Dünya Su Forumu’nda tarihi ‘Su Mutabakatı’na imza atılacak... 19.3.2008

Başkan Topbaş, 2009’daki Dünya Su Forumu’nda, dünya şehir yöneticilerinin “İstanbul Kentsel Su Mutabakatı” çerçevesinde biraraya geleceklerini belirterek, “Amacımız su konusunda karşılaştığımız sorunları idari organların, yasa koyucuların ve uluslararası toplulukların dikkatine sunmak olacak” dedi.

İstanbul’da gerçekleşen “Dünya Su Günü” töreninin kapanışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 5. Dünya Su Forumu’na 16-22 Mart 2009 tarihinde İstanbul olarak ev sahipliği yapacaklarını belirterek, “Su İçin Farklılıkların Birleştirilmesi” ana teması ile yapılacak foruma 80 ülkeden 20 bin kişinin katılımını beklediklerini söyledi. 5. Dünya Su Forumu çerçevesinde “Bakanlar Konferansı”, “Yerel İdareler Konferansı ve “Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi” yapılması planladıklarını açıklayan Kadir Topbaş, 200 ülkenin bakanı ile başlıca dünya metropollerinin belediye başkanlarının katılacağı Su Forumu’na, ilk defa 15 devlet başkanının da katılmasının gündemde olduğunu kaydetti.

 

2009 Dünya Su formu dünyanın yaşadığı çevre sorunları için önemli bir çözüm platformu olacağına inandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Dünya Su Günü” toplantısının forum için önemli bir hazırlık çalışması özelliğini taşıdığına da dikkat çekti. Topbaş, “Bu toplantı, Dünya Su Forumu’nun “Yerel İdareciler Kentsel Su Mutabakatı Taslak metninin” şekillendiği bir toplantı olmuştur. Dünya Su Formunda, dünya belediye başkanları ve yerel idarecileri ile “İstanbul Kentsel Su Mutabakatı” çerçevesinde bir araya geleceğiz. Bu mutabakat “küresel değişimler karşısında su yönetim stratejilerini” uygulamayı öngören bir metindir. Şimdi kamuoyuna sunacağımız taslak metin, Ağustos ayında gerçekleştirilecek Stockholm Su Haftasında, 2009 Su Formuna katılacak Dünya Belediye Başkanlarının imzalarıyla son şeklini alacaktır. Aslında bir taahhütname olan bu belgenin nihai şeklini 2009 yılının Mart ayında da ilgili Belediyelerin kurumsal desteğiyle açıklayacağız. Amacımız su konusunda karşılaştığımız sorunları idari organların, yasa koyucuların ve uluslararası toplulukların dikkatine sunmaktır” diye konuştu.

 

Stratejik bir kaynak olan suyun önemi her geçen gün arttığını ve dünyada su tüketimi 1950’den bu yana üç kat arttığını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, su kaynaklarının kirlenmesinin ve yok olmasının sonucunda su bulmanın zorlaştığını, buna paralel olarak 232 milyon insanın yaşadığı 26 ülkenin susuzluk çeken ülkeler sınıfına dâhil olduğunu hatırlattı. Yaklaşık 1 milyar insanın, yani dünya nüfusunun beşte birinin fiziksel olarak su sıkıntısı yaşadığının altını çizen Başkan Kadir Topbaş, “2025 yılında 3 milyarı aşkın insan su kıtlığı ile karşı karşıya kalacak. Su kaynaklarının kuruması ile birlikte açlık tehdidi de büyüyecek. Bu sorunun çözümü için toplanacak 5. Dünya Su Formunun, Yerel İdareciler Mutabakat Bildirisi son derece önemli görüşleri içeriyor. İklim değişikliğiyle mücadele ve su sorunu çözümü ile ilgili olarak önemli açılımlar öneriyor” dedi.