Dolmabahçe’den Kağıthane ve Havalimanı’na çok daha kolay erişim... 27.3.2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli’nin tek yönde kazı çalışmasını tamamladı.

Videoyu izlemek için tıklayın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşaatını sürdürdüğü Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli’nin tek yönde kazı çalışması tamamlandı. Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli’nin, Dolmabahçe’den Bomonti’ye gidiş yönünde son kazı çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın denetiminde gerçekleştirildi.

 

Dolmabahçe-Bomonti yönünde çalışan işçiler, tünelden Türk bayrağı ile çıktılar. İşçileri tebrik eden ve baklava ikram eden Başkan Kadir Topbaş, işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Hattın diğer yöndeki kazı çalışmalarının 20 gün içinde tamamlanacağı belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bu çalışmayı can simidi olarak görüyorum. Dolmabahçe'den Atatürk Havalimanı’na gitmek isteyen biri bu tünel bandına girip 15 dakikada havaalanına erişmiş olacak. Yoğun saatte Kağıthane’den Dolmabahçe’ye 45 dakikada ulaşan birisi, 3,5 kilometrelik tünel yolla saatte 70 kilometre hızla aynı yolu 5 dakikada kat edecek. Bu hattı yılsonuna yetiştireceğiz” dedi.

 

Ulaşıma 4 yılda 9 milyar YTL yatırım… 

İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu noktalarda toplam 33 adet karayolu tüneli planladıklarını belirten Başkan Topbaş, son 4 yıl içinde ulaşıma 9 milyar YTL yatırım yaptıklarına dikkat çekti. Kağıthane-Piyalepaşa, Bomonti-Dolmabahçe ve Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tünellerin inşaatının sürdüğünü hatırlatan Kadir Topbaş, toplam 11 bin 127 metre uzunluğunda beş yeni tünel yol inşaatının ihale aşamasına geldiği açıkladı.

 

Yapımı devam eden ve ihale aşamasına gelen karayolu tünellerinin maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu vurgulayan Topbaş, Kağıthane-Piyalepaşa ve Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tünellerinin yıl sonunda hizmete açılacağını söyledi. Bu boyutta tünel yolun İstanbul’da bir ilk olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılışın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapılmasını arzu ettiğini kaydetti. 

 

Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli, Dolmabahçe Stadı’nın kuzeyinden başlayarak Taksim ve Feriköy’ü alttan geçtikten sonra Bomonti’den çıkacak. Piyalepaşa’dan başlayan diğer tünel yol ise, Okmeydanı ve Çağlayan’ı alttan geçerek Kağıthane’ye çıkacak. Mevcut Sütlüce bağlantı yolundan da TEM Otoyolu’na bağlantı yapılacak. Her iki noktada yapılan beş kavşakla tünel yolun trafiği diğer yollara entegre edilecek. Kağıthane-Dolmahçe arasında yapılan iki tünel yolun maliyeti 223 milyon YTL.