Amatör spora dev destek… 14.12.2016

Sporun ve sporcunun yanında olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, amatör spor kulüplerine düzenli olarak yaptığı malzeme desteğini sürdürüyor. “Destek bizden, başarı sizden” sloganı ile amatör spora 30 milyon lira yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Amatör sporcularımızın olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında bayrağımızı göndere çektirecek büyük sporcular olarak yetişmesini istiyoruz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılında Başkan Kadir Topbaş’ın talimatı ve ‘Destek Bizden Başarı Sizden’ temasıyla başlattığı amatör spor kulüplerine malzeme desteği, 12. yılında da devam ediyor. İBB Cebeci Spor Kompleksi’nde düzenlenen Amatör Spor Kulüplerine ve Okul Spor Kulüplerine Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanı Ali Düşmez, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş ile çok sayıda amatör spor kulübünün yönetici ve sporcuları katıldı.

 

“Spora 2,5 milyar liralık yatırım…”

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, ulaşım ve altyapı yatırımlarının yanı sıra kültür sanat ve spora da çok büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek, en önemli yatırımın ülkenin geleceği olan çocuk ve gençlere yapılan yatırım olduğunu söyledi. Dağıtılan malzemelerin spor kulüplerine hayırlı olmasını ve başarılar getirmesini dileyen Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili çocuklar ve gençler; Türkiye’nin yarınları sizlersiniz. Bizler sizin geleceğinizi hazırlamak için gururla hizmet ediyoruz. Gençlerimizin iyi yetişmesi için eğitim ve spor yatırımlarına çok önem veriyoruz. İBB olarak 12 senede spora yaklaşık 2,5 milyar lira yatırım yaptık. Sizler Türkiye’yi geleceğe taşıyın diye bizler bunun altyapısını hazırlıyoruz. Spor için fiziki altyapının yeterli olması adına çok ciddi tesisler yaparken, amatör spor ve okul spor kulüplerimizin malzemeleri konusunda da hassasiyet göstermekteyiz.”

 

“Hedefimiz; olimpiyat ve dünya şampiyonları yetiştirmek…”

Spor yatırımları ile malzeme yardımlarının Türk sporuna önemli bir destek sağladığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, “Şuna inanıyoruz ki, fiziki altyapının olduğu yerde sportif başarılara imza atılır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar müsait olan 180 okulumuzun bahçesine kapalı spor salonu yaptık. 20 spor salonunun da inşaatı devam ediyor. İhtiyaç oldukça bu salonları yapmaya devam edeceğiz. Gururla ifade etmeliyim ki, spor salonu yaptığımız okullarda, salon sporlarında dereceler başladı. Amatör sporcularımızın, olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında bayrağımızı göndere çektirecek büyük sporcular olarak yetişmesini istiyoruz.” diye konuştu.

 

“7’den 70’e herkes spor yapsın…”

İstanbul’da özellikle çocukların ve gençlerin spor yapabilme imkanının olabildiğince genişlemesi için her türlü altyapı yatırımını yapmaya özen gösterdiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “Şehrimizdeki 7’den 70’e herkes spor yapsın istiyoruz. Biz ortaokul yıllarında spor yaparken, tesis yetersizliği nedeniyle kışın buz gibi suyla duş almak zorunda kalıyorduk. Bu nedenle Cumhurbaşkanımızın başlattığı spora destek çalışmalarını biz de artırarak devam ettirdik. Nüfusunun büyük bölümü genç olan bu milletin, olimpiyat ve dünya şampiyonalarında altın madalyalar toplayacağına inanıyorum.” dedi.

 

20 branşta, 350 bin adet spor malzemesi dağıtıldı…

Başkan Kadir Topbaş, konuşmasının ardından amatör spor kulüpleri ile okul spor kulüplerine spor malzemelerini dağıttı. Spora desteğinden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür eden sporcular ve kulüp yöneticileri, hatıra fotoğrafı çektirdi. Amatör spor kulüplerinin teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, 2016-2017 sezonunda 39 ilçede faaliyet gösteren tüm amatör spor kulüplerine ve okul spor kulüplerine 20 branşta 6 milyon liralık, 350 bin adet spor malzemesi desteği sağladı.