“Türk Olimpiyat Takımı” kamuoyuna tanıtıldı 8.5.2008

Türkiye’yi 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda temsil edecek Türk Olimpiyat Takımı kamuoyuna tanıtıldı. Törende gerçekleşen imza töreniyle Burhan Felek Spor Salonu’nun yeniden inşası için protokol de imzalandı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Sporda Pazarlama ve Sponsorluk Kongresi’nde, Türkiye’yi 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda temsil edecek Türk Olimpiyat Takımı tanıtıldı. Şişli Grand Cevahir Otel’de düzenlenen kongreye Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, sporcular ve vatandaşlar katıldı. 

 

Kongrede Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek sporcuların bir bölümü anons edilerek sahneye çıktı. Salondakiler sporculara ayağa kalkıp alkışlayarak destek verdi ve “Türkiye, Türkiye” diye tezahüratta bulundular. 2008 Olimpiyatları öncesinde olimpiyat coşkusunu yaşatabilmek için Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan “Atina’dan Pekin’e Uzun İnce Bir Yol” isimli olimpiyat belgeselinin özet gala versiyonu da törende gösterildi. Belgeselde eski şampiyonların hikayeleri, son olimpiyat şampiyonu sporcular ve Pekin’de Türkiye’yi temsil edecek sporcularla yapılan röportajlar yer alıyor.

 

Başbakan Erdoğan; “Sporcularımızın yaşatacağı gurur ölçülemez…” 

Belgeselin finalinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve GSGM Mehmet Atalay’ın başarı mesajları da yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında, “Bugün artık ülkeler savaş gücüyle değil, barışın renklerini temsil eden kültürle, sanatla, sporla kendilerini yüceltme gayreti içerisindedirler. Bu anlayış Türkiye'nin de sonuna kadar savunduğu bir anlayıştır. Olimpiyat Oyunları'na katılmak bir sporcunun katılabileceği en üst noktadaki müsabakalar zinciridir. Üzerine ay-yıldız işlenmiş forma ile 200’ü aşkın ülkenin sporcuları arasından sıyrılmak ve kürsüye çıkmak herkese nasip olacak bir onur değildir. Sizlerin bizlere yaşattığınız sevinçlerin, hissettirdiğiniz gurur anlarının hiçbir maddi değerle ölçülmesi mümkün değildir. Burada sportif ruh adına ortaya konan her güzellik spor tarihinin sayfaları arasında silinmez yerini muhakkak alacaktır” dedi.

 

Başkan Topbaş; “Bu salonda şampiyonluklar bekliyoruz…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul’a güzel bir tesisi kazandırmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, “Çok güzel, uluslararası boyutta bir tesis daha kazanıyoruz. Bunlar adım adım bizi olimpiyatlara hazırlayacak önemli yol haritaları. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi olarak adımlarımızı atıyoruz. Bu salonda şampiyonluklar ve madalyalar bekliyoruz. İnşallah bunun gururunu hep birlikte yaşarız. Bu salon aynı zamanda 2014 yılında Dünya Voleybol Şampiyonası'nı aldığımızda ev sahipliği yapacak” şeklinde konuştu.

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ise, 2009 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası’nın bir ayağını ve final maçlarını Burhan Felek Spor Salonu’nda yapacaklarını belirterek, şöyle konuştu; “Salonu hızla inşa ederek inşallah 2009 yılına bitireceğiz. İl Özel İdaresi ile birlikte paranın yarısını ödüyoruz. Bu salon aynı zamanda 2014 Dünya Voleybol Şampiyonası’nı aldığımızda yararlı olacak. Burhan Felek Spor Salonu voleybolun merkezi ve kalıcı bir şekilde voleybola hizmet etmeye devam edecek. Destekte bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

2009 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak üzere yeniden inşa edilecek Burhan Felek Spor Salonu 7 bin 500 kişi kapasiteli olacak. 350 kişilik loca tipi kafe ve restoranların olacağı salonda 104 yataklı bir kamp merkezi, kondisyon salonu ve 400'ü kapalı 450 araçlık kapalı otopark yer alacak.