Başkan Topbaş işadamlarına 4 yıllık icraatlarını anlattı 12.5.2008

İTO’da işadamlarına 4 yıllık icraatlarını anlatan Başkan Topbaş, “Yatırımlarımızla İstanbul nitelikli işgücünün ve nitelikli sanayinin barındığı bir turizm, kongre, fuarcılık ve moda şehrine dönüştü” dedi.

İstanbul Ticaret Odası Meclisi’nin (İTO) Mayıs Ayı Olağan Toplantısı’na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, işadamlarına 4 yıllık icraatlarını anlattı. İTO’nun Eminönü’ndeki merkezinde gerçekleşen toplantıya İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve İTO Meclis Üyelerinin yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları da yer aldı.

 

“Daralan bütçeye rağmen birkaç dönemlik yatırım gerçekleşti!”

Toplantıda işadamlarından oluşan İTO Meclis Üyelerine hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un tarihiyle ve kültürüyle bir dünya şehri olduğunu ve yönetici olarak sadece İstanbullulara karşı değil, Türkiye’ye ve bütün dünyaya karşı sorumlulukları olduğunu belirterek, bu bilinçle hizmet ettiklerini söyledi. Kurumsal taassup göstermeden bütün kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını ve İstanbul için nerde ne gerekiyorsa orda olduklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Dünyadaki teknolojik ve siyasal gelişmeler yerel yönetimlerin önemini çok daha fazla arttırdı. Yetkilerin yerelleştiği yönetimlerde çok daha hızlı kalkınma yaşandığını hep birlikte görmekteyiz” dedi. 

 

AK Parti Hükümeti’nin de 2004 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile yerel yönetimlere çok büyük yetkiler verdiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Böylece İstanbul’da sorumluluk alanımız 3.5 kat arttı. Ancak gelirlerimiz aynı oranda artmadı. Hatta yüzde 40 azaldı. Buna rağmen bütçemizi çok doğru şekilde kullanarak 4 yılda birkaç dönemde bile gerçekleştirilemeyen dev yatırımlar yaptık, çok büyük hizmetler ürettik. Belediye olarak bir taraftan şehrimizin altyapısını tamamlarken, diğer yandan insan merkezli hizmetler yapıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana konsolide bütçemiz 3 kat artarak 16 milyar YTL’ye yaklaştı. 2003 yılına göre yaptığımız yatırımlar tam 3 kat arttı. Bu yılsonuna kadar dönemimizde 22.5 milyar YTL yatırım yapmış olacağız. Üstelik her yıl bütçemizi yüzde yüze yakın bir oranda gerçekleştirerek çok önemli hizmetler üretiyoruz. Yani bütçemizi çok iyi kullandığımızı ve çok doğru yatırımlar yaptığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.”

 

 “Ulaşımda en büyük sorun olan erişimi çözüyoruz…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesinin yüzde 60’ını ulaşıma ayırdıklarını ve 4 yılda 152 kavşak ve yol düzenlemesi ile 22 kilometre raylı sistem tamamladıklarını anlatan Başkan Topbaş, yılsonunda ise çok önemli metro ve tünel yollar ile 10 kadar kavşağı daha hizmete almış olacaklarına dikkat çekerek, “Soruyorlar, ‘bu kadar çok iş yapmanıza rağmen trafik sorununu neden gözemediniz’ diye. Biz göreve geldiğimizde İstanbul’daki günlük hareketlilik 11 milyondu. Raylı sistem, deniz ve karayolunda toplu taşımayı geliştirerek bugün bu rakamı 23 milyona taşıdık. Üstelik dönemimizde İstanbul’da her gün ortalama 600 yeni araç trafiğe çıkıyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile sorumluluğumuzdaki karayolları 2 bin 178 kilometreden 4 bin 613 kilometreye çıktı. Yani Büyükşehir’e dahil olan yeni ilçeler, beldeler ve 172 köye sıcak asfalttan, çevre yatırımlarına ve katı atık yönetimine kadar çok önemli yatırımlar yapıyoruz” diye konuştu.

