Bayrampaşa’ya dev eğitim kompleksi 3.12.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum babasının adının verildiği Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan Eğitim Kompleksi’nin açılışını yaptı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Farklı ülkelerden öğrencilerin burada gösterecekleri kaynaşmayı ömür boyu sürdüreceklerine ve bu kaynaşmanın güçlü bir birliktelik oluşturacağına inanıyorum.” dedi.

Bayrampaşa’da hizmete açılan ve ilçenin en büyük okulu olan Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Yurtdışından öğrencilerin de eğitim aldığı lisenin açılışına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

 

Eğitim meselelerini çözmeden diğer meseleleri çözemeyiz…

Önümüzdeki dönemi eğitimde reform dönemi ilan ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitim meselesini çözmeden diğer meseleleri çözemeyiz. Bölgesel ve küresel tuzakların üstesinden gelen Türkiye’nin bu meseleyi de çözeceğine inanıyorum.” diye konuştu.  Okullarda güçlü sporcular yetiştirilerek milli takımlarımızı güçlendirmemiz gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptığı Ahmet Erdoğan Eğitim Külliyesi'nin hayırlı olmasını diledi.

 

Yarınlarımızın liderleri ve yöneticileri yetişiyor…

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş da, “Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan İmam Hatip Lisesi’nin eğitimimize, insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi. Bir ülkenin gücünün insan sayısıyla ölçülemeyeceğini, ancak yetişmiş insanla o ülkenin güçlü olabileceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bizler de tarihten gelen, ecdattan bize kalan değerler üzerine geleceğimizi hazırlamak ve yetiştirmek zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan eğitim seferberliği Türkiye’de yeni hamlelerin, yeni atılımların başlangıcı oldu. Giderek gelişen bir Türkiye’nin yarınlarının liderleri ve yöneticileri yetişmekte.” diye konuştu.

 

Eğitim alanları külliyeler haline gelmelidir…

Global köy haline gelen dünyada tüm insanların rekabet halinde olduğunu ve bireylerin daha çocukken dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan başka bir çocukla rekabet içine girdiğini anlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünya bu kadar küçüldü. Bilginin avuç içine sığdığı bu dönemde evlatlarımızı ve nesillerimizi kendi değerlerimizle ve dünyanın eğitim alanındaki en nitelikli imkanlarıyla yetiştirdiğimiz takdirde Türkiye’nin yarınları ve geleceği çok farklı olacaktır. Burada özellikle şunu da ifade etmek isterim. Eğitim alanlarının birer külliye şekline gelmesi önemlidir. Sadece derslik değil, öğrencinin alabileceği her şeyin orada olması açısından önemlidir. Bu külliye haline gelen merkezler, eğitim kurumları mensubiyet duygusunu da geliştirir. Yetişen insan daha sonra yetiştiği o irfan yuvasıyla olan ilişkisini kesmez. Bu bakımdan sadece derslik değil, eğitim alanı için gerekli olan her türlü imkan ve fırsatların verilmesi lazım.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke genelinde başlattığı kalkınma hamlelerinden birinin de eğitim alanında olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Türkiye’de hem sağlıkta hem eğitimde hem de altyapı dediğimiz her alanda büyük hamleler başlattı. Ben, geçmiş Milli Eğitim Bakanlarımıza, şu anda görevde olan bakanımıza ve tüm bakanlarımıza, İstanbullular ve milletimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

İstanbul’a 50 okul, 2 bin derslik…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime desteği göreve geldikleri ilk günden itibaren sürdürdüklerini belirten Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Kurumsal taassup gözetmeksizin, bizim işimiz değil demeden, önümüze gelen her sorunu çözmek için adımlar atıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 50’nin üzerinde okul yaptık. 2 bin dersliği İstanbul’a kazandırdık. İstanbul’un dışında da yaptığımız okullar var. Birçok okulumuza laboratuvarlar kurduk. 180 okulumuza kapalı spor salonu yaptık. 20 okulumuzun salonunun yapımı da devam etmektedir. Bunu okulun ve öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına önemli hamleler olarak görmekteyiz.”

 

İSKİ, indirimli tarife uygulayacak…

Dünya Engelliler günü dolayısıyla tüm engelli vatandaşlarımızın gününü kutlayan Başkan Topbaş, İSKİ’nin engelli aileleriyle ilgili yürüttüğü proje hakkında şu bilgiyi verdi: “Bizler bu konuya Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle yaklaşmaktayız. Dezavantajlı grupların kent içi yaşamlarını ulaşımdan altyapıya kadar kolaylaştırmak için her alanda hizmet vermeye çalışıyoruz. İSKİ Genel Kurulu’nda bir karar alındı. Engelli ailesinin su kullanımını yüzde 50 indirimli bir tarifeye soktular ve böylece ufak da olsa bir destek verelim istediler. Bu da bizim ailelere ufak bir yaklaşımımız olsun dediler.”