İstanbul dünya su medeniyetinin de başkenti… 22.3.2008

5. Dünya Su Forumu’na hazırlanan İstanbul’da gerçekleşen “Dünya Su Günü” töreninde, İstanbul’un dünya medeniyetinin de başkenti olduğu vurgulandı ve 2009’da İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu'nun dünya için bir milat olacağı kaydedildi.

“Dünya Su Günü Açılış Töreni” Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5. Dünya Su Forumu Uluslar arası Yönlendirme ve Politik Süreç Komitesi Üyesi Jerome Deli Priscoli, Almanya Çevre Doğa Koruma ve Nükleer Enerji Güvenliği Eski Bakanı Klaus Töpfer ile yerli ve yabancı çok sayıda uzmanın katılımıyla Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirildi. Törende DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ve Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları da hazır bulundu.

 

Bakan Eroğlu; “2012’ye kadar Türkiye’nin su-atıksu problemini çözüyoruz”

Toplantıda konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Bugünkü dünya su gününün tüm dünya belediyeleri arasında su konusunda hazırlanan bir mutabakatın imzalanmasıyla tarihe geçeceğini belirterek, “Bugün tarihi bir gün… Dünya su mutabakatının imzaya açıldığı bir gün olarak tarihe geçecek. Dünya ormancılık gününü dün kutladık. 2012 sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektarlık Trakya büyüklüğünde bir alan ağaçlandıracağız 5 yıl içinde büyük bir hedef. Bugün dünya su gününü kutluyoruz. Yarında dünya meteoroloji gününü kutlayacağız. Ağaç, su aynı zamanda hava birbirinden ayrılmaz parçalar. Toprağa gelince, Aşık Veysel gibi benim de ismim Veysel. Ne demiş halk ozanımız; ‘Benim sadık yarim kara topraktır’. Toprak da adımın Veysel olmasından dolayı bize aittir. Dünyadaki tatlı su kaynakları çok sınırlı, tüm suların yüzde 2-3’ünü oluşturuyor. Bu kaynaklar en iyi şekilde kullanılmalı. İşte bugün imzalayacağımız dünya belediyeleri arasındaki mutabakat metninde suyun sınırlı olduğunu ve tasarruf yapılması gerektiğini vurgulayacağız” diye konuştu.

 

“Suyun tarihi ve teknolojisi İstanbul’da…” 

Halk sağlığı için atık suların düzgün toplanması ve arıtılması gerektiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin su konusunda olduğu gibi bu alanda da çok başarılı yatırımlara imza attığını dile getiren Bakan Eroğlu, “5. Dünya Su Forumu’nun İstanbul’da yapılmasını çok önemsiyoruz. Meksika’daki 4. forumda tüm arkadaşlara söz verdik. Dedik ki ‘5. Dünya Su Forumu öyle bir düzenlenecek ki 5 kıtadan 20 bin kişi katılacak ve İstanbul’dan önce ve sonra diye anılacak’. Bu konuda her türlü gayreti gerçekleştiriyoruz. İstanbul’da 2 bin yıldır tarihi su eserleri var. Şu anada 60-700 yıllık çalışan su tesisleri mevcut. Hem tarihi kemerleri, su terazilerini ve çeşmeleri görmek mümkün, hem de dünyanın en ileri içme suyu artıma tesisi İstanbul İkitelli’de. Ayrıca İSKİ’nin uzay üssünü andıran komuta merkezini de görebileceksiniz. Katılımcılar İstanbul’da suyun tarihini ve teknolojisini bir arada görme fırsatı bulacaklar” şeklinde konuştu.

 

Başkan Topbaş; “Su Forumu dünya için bir milat!…”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş da 2009’da İstanbul’da düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu’nda dünyanın yaşadığı su problemini ve çözüm yollarını ele alacaklarını belirterek, “Dünyanın doğal kaynakları hızla tükenirken, bütün dünyada bu konuda tedbirler alınması sevindirici bir gelişme. 5. Dünya Su Formu’nda bir milat niteliğindeki kararların alınacak ve bu kararların yaşama geçirilmesine öncülük edilecek. Forumda dünyadaki 120 ülkeden 20 binin üzerinde katılımcı yer alacak.

