Yenikapı için 42 proje yarıştı 9.4.2012

Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Uluslararası Ön Seçmeli Proje Temini için projesi uygun bulunan 9 mimarlık firmasına ödülleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verildi. Başkan Topbaş, İstanbul için çok önemli olan Yenikapı’daki Müze İstasyon Projesi’ne destek veren mimarlara teşekkür etti.

Başkan Kadir Topbaş, Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Uluslararası Ön Seçmeli Proje Temini için projesi uygun bulunan 9 mimarlık firmasına ödüllerini verdi. Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda düzenlenen gala yemeğine Prof. Dr. Süha Özkan, Mimar Sinan Genim, Prof. Dr. Enzo Siveiero ve Prof. Dr. Michael Sorkin’in de aralarında bulunduğu seçici kurul üyeleri ile projesi uygun bulunan mimarlar ve Büyükşehir Bürokratları katıldı.

Aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır

Yemekte konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un önemli uygarlıkların izlerini taşıyan ve 8 bin 500 yıllık tarihe sahip çok büyük bir şehir olduğunu belirterek, 8 bin 500 kilometrelik İpekyolu ile 95 bin kilometrelik Antik Roma Yolu’nun İstanbul’da kesiştiğine dikkat çekti.

İstanbul’un gerçek anlamda bir barış kenti olduğunu ve asırlardan beri aynı sokakta farklı kültürlerden insanları, camiyi, kiliseyi ve sinagogu bir arada görme imkanı olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, Hazreti Mevlana’nın, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır” sözünü hatırlatarak, “Bizim de duygularımız aynı” dedi.

Seçici kurul 9 projeyi davet etti

42 başvurudan 9’unun Uluslararası Seçici Kurul tarafından uygun bulunarak davet edildiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Bugün buraya davet edilen siz meslektaşlarımla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Projeler için seçici kurul son değerlendirmesini yapacak. Yenikapı’da ortaya çıkacak olan Müze İstasyon, hem İstanbul’un tarihine ışık tutacak hem de çok önemli ulaşım akslarını birleştirerek raylı sistemle hızlı ve kaliteli erişim imkanı sunacak” diye konuştu.

Mimarlık ekiplerine 100 bin dolar ödül

Gecede daha sonra Uluslararası Seçici Kurul tarafından belirlenen 9 ekibe, 100 bin dolarlık ödülleri ve teşekkür plaketleri ile kurul üyelerine de teşekkür plaketi Başkan Kadir Topbaş tarafından verildi.

Yenikapı için 3 proje önerildi

Ulusal ve uluslararası katılımın sağlandığı Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Projesi’nde, jürinin karar vermekte zorlandığını seçimler sonucunda eşit puan alan 3 proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne önerildi. İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde düzenlenen değerlendirme toplantısının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Topbaş, “Bu 3 proje ele alınarak belediyemiz uygulanabilirliği üzerinde karar vererek bir çalışma yapacak. İstanbul için çok önemli bir nokta, Marmaray ve Maslak Projelerini de dikkate alırsak bir an önce yapılması gereken bir istasyon” dedi.

İstasyon ve müzenin yılda yaklaşık 2 milyon civarında yerel ve yabancı turistin geleceği bir alan olacağını belirten Başkan Kadir Topbaş şunları söyledi: “Trafik ve ulaşım açısından bir düğüm noktası. Deniz ve metro açısından önemli bir alan olmasının yanı sıra tarihi bir liman olması da değerini arttırıyor. 3 proje arasında bir seçimde yapılabilir ya da bir miks yapılabilir. Birinci, ikinci, üçüncü diye bir ayrım yok önemli olan uygulanabilirliğidir.”

Proje Alanı, İstanbul Tarihi Yarımada’da İstanbul Metropolü için oldukça önemli raylı sistemlerden, Aksaray-Hava Alanı Metro, Taksim-Yenikapı Metro ve Avrupa ile Anadolu yakalarını birbirine bağlayan Marmaray Tüp Raylı Geçiş Hattı’nın bulunduğu noktada yer alıyor.