“Lale Güzellemesi” ile lalenin tarihine yolculuk… 12.4.2008

Başkan Topbaş, bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Uluslararası Lale Festivali” kapsamında “Lale Yansımaları Sergisi” açılışını yaptı ve lalenin tarihine yolculuk yapan “Lale Güzellemesi” isimli kitabı tanıttı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Lale Festivali kapsamında “Lale Yansımaları Sergisi” açıldı ve “Lale Güzellemesi” isimli kitap kamuoyuna tanıtıldı. Topkapı Sarayı Bahçesi’nde gerçekleştirilen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Başkan Topbaş’ın Kültür Danışmanı Prof. Dr. İskender Pala, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Osmanlı döneminde Orta Asya’dan getirtilen ve bir devre adını veren ve sanayileşme süreci ile birlikte ihmal edildiğini için 150 yıl önce İstanbul’dan ayrılan lalenin tekrar vatanına döndüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Lale Evine dönüyor” projesi kapsamında lalelerin 3 yıldır İstanbul’u güzelleştirdiğini ve vatandaşların ruhlarını okşadığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş “Türk sanatı ve edebiyatına yansıyan, kültürel bir olgu olmasının yanında ekonomik bir değer de yaratan lale yine bizim ilçelerimizin köylerinde üretiliyor. Bu çiçekler kent içinde oluşturduğu güzelliğin yanında İstanbul’a ekonomik değer de kazandırıyor. Geçmişte şehir çiçeği ithal edilirken, şimdi bütün çiçekler yerli üretimle sağlanıyor” diye konuştu.

 

Lale sinerjisi Türkiye’ye yayıldı… 

Lale Festivali kapsamında basılan ‘Lale Güzellemesi’ isimli kitap ile laleni tarihi serüvenini anlatıldığı kaydeden Başkan Topbaş, bu güzel eserden bizim olan lalenin tarihini öğreneceğimizi kaydetti. Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Yaratılan büyük sinerjiyle artık sadece İstanbul değil başka şehirler de lale ile buluşuyor, diğer şerhlerde de çok sayıda lale dikiliyor. Bu yıl İstanbul’a 12 milyon civarında lale soğanı diktik ve 7 büyük lale bahçesi oluşturduk. Ayrıca 1 milyon 800 bin lale soğanının İstanbullulara dağıttık ve laleler evlerde de açtı. Bu da insanımıza doğa sevgisi ve yaşama sevinci aşıladı. Öte yandan, Çobançeşme Fidanlığı’nda büyük bir mezat salonu oluşturarak, İstanbul’un köylerinde yetişen lale ve başta olmak üzere birçok çiçeği ekonomik değere dönüştüreceğiz. Ürettiğimiz çiçekleri dünyaya satarak 230 bin insan için istihdam oluşturacağız ve döviz girdisi sağlayacağız. Laleyi ve diğer çiçekleri İstanbul’un caddelerine, meydanlarına, sahillerine dikerek hayatın içine soktuk. Dikilen laleleri koruyan, zarar vermeyen İstanbullulara teşekkür ediyorum.”

 

Lale’nin sadece baharda açan bir çiçek olmadığın kaydeden Prof. Dr. İskender Pala ise “Lale festivali ile 3 yıldır İstanbul’u renklendiren lale ile birlikte yüreğimizde açılan derin bir yara da yavaş yavaş kapanıyor. İstanbullular laleyi o kadar sevdi ki hem görmek için kendilerini meydanlara, park ve bahçelere atıyorlar, hem de koparmaya kıyamıyorlar” dedi.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve beraberindekiler, “Lale Yansımaları Sergisi”ni gezdiler ve vatandaşlara Uluslararası Lale Festivali kapsamında yazılan “Lale Güzellemesi” isimli kitap ile lale işlemeli ipek mendil dağıttılar. ‘Lale Güzellemesi’nde Türk kültürünün çok önemli bir parçası olan lalenin tarihi serüveni anlatılıyor.