Başkan Topbaş; “İtfaiye ve afet ekipmanında dünyada bir numarayız!...” 13.3.2008

İstanbul İtfaiyesi’nin 15 yeni ‘Acil Müdahale Aracı’nı daha hizmete alan Başkan Topbaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak itfaiye ve afetlere müdahale aracı bakımından dünyada bir numara olduk. Her alanda bir numara olmalıyız. Yetiştirdiğimiz itfaiyecilerle personel konusunda da dünyada bir numara olmaya adayız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İtfaiyesi’ne kazandırılan 15 yeni ‘Acil Müdahale Aracı’nı daha hizmete aldı. Zeytinburnu’ndaki Kazlıçeşme Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan da yer aldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul İtfaiyesi’nin filosuna 15 ‘Acil Müdahale Aracı’ daha kattıklarını belirterek, şöyle konuştu; “2004-2008 yılları arasında aldığımız 228 itfaiye aracına 174 milyon 276 bin YTL harcadık. Bu bugüne kadarki dönemlerden birkaç kat daha fazla araç demek. Çok ciddi ekipman oluşturduk. Dünyada araç açısından bir numarayız. Bu çalışmaların devamı için 2008 yılında İtfaiye Daire Başkanlığımıza bu yıl 343 milyon YTL’lik bir bütçe ayırdık. Bize maliyeti 5 milyon 50 bin 400 euro olan 15 adet ilk müdahale aracının 9’u Avrupa Yakası’nda, 6’sı Anadolu Yakası’nda hizmet verecek. İstanbul’da güçlenen itfaiye teşkilatıyla geleceğe daha güvenle bakılmaktadır.” 

 

İtfaiye ve karla mücadele aracı olarak çok ciddi araç filosu oluşturarak dünyada bir numara olduklarını vurgulayan Kadir Topbaş, Moskova’da ve Avrupa’da karla, afetlerle mücadele çalışması nasıl yapıldığını yerinde inceleyerek her türlü afette hizmet verecek sistemi geliştirdiklerini ifade etti. Başkan Topbaş, “Arzum Türkiye ve İstanbul olarak her konuda bur numara olmamızdır. Kaybettiğimiz zamanı kazanmak ve kaydedemediğimiz mesafeleri alma sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz. Teknolojiyi yakından takip ederek çok sayıda modern itfaiye ve afet müdahale aracı satın aldık. Yaptığımız yatırımlarla afet ve yangına müdahale konusunda tüm Türkiye’ye örnek olacak bir noktaya geldik. İstanbul İtfaiyesi, modern araçlar ve teknolojik ekipmanlarla çok daha donanımlı hale geldi.” diye konuştu.

 

‘Gönüllü İtfaiyecilik’ çalışmaları ile öğrenci eğitimleri sürüyor… 

İstanbul İtfaiyesi’nin her hafta 150 okulda öğrencilere itfaiyecilik eğitimi verdiğini ve Amerika’da olduğu gibi ‘Gönüllü İtfaiyecilik’ çalışmasını başlattıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Gönüllü İtfaiyecilik çalışmasını geliştirerek bakan, seyreden topluluk değil, müdahale etmesini bilen bir topluluk haline geleceğiz. Afetlere yanlış müdahaleler ortadan kalkacak, bilinçli müdahale yaygınlaşacak. Şu ana kadar 12 bin 839 ‘İlkyardım Gönüllüsü’ yetiştiren İstanbul İtfaiyesi, bu yıl 973 yeni personel yetiştirdi. canhıraş bir şekilde olaya müdahale ediyorlar, canları ve binaları kurtarmaya çalışıyorlar. Diliyorum ki olaylara müdahale sırasında itfaiyecilerimizden ve gönüllü arkadaşlarımızdan şehit ve yaralı vermeyelim. Yeni araçlarımız İstanbullulara hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından İstanbul İtfaiyesi personeli, yeni alınan itfaiye araçları ve ekipmanlarla çok başarılı bir tatbikata imza attılar. Önce araçta sıkışan bir vatandaşı modern kesme ve ayırma makaslarıyla kurtararak güvenle hastaneye sevk edilmesini sağlayan itfaiyeciler, daha sonra araç ve ev yangınlarını da köpük sıkarak başarıyla söndürdü. Son olarak 50 metre kadar yüksekteki yangın merdiveninden halatla inen itfaiyeciler, yanlarında indirdikleri Türk Bayrağı’nı Başkan Kadir Topbaş’a hediye ettiler. Tatbikatı başarıyla tamamlayan İstanbul İtfaiyesi, tören katılanlardan büyük alkış aldı. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 2007 yılında; 15 dar alanlara girebilen itfaiye aracı, 3 çok fonksiyonlu robotik müdahale aracı (Koca Yusuf), 2 tehlikeli madde müdahale aracı, 10 mobil haberleşme aracı, 1 canlı yayın aracı, 4 yüksek sistemli hortum aracı, 2 vinç aracı, bir komuta aracı, 90 afet müdahale aracı ile 20 uzun merdiven alarak, 293 yıllık mazisi olan İtfaiye Teşkilatı’nı bugün dünyanın en modern araçlarına sahip bir kurum haline getirdi.