4T ile toplu ulaşımın geleceği… 1.12.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Transist 2016 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 9’uncu kez kapılarını açtı. “Toplu Ulaşımın Geleceği 4T” teması ile düzenlenen fuarın açılışını yapan Başkan Kadir Topbaş, “Yatırımlarımızda en büyük payı ulaşıma, ulaşımda da raylı sistemlere ayırıyoruz.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Transist 2016 İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı önemli isimleri ağırladı. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri, ulaşım endüstrisindeki tüm firmalar, belediyeler ile belediyeye bağlı iştirakler, altyapı ve planlama firmaları, kamu kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri katıldı.

 

“Hedef 1.000 km raylı sistemle İstanbul’u ‘erişilir’ kılmak…”

TRANSİST 2016’nın açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, 44 km olan raylı sistemi 150 km’ye çıkardıklarını ve 89 km metro inşaatının da devam ettiğini vurgulayarak, “Erişim için raylı sistem merkezli, kaliteli, konforlu güvenli ve hızlı bir ulaşım altyapısı oluşturuyoruz. Hedefimiz İstanbul’da 1.000 km raylı sisteme ulaşarak erişim sorununu tamamen çözmek.” dedi.

 

Kentlerin giderek yoğunlaştığını ve 2050’de dünya nüfusunun 9 milyarı aşacağını belirten Başkan Topbaş, şehir yaşamının daha düzenli ve kaliteli hale gelmesi için toplu ulaşımda teknolojinin imkanlarını kullanmanın önemine değindi. 2004’te göreve geldiklerinde 11 milyon olan İstanbul’un günlük hareketliliğinin, toplu ulaşımın gelişmesiyle 30 milyona çıktığını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirdeki insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranıyla doğru orantılıdır. İstanbul’daki günlük hareketlilik toplu ulaşımın daha da gelişmesiyle 45 - 50 milyonları bulacak. Bu nedenle sistemi ve altyapıyı çok doğru kurmak gerektiğini biliyoruz. Yatırım ve hizmetlerimizi kurumsal taassup göstermeden diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek gerçekleştiriyoruz.”

 

“İBB, dünyada kendi kaynaklarıyla metro yapan tek belediye…”

Göreve geldikten sonra İstanbul’un Çevre Düzeni Planı ile Ulaşım Master Planı’nı yaptıklarını ve bu planların yol haritaları olduğunu anlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbulluların toplu ulaşımı daha çok kullanabilmeleri için, raylı sistem merkezli, kaliteli, konforlu güvenli ve hızlı bir ulaşım altyapısı oluşturduklarını kaydetti. İBB olarak her alanda teknolojiyi yakından takip ettiklerini dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nerede ne varsa onu, hatta daha ilerisini almak, geliştirmek için çalışıyoruz. Nüfusun ve araç sayısının büyük oranda artmasına rağmen, İstanbul’da günlük trafikte kalma süresi 8 - 9 dakika daha aşağı indi. Yatırımlarımızda en büyük payı ulaşıma, ulaşımda da raylı sistemlere ayırıyoruz. İBB olarak 12 yılda, 98 milyar yatırım yaptık. Bunun 44,4 milyarını ulaşım yatırımlarında kullandık. Dünyada kendi kaynaklarıyla metro yapan tek belediyeyiz. Sayın Ulaştırma Bakanımız ve Başbakanımız da metro yapımında bize destek veriyor. Planladığımız hatların yapımıyla İstanbul, dünyada en uzun raylı sistemlere sahip şehir olacak.”

 

“Toplu ulaşıma öncelik veriliyor…”

Ulaşımda her araçta kullanılan tek bilet sistemine geçtiklerini, otobüs sayılarını artırıp modern hale getirdiklerini, deniz ulaşımı, karayolu tüneli yapımı gibi birçok alanda büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Arkadaşlarımdan, kavşaklardaki ışıkların da toplu taşıma araçlarına öncelik tanıyacak şekilde düzenlenmesini ve bir buton vasıtasıyla otobüslerin duraklardaki engelli ve dezavantajlı insanları görüp ona göre yanaşmasını sağlayan bir sistem geliştirmesini istedim. İstiyoruz ki, toplu ulaşım hem konforlu hem de daha hızlı olsun. Çevreci elektrikli otobüsleri Tarihi Yarımada başta olmak üzere devreye alıyoruz. 93 km’lik 17 yeni karayolu tüneli daha yapmak için çalışma başlattık.” diye konuştu. İstanbul’da 1.052 km bisiklet yolu yapmayı planladıklarını ve bunun 90 km’sini tamamladıklarını, 2019’a kadar ise bisiklet yollarını 300 km’ye çıkaracaklarını belirten Başkan Topbaş, TRANSİST 2016 Fuarı’nı bilgi ve deneyim ile yeni fikirlerin aktarımı nedeniyle çok önemsediklerini de sözlerine ekledi.

 

4T ile toplu ulaşımın geleceği…

Fuarın açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra stantları gezerek, İETT’nin yenilenen nostaljik otobüslerini tanıttı. “Toplu Ulaşımın Geleceği 4T” teması ile Traffic (Trafik), Timing (Zamanlama),  Transform (Dönüşüm), Technology (Teknoloji) odak konularında hazırlanarak ulaşım sektöründeki yeni ürün ve teknolojilerin sunulduğu fuar, güncel konu başlıkları ile ziyaretçiler, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişini sağladı. Transist 2016 kapsamında toplu ulaşım hizmetlerindeki çalışmaları tanıtmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen Fotoğraf, Kısa Film ve Proje Yarışmalarında dereceye girenler ödüllerini aldı. Toplu Ulaşımı Teşvik ve Transist Özel Ödülleri de sahiplerini buldu.