İstanbul, teröre karşı tek yürek… 12.12.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısı sonrası ortak bir bildiri yayınladı. Meclis Üyeleriyle birlikte olay yerine giden Başkan Kadir Topbaş, terör saldırılarının hedeflerine ulaşmaması için birlikteliğimizi her daim göstermemiz gerektiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Aralık ayı toplantısında, Beşiktaş’ta gerçekleştirilen terör saldırısını kınayan ortak bir bildiri yayınladı. Bildiriyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet Belediye Meclisi'nde okudu. Yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi: “Beşiktaş’ta gerçekleştirilen hain saldırı, aziz Türk milletinin birliğine, bekasına ve bütünlüğüne yönelik vahşi bir terör saldırısıdır. Kadim bir geçmişe sahip bu aziz millet, şanlı tarihi boyunca önüne çıkan birçok engeli birlik ve beraberliğini koruyarak, ortak akıl ve bilinci devreye sokarak bertaraf etmiştir. Şanlı tarihimizden aldığımız güç ile terör saldırıları karşısında millet olarak topyekün mücadele edeceğimizden ve birbirimize daha çok kenetleneceğimizden kimsenin şüphesi olmasın!”

 

“Teröre vereceğimiz en güzel cevap, kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir.” ifadelerinin yer aldığı bildiri, şu cümlelerle devam etti: “Geçmişte defalarca canlı bomba eylemlerine girişen ve masum insanları katleden, PKK ve DEAŞ gibi kanlı terör örgütleri ve arkalarındaki güçlerin, bu güçlü irade karşısında yok olacağı aşikârdır. 15 Temmuz’da milletimize ve onun iradesine karşı yapılan FETÖ darbe girişiminde ortaya koyduğumuz milli şuuru, bu terör saldırıları karşısında da göstereceğimizi aziz milletimizin dikkatine sunuyoruz. Bu terör saldırısı neticesinde şehit olan polislerimize ve vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Milletimizin başı sağ olsun.”

 

İBB Meclisi, teröre karşı tek yürek…

Aralık ayı ilk meclis toplantısında teröre karşı ortak deklarasyon yayınlayan Meclis Üyeleri, oturumun ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın öncülüğünde saldırının gerçekleştirildiği yere gitti. Basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, “İBB Meclisi’ni oluşturan tüm partiler olarak ortak bir duruş sergilemek için buradayız.” dedi.

 

“Milli birlik ve beraberlik örneği sergilemeliyiz…”

Hain terör saldırısının milli birlik ve beraberliği bozmaya yönelik olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu topraklarda nice şehit vermiş bir milletiz. 15 Temmuz öncesi ve sonrasında, Çanakkale’de, Anadolu’da milletçe gösterdiğimiz milli birlik ve beraberliği ortaya koyduğumuz müddetçe terör asla muvaffak olamaz. Halkın her katmanından, sivil toplum kuruluşlarından, siyasetten insanlar burada yüreklerini birleştirmekte. İşte bunlar bizi millet yapan değerlerdir.”

 

Bir daha bu tür saldırıların yaşanmaması temennisinde bulunan Başkan Topbaş, “Ülke olarak başımız sağ olsun. Yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan sabır diliyorum. Yaralılarımız inşallah tez zamanda sağlıklarına kavuşur. Ben de bir şehit torunuyum. Bu ülkede şehidi olmayan aile yoktur. Bu acıların üzerinden hep birlikte gelmeyi milletçe bileceğiz. Bu hain saldırıların hedeflerine ulaşmaması için birlikteliğimizi her daim göstermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

 

Beşiktaş şehitleri “10 Aralık Şehitler Parkı”nda yaşayacak…

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ’ın başkanlığında yaptığı toplantıda önemli bir karara imza attı. Toplantıda, şehit olan vatandaşlarımızın anısını yaşatmak üzere İnönü Caddesi ve Dolmabahçe Gazhane Caddesi arasındaki parka, “10 Aralık Şehitler Parkı” isminin verilmesi onaylandı.

 

İstanbul İtfaiyesi’nden “Şehitlere Saygı Yürüyüşü”…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İstanbul İtfaiyesi de, düzenlediği “Polisimize Destek, Şehitlere Saygı Yürüyüşü” ile Harbiye’deki Beyoğlu İtfaiye Grup Amirliği’nden Beşiktaş’a yürüdü. İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan’ın ve itfaiye araçlarının eşlik ettiği 1.000 kişilik itfaiye kadrosuna çevredeki vatandaşlar da ellerindeki Türk bayrakları ile katıldı. Hain terör saldırısının gerçekleştirildiği yerde hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu. Şehit düşen polislerimiz ve vatandaşlarımız için dualar edildi ve alana karanfil bırakıldı.