Çocuklar “Çevre Bey” seyredip çevreyi koruyacak… 20.5.2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilköğretim çağındaki çocuklara çevre bilinci aşılamak için hazırlattığı “Çevre Bey” adlı animasyon filminin galası Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilköğretim çağındaki çocuklara çevre bilinci aşılamak için hazırlattığı “Çevre Bey” (Çevre Bekçileri) adlı animasyon filminin galası, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı galada çok sayıda ilköğretim okulu öğrencisinin yanı sıra, Başkan Topbaş’ın Sanat Danışmanı Tiyatro Sanatçısı Kenan Işık, Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Büyükşehir Bürokratları da hazır bulundu.

 

Başkan Topbaş; “Gelecek kuşaklar dünyayı daha iyi koruyacak…” 

Törende salonu dolduran çocuklara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, animasyon filmi çevre bilincinin küçük yaşlarda hissedilmesi için hazırladıklarını belirterek, “Bu çizgi filmi bütün bu çevre sorunlarına dikkat çekmek için hazırladık. Daralan yaşam alanları ve yok olan doğal kaynakların korunması için ve yeni bir mücadele başlatılması için hazırladık. Bu sayede gelecek kuşakların dünyayı daha iyi koruyacağına inanıyorum. Sadece İstanbul’a değil, Türkiye ve dünyaya da ışık tutacak bir çalışma oldu” diye konuştu. 

 

Dünyayı büyüklerden miras olarak değil, çocukların emaneti olarak aldıklarını ve bu nedenle en iyi şekilde koruyarak geleceğe taşımaları gerektiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, çocuklardan çevre kirliliğinin önlenmesi ve su tasarrufu konularında büyüklerine örnek olmalarını ve onları uyarmalarını söyledi. Çocuklar da “Çevreye karşı daha bilinçli olmalıyız. Yaşanabilir bir çevreyi birlikte oluşturabiliriz” diyen Başkan Topbaş’a alkışlarıyla destek verdi.

 

Öte yandan, “Çevre Bey” (Çevre Bekçileri) adlı animasyon filmi henüz gösterime girmeden önce Birleşmiş Milletler’in ilgisini çekti. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Fehmi Gerçeker, Türkiye’de ilk “hareket yakalama teknolojisiyle” çekilen 40 dakikalık çizgi filmin, Birleşmiş Milletler’in nezaretinde 5-6 farklı dile çevrilerek tüm dünyaya dağıtılması için girişimlerinin sürdüğünü açıkladı.