. Ancak, ecdadın hayalini gerçekleştirmekle yetinmeyip ‘yanına ikinci gerekir’ diyerek Avrasya Tüneli’ni yaptık.” diyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tünelin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, insanımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

 

“Tünelin açılışı dualar eşliğinde yapıldı…”

Törende konuşmaların ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı açılış duasının ardından Boğaz’ın iki yakasını, iki katlı kara yoluyla denizin altından birbirine bağlayan tünelin açılış kurdelesi kesildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki protokol üyeleri, araçlarıyla Avrasya Tüneli’nden geçerek, tünelin en derin noktasında hatıra fotoğrafı çektirdi. Protokol, tünelin Anadolu Yakası çıkışında vatandaşlar tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı.

 

“Deprem ve tsunamiden etkilenmeyecek…”

Dünyanın önde gelen mühendislik projelerinden olan tünel, 24 saat boyunca güvenli ve kesintisiz trafik akışı için gelişmiş bir sisteme sahip olacak. En ileri tasarım, teknoloji ve mühendislik uygulamalarının ürünü tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi. Tünel üstün güvenlik özellikleriyle gerektiğinde sığınak olarak da kullanılabilecek. Modern aydınlatma teknolojisi, yüksek kapasiteli havalandırma sistemi, tünelin her noktasından rahatça erişilen özel yangın tesisatı, yangına dayanıklı yüzey kaplaması, acil tahliye sistemleri ve her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleriyle hizmet verecek.

 

“12 bin m2 bisiklet yolu, 3 bin yeni ağaç…”

Avrasya Tünel çalışmaları kapsamında; Sahil Yolu Kazlıçeşme Kavşağı’ndan itibaren Ataköy Rauf Orbay Caddesi’ne kadar olan kısımda, ortadaki transit yol kaldırılarak, 2 katlı ve 3 şeritli bölünmüş yol olarak düzenlendi. 12 bin metre uluslararası standartta bisiklet yolunun yapıldığı bölgeye 320 bin m² yeni yeşil alan kazandırıldı ve 3 bin yeni ağaç dikildi.

 

“İlk 14 saatte 23 bin 938 araç geçiş yaptı…”

700 mühendis ve 12 binden fazla kişinin çalışmalarıyla, planlanandan 8 ay önce tamamlanan ve hizmete açılan tünele vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Avrasya Tüneli’nin trafiğe açılmasıyla birlikte ilk 14 saatte, 23 bin 938 araç geçti.