Çocuklar “Bir Kereden Çok Şey Olur”u tiyatroyla öğrendi 18.5.2008

Çocuklara sigara ve benzeri kötü alışkanlıkların önlenmesi amacıyla hazırlanan “Bir Kereden Çok Şey Olur” tiyatro oyununun galası yapıldı. Çocuklara hitap eden Başkan Topbaş, hatalar konusunda bir kerenin kötü bir başlangıç olabileceğini söyledi.

Çocuklara sigara ve benzeri kötü alışkanlıkların önlenmesi amacıyla hazırlanan “Bir Kereden Çok Şey Olur” Tiyatro Oyunu'nun galası, Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda yapıldı. Galaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ile ilçedeki çeşitli okullardan öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 

Tiyatro oyunu öncesinde çocuklara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sigara ve benzeri kötü alışkanlıklar konusunda bir kere hata yapmakla bir şey olmaz denilmemesi gerektiğini belirterek, bunun bir başlangıç olacağını söyledi. 19 Mayıs’tan itibaren kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasıyla ilgili yasaların yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, özellikle çocukların büyüklerin yapmış olduğu kötü alışkanlıklara adım atmamaları için bu tiyatro oyununu sergilemeye başladıklarını kaydetti.  Kötü alışkanlıkları bir kere olsun ‘ne olur deneyim’ demeden yaşamımızı sürdürmemiz gerektiğini bildiren Başkan Topbaş, “19 Mayıs 2008’de başlayan bir yasayla ortak alanlarda sigara içilmesi yasaklanıyor. Ama doğru olan insanın kendi iradesi veya en sevdiklerinin bu konudaki baskısı. Çocuklar yarınlarımız her şeyden önce bu kötü alışkanlıklara uzak durmalarını, bununla mücadele etmelerini arzu ediyoruz. Sağlıklı nesiller yetiştirmek zorundayız” dedi.

 

Oyunun bu yıl 90 okulda öğrencilere gösterileceğini ve önümüzdeki yıl da devam edeceğini belirten Kadir Topbaş, “Tüm belediyeler, kendi bölgelerinde bu kampanyaya destek vermesi ve katılması gerekiyor. Özellikle çocuklar anne ve babalarından başlayarak en yakınlarındakilere sigaraya bıraktırmak için çalıma yapmalı. Kendileri de bunun bir mücadelecisi olarak kötü alışkanlıklara karşı koymaya çalışacaklar, o sözü de bize veriyorlar. Çok kolay bir iş değil ama başaracaklar bunu” diye konuştu. 

 

Sergilenen oyunun ardından, çocuklara ve yakınlarına “Sigara ve benzeri kötü alışkanlıklardan ömrüm boyunca uzak duracağım” şeklinde söz verdiren ve sertifika imzalatan Başkan Kadir Topbaş, çocuklardan da yakınlarının sigarayı bırakmalarını sağlamaları için söz aldı. 35 dakikalık “Bir Kereden Çok Şey Olur” adlı tiyatro eseri, söyleşi tarzıyla, söz alınmasıyla ve sertifikaların dağıtılmasıyla seyredenlerin yabancılık çekmeyeceği okul ortamında geçiyor. Eser komediyle başlayıp dramla sona eriyor. Oyunun sonunda sigaranın zararları çocukların kolayca anlayacağı bir dille ve detaylı olarak anlatılıyor.