 

Hedef metroyla bütün İstanbul’a erişim…

Toplu taşımada en önemli ve nihai çözümün metroda olduğunu bildiklerini ve bütün yatırımlarını buna göre planladıklarını dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 44 kilometre devraldıkları raylı sistemlere yeni hatları hizmete alarak 22 kilometre daha eklediklerini, 60 kilometrelik raylı sistem yatırımlarının da devam ettiğini kaydetti. Raylı sistemleri 2009’da 126 kilometreye, 2010’da ise 211 kilometreye çıkaracaklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;  “Bu dönem Üsküdar-Ümraniye-Taşdelen Metrosu’nun temelini atarak işe başlayacağız. Gelecek dönemse şirketlerimizi satıp 7 ayrı hattı birden devreye alarak Sarıyer’den Silivri’ye ve Beykoz’a kadar metroyu götüreceğiz. Ancak raylı sistemleri yapmak uzun zaman aldığı ve çok büyük kaynak gerektirdiği için karayollarında kavşak ve yol düzenlemeleriyle düğümlenen noktaları çözüyoruz. Metrobüs ise, artık bütün dünyada İstanbul ile birlikte anılan çok önemli bir toplu ulaşım hattı haline geldi. Şu anda hergün 225 bin insanı Topkapı ile Avcılar arasında çok hızlı ve konforlu bir şekilde taşıyoruz. Metrobüsü ilk etapta Zincirlikuyu’ya, ikinci etapta ise köprüyü geçirerek Göztepe’ye kadar ulaştıracağız. Hedefimiz bu güzergahta her gün 1 milyon insan taşımak. Denizde de birçok yeni gemiyi hizmete alarak yılda 98 milyon insanı hızlı ve konforlu bir şekilde taşır hale geldik. Bütün bu yatırımlarla şehrimizde toplu taşımı kullanan insanların sayısı günlük 2 milyona yaklaştı.”

 

Minibüsler de ‘Tek Bilet’ sistemine dahil edilecek…

İstanbul’un ulaşım alanında fiziki altyapısını en iyi şekilde hazırladıklarının altını çizen Kadir Topbaş, denetim konusunun en iyi şekilde yerine getirilmesi için trafik yönetimine talip olduklarını ve konuyu Başbakan Erdoğan ile tekrar görüşeceğini söyledi. Trafiği kameralarla ve EDS sistemiyle elektronik ortamda denetlediklerini ve sürücülerin kurallara riayet etmesi halinde yaşanan trafik sorunlarının önemli ölçüde azalacağını belirten Başkan Topbaş, şehre şu ana kadar 8 bin araçlık yeni otopark kazandırdıklarını ve hedeflerinin 450 bin araçlık otopark yapmak olduğunu dile getirdi.

 

Başkan Topbaş, “Geçmişten günümüze kadar İstanbul’da çok önemli bir görev ifa eden minibüsçü esnafımızı da mağdur etmemek için ‘Tek Bilet’ sistemine dahil etmeye çalışıyoruz. Bu esnafımız da daha konforlu araçlarla, daha kaliteli hizmet vererek hem mağdur etmeyecekler, hem mağdur olmayacaklar” şeklinde konuştu.

 

Yeni kurdukları İSPARK A.Ş.’nin güvenli ve kaliteli otoparkçılık anlayışıyla değnekçiliği bitirdiğini, şirketin şimdi de Boğaziçi’nde ve Marmara’da 10 marina yaparak işletmeye ve helikopter taksi projesinde yer hizmeti vermeye hazırlandığını kaydeden Topbaş, konuşmasını şöyle tamamladı; “Biz millet olarak her işte bir numara olmak zorundayız. İşimizden zevk almalıyız, para arkasından gelir. Önemli olan kaliteli iş yapmak ve yaptığımız işten bir tat almaktır. Bizim hizmet anlayışımız da budur. Göreve başladığımda hayalim olan soruyu şu anda İstanbul’u ziyaret eden dünyanın birçok önemli şehrinin belediye başkanı bana sormaya başladı bile. Diyorlar ki, ‘Bu kadar çok yatırımı 4 yıla nasıl sığdırdınız?’. Biz gelişmiş şehirlerle rekabet edebilmek için daha çok ve eş zamanlı çalışıyoruz. Yani bir taraftan fiziki altyapı eksikliklerini tamamlarken, diğer taraftan sosyal projelerle Türkiye’nin bir özeti olan İstanbul’da toplumsal huzuru, barışı ve hoşgörüyü sağlıyoruz. İşte bu yatırımlarımızla İstanbul, nitelikli işgücünün ve nitelikli sanayinin barındığı bir turizm, kongre, fuarcılık ve moda şehrine dönüştü.”