Büyükşehir İstanbul’u rehabilitasyon merkeziyle donatacak… 15.5.2008

İstanbul’da yapacakları bütün kültür merkezlerinin giriş katlarını özürlülere yönelik rehabilitasyon merkezi olarak hazırlayacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, engelli çocukların topluma kazandırılacağı merkezlerin Fiziksel Engelliler Vakfı tarafından işletilebileceğini söyledi.

Kartal’da düzenlenen törenle Prof. Dr. Halil İnalcık Halk ve Çocuk Kütüphanesi, Atakent Nail Bayraktar Kütüphanesi ile Eyüp Görme Engelliler Kütüphanesi’nin açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törenin ardından Prof. Dr. Halil İnalcık ile bilim adamanın adına yaptırılan Halk ve Çocuk Kütüphanesini gezdi.  Binanın giriş katında Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) tarafından AB Projesi kapsamında kurulan rehabilitasyon merkezini gezen Kadir Topbaş, Vakıf Başkanı Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu’ndan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve engelli çocuklarla yakından ilgilendi.

 

Buradaki rehabilitasyon çalışmalarından çok etkilendiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, Kahraman Emmioğlu’na Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra yapacakları bütün kültür merkezlerinin giriş katlarını rehabilitasyon merkezi olarak hazırlatacaklarını ve bu konuda FEV'le işbirliği yapabileceklerini müjdeledi. 

 

FEV Başkanı Kahraman Emmioğlu da engelli çocukların topluma kazandırılması için çok önemli olan rehabilitasyon merkezlerinin sayılarının artmasının önemine işaret ederek, hazırlanacak rehabilitasyon merkezlerini büyük bir onur ve heyecanla işleteceklerini söyledi.

 

FEV’in bu projenin yanı sıra son 3 yıldır İŞKUR ile birlikte engelli istihdamına yönelik projeler geliştirdiğini belirten Emmioğlu, şu ana kadar 1644 engelliyi işe yerleştirdiklerini ve bu konuda Türkiye’nin yegane uzman sivil toplum kuruluşu konumuna geldiklerini de sözlerine ekledi.