Dünya İstanbul’u izliyor 9.4.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cape Town Belediye Başkanı Patricia De Lille’yi Florya’daki Başkanlık Ofisi’nde ağırladı. Başkan Topbaş, görüşmede yaptığı açıklamada, Türkiye ve İstanbul’un dünyaya örnek teşkil edecek konuma geldiğini söyledi.

Başkan Topbaş, Cape Town Belediye Başkanı Patricia De Lille ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başkan Topbaş, başkanlığını yürüttüğü UCLG’nin de üyelerinden biri olan 3,5 milyon nüfuslu Cape Town’un Belediye Başkanı Patricia De Lille’nin nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade etti.

Dünya Türkiye ve İstanbul'u dikkatle izliyor

Türkiye ve İstanbul’daki gelişmelerin dünya tarafından dikkatle izlendiğinin altını çizen Başkan Kadir Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Birçok belediye başkanı İstanbul’la irtibat kurmak istiyor. Bu belediye başkanlarına, teknik elemanlarını belediyemize gönderdikleri takdirde, kendilerine eğitim vereceğimizi, misafir edeceğimizi söylüyoruz ve bunu yapıyoruz. Bilgi ve deneyim paylaşımının yanında aynı zamanda ülkemizin tanıtılması ve etkisi anlamı da taşımakta. Bunu karşılıksız yapıyoruz ve bu çok farklı algılanıyor.”

İnsanların mutluluğu için çalışıyoruz

Gelişmiş dünya ülke belediyelerinin karşılıksız hiçbir şey yapmadıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu Türkiye’nin büyüklüğünün, İstanbul’un gücünün yansıması anlamı taşımaktadır. Geçmişten gelen geleneksel anlayışlımızla bütün coğrafyadaki insanların mutluluğu, huzuru ve barışı için her türlü bilgi ve deneyim paylaşımına hazırız ve bunu cömertçe yapıyoruz. Arzumuz, dünya insanlarının mutluluğudur” diye konuştu.

Başkan Topbaş, Florya Sosyal Tesisleri’ni gezdirdiği konuğuna Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen Altın Çörek ikram etti. Ayrıca konuk belediye başkanına Çini üzerine işlenmiş bir Kız Kulesi tablosu hediye etti. Konuk Belediye Başkanı Patricia De Lille de Başkan Topbaş’a el işçiliği ile yapılmış taştan bir zürafa heykeli ile üzerinde hayvan figürleri bulunan devekuşu yumurtası ve çini bir tas hediye etti.