“Su için farklılıkların birleştirilmesi” temasıyla düzenlenecek forumda, farklılıklar dünyanın tekrar dünyanın yaşanabilir hale getirilmesi için kullanılacak” diye konuştu. Şu anda dünyada yaşayan 6.3 milyar insanın 2050’li yıllarda 9.1 milyarlara ulaşacağına ve kentlerin nüfuslarının da hızla artmış olacağına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, bu nedenle doğal kaynakların insanoğluna yetmez hale geleceğini kaydetti. Bu durumda biz yeni bir gezegen bulmak yerine, dünyamızın başta su olmak üzere mevcut doğal kaynaklarını korumak, doğru ve etkin kullanmak zorunda olduğumuzu vurgulayan Kadir Topbaş, “Bu artık 7’den 70’e hepimizin sorumluluğu içerisinde. İçilebilir su kaynaklarının hızla daraldığı bir dünyada yaşıyoruz. Bizler tasarruf ve doğru yatırımlarımızla dünyayı gelecek kuşaklara hazırlamak durumundayız. Yapılması gereken ilk uygulama da su kullanımının azaltılması, israfın önlenmesi ve vatandaşların temiz suya ulaşımını sağlamaktır” dedi.

 

İstanbul 13 milyon nüfusuyla ve günde kullandığı 2 milyon metreküp suyla dünyanın en büyük metropollerinden biri olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kendi dönemlerinde yapılan yatırımlar sayesinde İstanbul’da kurak geçen 2007 yılında su sorunu yaşamadıklarını hatırlattı. Topbaş, “Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde kemerleriyle, sarnıçlarıyla ve çeşmeleriyle dünya su medeniyetinin de başkenti olmuştur. Bu şehirde bugün olduğu gibi geçmişte de su tedariki konumunda çok başarılı çalışmalara imza atılmıştır. İstanbul olarak bizim şansımız Sayın Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yapılan barajlar ve su-atıksu yatırımlarının yapılmasıdır. İstanbul o dönemde susuzluk çeken bir şehirden 1.5 yıllık su rezervi yapabilen bir metropole dönüşmüştür. Bizim dönemimizde de Melen suyu İstanbul’a getirildi. Ayrıca su-atuksu problemlerinin çözümü için çok sayıda kolektör ve arıtma tesisi inşa ediyoruz. Bu nedenle geçen yıl kurak geçmesine rağmen İstanbul’da su problemi yaşamadık. İstanbulluların suyunu da kesmedik. Kaynakların çok doğru ve tasarruf şekilde kullanımı çok önemli. Artık doğal kaynakların bonkörce kullanıldığı dönemler bitti. Bütün bu gelişmeler ışığında 2009’da İstanbul’da ev sahipliği yapacağımız  5. Dünya Su Forumu’nun farkındalıklar oluşturmasını diliyor, bütün katılımcıları bu toplantıda da görmek istediğimizi ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“Suyun sesini dinlemeliyiz…”

Dünya Su Konseyi Başkanı Lic Fauchon’un ülkesindeki seçimler nedeniyle katılamadığı toplantıda, Fouchan’ı temsilen konuşan 5. Dünya Su Forumu Uluslararası Yönlendirme ve Politik Süreç Komitesi Üyesi Jerome Deli Priscoli, güzel ev sahipliği için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Priscoli, tüm insanları temiz ve kaliteli suya ulaştırabilmek amacıyla benimsediği BM’nin Binyıllık Kalkınma Hedeflerini hayata geçirebilmek için siyasetçilerin su yönetimine ilişkin politikalara daha fazla öncelik vermesi gerektiğini söyledi. İstanbul’da gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu’nun ana temasının “Su için ayrılıkların giderilmesi” olduğunu hatırlatan Priscoli,” Suyun bize söyleyeceği çok şey var. Bu yüzden suyun sesini dinlemeliyiz” dedi.

 

“İstanbul suyla dünyaya örnek olacak…”

Almanya Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Enerji Güvenliği Eski Bakanı, BM Eski Genel Sekreter Yardımcısı, BM Çevre Programı Eski Başkanı ve 5. Dünya Su Forumu Başelçisi Klaus Töpfer de, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ev sahipliği için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Türkiye’ye ve İstanbul’a su yönetimi konusunda övgüler yağdırdı. İstanbul’u küresel ve jeopolitik öneme sahip, dinamik ve harika bir megakent olarak niteleyen Töpfer, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye, merkezi ve yerel bazda, su kaynakları konusuna büyük bir titizlik ve uzmanlıkla yaklaşıyor. İstanbul da konumu itibariyle, Bizans gibi bir çok medeniyetin beşiği. Türkiye ve İstanbul, geçmişle geleceği birbirlerine bağlayan önemli bir köprü. İstanbul’da 2009 yılında gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumu da, bu konuda ideal bir platform olacaktır.”