Başkan Topbaş; “Küresel gelişmeye ayak uyduran sanayi istiyoruz” 15.3.2008

İSO Meslek Komitesi toplantısında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’da sanayiye tamamen karşı olmadıklarını belirterek, “İleri teknoloji kullanan, çevreye zarar vermeyen ve nitelikli iş gücü çalıştıran bir sanayiye ihtiyacımız var” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komitesi’nin “İstanbul Sanayisinin Sorunları” konulu toplantısı Taksim’deki Ceylan İnter Continental Otel’de yapıldı. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı M. Yıldırım Kadıoğlu, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük ile Meslek Komitesi üyesi sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul’da sanayiye tamamen karşı olmadıklarını belirterek, teknolojiyi yakından takip eden, atıklarının bertaraf edilmesine önem veren ve nitelikli işgücü barındıran bir sanayi istediklerini söyledi.

 

“Sanayi plansızlık nedeniyle taşınmak zorunda kalmayacak…”

 

Türkiye’nin son 5 yıla kadar ulusal planı bulunmadığını, bu nedenle yerel planlarla doğru bir sanayileşme ve kalkınmanın mümkün olamadığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “AK Parti Hükümeti işbaşına gelene kadar Türkiye’de ulusal planlar yüzde 5’lerdeydi. Şu anda Türkiye’nin yüzde 52’sinin planı hazır, diğer planlarda hızla tamamlanıyor. Bölgeler fonksiyonlarını ulusal planlardan alırsa, nerenin sanayi, nerenin tarım, nerenin konut alanı olacağı ve nereye nasıl bir yatırım yapılacağı bilinir. Planlı, doğru bir kalkınma gerçekleşir. Şimdi İstanbul’u çevre illerle birlikte planlıyoruz. İstiyoruz ki herkes, nerede ne yapılacağını, kendisinin nerede olacağını bilsin ve geleceğini ona göre planlasın.”

 

Küresel gelişmeye ayak uyduran bir sanayi… 

İstanbul’da sanayiye tamamen karşı olmadıklarını vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul'da sanayi olmasın demiyoruz. İstanbul'da ileri teknoloji kullanan, modern arıtma tesisleriyle çevreye zarar vermeyen ve nitelikli iş gücü çalıştıran sanayiye ihtiyacımız var. 10 yılda bir göç etmeyecek, ur şeklinde büyüyen bir sanayi değil, planları yapılmış, altyapısı, istihdam edileceklerin konutları ve sosyal donatı alanları hazırlanmış bir sanayi istiyoruz. İstanbul bu yönde hızla ilerliyor. Küresel sermaye İstanbul'da yerini alıyor. Şehrimizin yaşam kalitesi de sürekli artıyor. İstanbul küresel gelişmeye ayak uyduran bir sanayi ile donatılsın istiyoruz” diye konuştu.

 

2023’te raylı sistem hedefi 538 kilometre…

Konuşmasında İstanbul’daki ulaşım yatırımlarını da anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye Metrosu için 700 milyon euro kredi temin ettiklerini ve hattın temelini bir iki ay içinde atarak 4 ayrı noktadan tünel çalışmasına başlayacaklarını söyledi. Bu yıl sonunda inşaatı devam eden raylı sistemlerden Taksim-Şişhane, Ayazağa-4. Levent ve Otogar-Bağcılar-İkitelli-Olimpiyat Stadı hatlarını açacaklarını müjdeleyen Kadir Topbaş, Beşiktaş’tan Mecidiyeköy-Çağlayan-Alibeyköy-Sultançiftliği-Giyimkent-Bakırköy’e uzanacak hattın da hazırlık aşamasında olduğunu kaydetti.

 

2023 yılına kadar İstanbul’u 538 kilometrelik raylı sistem ağıyla donatacaklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Yer üstünde şu ana kadar 144 kavşak ve yol çalışması tamamladık. 48 tanesi de devam ediyor. Ancak yeraltında yerüstünden çok daha fazla ulaşım çalışmamız var. Metro ve tünel yol çalışmalarımız hızla sürüyor” şeklinde konuştu.

 

Tanıl Küçük; “Üretim şartları iyileştirilmeli…”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de Türkiye nüfusunun yüzde 18’inin İstanbul’da yaşadığının altını çizerek, bu nüfus yoğunluğunun pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi. İstanbul’daki denetimsiz büyümenin ekonomiyi olumsuz etkilediğini ve rekabet gücü ile verimliliği düşürdüğünü ifade eden Tanıl Küçük, “Sanayimiz rakiplerine kıyasla çok daha olumsuz şartlarda mücadele etmekte. Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi sanayi sektörüdür. Sanayinin lokomotifi ise İstanbul’dur. Dolayısıyla İstanbul’da üretim şartlarının iyileştirilmesi Türkiye ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmak demektir” dedi.

 

Toplantıda konuşan İSO Meslek Komitesi temsilcileri ise sanayinin İstanbul dışına çıkartılması için, mutlaka bir kanun çıkartılarak teşvik sisteminin getirilmesini gerektiğini ve gidilecek bölgedeki elektrik, su, atıksu, doğalgaz gibi altyapının hazırlanmış olması gerektiğini kaydettiler. Sanayicilere Başkan Kadir Topbaş da destek vererek, bu talebi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini kaydetti.